KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Technika cyfrowa – #1 – wstęp, spis treści

Technika cyfrowa – #1 – wstęp, spis treści

Jeśli znasz już podstawy elektroniki, a do tej pory jedynie słyszałeś o technice cyfrowej, bramkach oraz układach CMOS, to ten kurs jest dla Ciebie!

Wykonując ćwiczenia opisane w każdym artykule poznasz w praktyce najważniejsze informacje na temat świata techniki cyfrowej.

Zawartość kursu techniki cyfrowej

Podczas kolejnych artykułów omówione zostaną najważniejsze podstawy elektroniki cyfrowej. Już od początku będziemy uczyć się na praktycznych przykładach. Od podstaw algebry Boole’a, do uproszczonej wersji bramki cyfrowej, do układów CMOS.

Podczas kolejnych artykułów omówione zostanie wykorzystanie bramek w roli generatorów, czyli bardzo ważne zastosowanie, o którym często zapominają początkujący. Tym razem bez Arduino możliwe będzie zbudowania np. syreny alarmowej z modulowanym dźwiękiem! Na koniec, dzięki specjalnemu układowi CMOS, uruchomisz prosty sterownik wyświetlacza 7-segmentowego.

 Spis treści kursu techniki cyfrowej, poziom I:

Niezbędne elementy do ćwiczeń

Elementy, dzięki którym możliwe jest wykonanie wszystkich przykładów dostępne są w gotowych zestawach sprzedawanych przez Botland. Pamiętajcie, że kupując zestaw przyczyniacie się do powstawania kolejnych artykułów i kursów publikowanych na Forbocie!

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Części pozwalające wykonać ćwiczenia z kursu techniki cyfrowej dostępne są w formie gotowych zestawów! W komplecie m.in. niezbędne układy scalone CMOS, przewody połączeniowe, diody, buzzer, kontaktron, wyświetlacz 7-segmentowy oraz znacznie więcej!

Zamów w Botland.com.pl »

Polecany dodatek

Jako uzupełnienie zestawu polecamy również dodatkowych zestaw podręcznych „ściąg”, na których zebrano najważniejsze informacje z kursu podstaw techniki cyfrowej. Uwaga! Ściągi te nie są częścią powyższego zestawu!

Dla kogo?

Kurs został przygotowany z myślą o wszystkich pasjonatach elektroniki, którzy chcieliby poznać w praktyce podstawy układów cyfrowych. Aby zacząć wystarczą podstawy elektroniki. Kurs ten na pewno pomoże również w lepszym zrozumieniu całego świata cyfrowego - w tym Arduino.

Seria artykułów będzie dobrym wprowadzeniem dla studentów, którzy są w trakcie wykładu z techniki cyfrowej, ale nie mieli jeszcze okazji używać układów CMOS w praktyce. Kurs ten omawia najważniejsze podstawy - łącznie z algebrą Boole’a. Podczas kursu nie są poruszane zagadnienia związane z automatami Moore'a oraz Mealy’ego. Na tym etapie nauki stawiamy na praktyczne obycie z techniką cyfrową, bramkami i układami CMOS!

Podsumowanie

Kurs ten jest wynikiem ankiety, w której czytelnicy Forbota oddali ponad 3 000 głosów. Jednym ze szczególnie oczekiwanych zagadnień było właśnie opisanie podstaw techniki cyfrowej. Dla tego bez zbędnego przedłużenia zachęcam do zaopatrzenia się w komplet niezbędnych elementów oraz rozpoczęcia swojej przygody z techniką cyfrową!

Już w kolejnym artykule podstawy algebry Boole'a oraz budowa własnych, uproszczonych wersji popularnych bramek logicznych!

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 151

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Nawigacja kursu

Autor kursu: Michał Kurzela
Ilustracje: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański

CMOS, cyfrowa, kurs, kursTechnikaCyfrowa, technika

Trwa ładowanie komentarzy...