Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Technika cyfrowa – #1 – wstęp, spis treści

Elektronika 11.10.2016 Damian (Treker)

kurstc_miniaturka_1Jeśli znasz już podstawy elektroniki, a do tej pory jedynie słyszałeś o technice cyfrowej, bramkach oraz układach CMOS, to ten kurs jest dla Ciebie!

Wykonując ćwiczenia opisane w każdym artykule poznasz w praktyce najważniejsze informacje na temat świata techniki cyfrowej.

Nawigacja serii artykułów:
następna część »

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Zawartość kursu techniki cyfrowej

Podczas kolejnych artykułów omówione zostaną najważniejsze podstawy elektroniki cyfrowej. Już od początku będziemy uczyć się na praktycznych przykładach. Od podstaw algebry Boole’a, do uproszczonej wersji bramki cyfrowej, do układów CMOS.

Podczas kolejnych artykułów omówione zostanie wykorzystanie bramek w roli generatorów, czyli bardzo ważne zastosowanie, o którym często zapominają początkujący. Tym razem bez Arduino możliwe będzie zbudowania np. syreny alarmowej z modulowanym dźwiękiem! Na koniec, dzięki specjalnemu układowi CMOS, uruchomisz prosty sterownik wyświetlacza 7-segmentowego.

 Spis treści kursu techniki cyfrowej, poziom I:

Niezbędne elementy do ćwiczeń

Elementy, dzięki którym możliwe jest wykonanie wszystkich przykładów dostępne są w gotowych zestawach sprzedawanych przez Botland. Pamiętajcie, że kupując zestaw przyczyniacie się do powstawania kolejnych artykułów i kursów publikowanych na Forbocie!

Zestaw elementów do przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń

Gwarancja pomocy na forum dla osób, które kupią poniższy zestaw!

Części pozwalające wykonać ćwiczenia z kursu techniki cyfrowej dostępne są w formie gotowych zestawów! W komplecie m.in. niezbędne układy scalone CMOS, przewody połączeniowe, diody, buzzer, kontaktron, wyświetlacz 7-segmentowy oraz znacznie więcej!


Kup w Botland.com.pl »

Polecany dodatek

Jako uzupełnienie zestawu polecamy również dodatkowych zestaw podręcznych „ściąg”, na których zebrano najważniejsze informacje z kursu podstaw techniki cyfrowej. Uwaga! Ściągi te nie są częścią powyższego zestawu!

Dla kogo?

Kurs został przygotowany z myślą o wszystkich pasjonatach elektroniki, którzy chcieliby poznać w praktyce podstawy układów cyfrowych. Aby zacząć wystarczą podstawy elektroniki. Kurs ten na pewno pomoże również w lepszym zrozumieniu całego świata cyfrowego – w tym Arduino.

Nie znasz podstaw elektroniki? Sprawdź darmowy kurs elektroniki »

Seria artykułów będzie dobrym wprowadzeniem dla studentów, którzy są w trakcie wykładu z techniki cyfrowej, ale nie mieli jeszcze okazji używać układów CMOS w praktyce. Kurs ten omawia najważniejsze podstawy – łącznie z algebrą Boole’a. Podczas kursu nie są poruszane zagadnienia związane z automatami Moore’a oraz Mealy’ego. Na typ etapie nauki stawiamy na praktyczne obycie z techniką cyfrową, bramkami i układami CMOS!

Nie wiesz, czy warto uczyć się z kursów Forbota? Sprawdź opinie »

Podsumowanie

Kurs ten jest wynikiem ankiety, w której czytelnicy Forbota oddali ponad 3 000 głosów. Jednym ze szczególnie oczekiwanych zagadnień było właśnie opisanie podstaw techniki cyfrowej. Dla tego bez zbędnego przedłużenia zachęcam do zaopatrzenia się w komplet niezbędnych elementów oraz rozpoczęcia swojej przygody z techniką cyfrową!

Już w kolejnym artykule podstawy algebry Boole’a oraz budowa własnych, uproszczonych wersji popularnych bramek logicznych!

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Autor kursu: Michał Kurzela
Ilustracje: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Treker
Autor wpisu
Administrator

15:23, 11.10.2016

#1

Ponoć na jednej z uczelni pojawiły się problemy z wykładami Techniki Cyfrowej - postanowiliśmy temu zaradzić!

Treker
Autor wpisu
Administrator

15:51, 13.10.2016

#2

Kilka dni przed planowanym terminem - już jest kolejna część kursu! Technika cyfrowa – #2 – algebra Boole’a w praktyce

KtosBezNicku

15:53, 21.09.2017

#3

A gdzie Quiz na końcu :( ?

Treker
Autor wpisu
Administrator

20:29, 23.09.2017

#4

KtosBezNicku, tym razem nie było - szkoda czasu, polecam od razu zabierać się za FPGA » Kurs FPGA – #1 – podstawy VHDL w praktyce, spis treści ;)

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2018 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.