KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Pierwszy betonowy most rowerowy wydrukowany w 3D!

Pierwszy betonowy most rowerowy wydrukowany w 3D!

Dzięki drukowi 3D można otrzymać nie tylko przedmioty niewielkich rozmiarów, ale także ogromne struktury architektoniczne.

W Holandii powstaje właśnie pierwszy na świecie wydrukowany w 3D betonowy most rowerowy. Przeprawa będzie gotowa w październiku!

Konstrukcja jest efektem współpracy pomiędzy Uniwersytetem Technicznym w Eindhoven i przedsiębiorstwem budowlanym BAM. Jej projekt to dzieło firmy inżynieryjnej Witteveen+Bos, czyli jednego z pionierów wykorzystywania druku 3D w budownictwie.

Most, a właściwie kładka nad rzeczką Peelsche Loop w miejscowości Gemert, będzie mieć 8 m długości i 3,5 m szerokości. Przeprawa jest drukowana w postaci metrowych segmentów, które zostaną zmontowane w całość na miejscu i umieszczone pomiędzy dwoma przyczółkami.

Osiem części z betonu sprężonego i żelbetu połączone będą specjalną zaprawa. Dodatkowe zabezpieczenie będą stanowić stalowe liny.

Na zdjęciach widnieje na razie model mostu w skali 1:2, który został wyprodukowany jako pierwszy. Prace nad jego ostateczną, pełnowymiarową wersją mają się już jednak ku końcowi.

Holandia to idealne miejsce dla tego typu projektów – na każdym kroku widuje się tam zarówno rowery, jak i rzeczki i kanały. Już 2 lata temu właśnie w tym kraju ruszyła budowa pierwszego na świecie metalowego mostu wydrukowanego w 3D.

Źródło: [1]

budownictwo, druk 3d, rower

Trwa ładowanie komentarzy...