KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Skinflow, czyli hydrauliczna sztuczna skóra

Skinflow, czyli hydrauliczna sztuczna skóra

Sztuczna skóra to typ czujnika wykorzystywany od dawna w robotyce. Materiał taki kojarzy się jednak z bardzo skomplikowaną budową.

Naukowcy opracowali zupełnie nowy, ciekawy typ sztucznej skóry. Prezentowany sensor może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia – od robotyki do wirtualnej rzeczywistości.

Dotychczas jedne z popularniejszych sztucznych skór były tworzone przez tzw. przewodzące elastomery. Elastomery zbudowane są z kauczuku, a w jego strukturze zawieszone są cząsteczki materiałów przewodzących prąd (np. drobinki grafitu). Substancja umieszczona jest między dwiema elektrodami. Nacisk na taki przetwornik powoduje zmianę rezystancji między elektrodami – w ten sposób układ może wykryć nacisk wywierany na czujnik oraz jego wartość.

Sztuczna skóra opracowana przez naukowców z Laboratorium Robotyki w Bristolu działa na zupełnie odmiennej zasadzie. Wynalazek składa się z trzech zasadniczych elementów:

  • sztucznej skóry zbudowanej z elastycznych silikonowych komór,
  • wyświetlacza, na którym widać poziomy wypełnienia,
  • kamery rejestrującej zmiany poziomów na wyświetlaczu.
Touchpad zbudowany ze sztucznej skóry

Touchpad zbudowany ze sztucznej skóry

Komory, z których zbudowany jest przetwornik, wypełnione są barwioną cieczą. Każda zmiana nacisku na czujnik powoduje zmianę wypełnienia rurek na wyświetlaczu obserwowanym przez kamerę CCD. Zebrane w ten sposób dane przetwarza komputer – na podstawie zarejestrowanej ilości płynu w rurkach wyznaczane są miejsce oraz siła nacisku.

Jeżeli ułożymy na sobie dwie warstwy sztucznej skóry pod kątem prostym, otrzymamy prosty ekran dotykowy. Po naciśnięciu na dowolny fragment przetwornika uzyskamy dokładną informację o lokalizacji wymuszenia – współrzędne X i Y na zbudowanej matrycy. Na podobnej zasadzie działają ekrany pojemnościowe w smartfonach.

Inne wykorzystanie dla tego typu czujnika

Inne wykorzystanie dla tego typu czujnika

Skinflow jest stosunkowo tanią i prostą alternatywą dla innych sztucznych skór. Ponadto jest czujnikiem nieelektrycznym, dzięki czemu może pracować w warunkach, w których elektronika zawodzi – pomiar z sensora odczytywany jest zdalnie (nawet z dużej odległości) przez kamerę.

OpenLH – robot DIY do biologicznych eksperymentów
OpenLH – robot DIY do biologicznych eksperymentów

Sprzęt do zastosowań około-medycznych może kosztować krocie i mało kogo stać na taki zakup w celach hobbystycznych. Nic więc dziwnego,…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

bristol, nauka, skóra, sztuczna

Trwa ładowanie komentarzy...