KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zautomatyzowany magazyn elementów z Asystentem Google

Zautomatyzowany magazyn elementów z Asystentem Google

Nie mogliście kiedyś odszukać potrzebnej części, którą na 100% mieliście już w swoim warsztacie? Może już pora, aby zatrudnić Asystenta Google, który będzie Waszym pomocnikiem?

Oto ciekawe połączenie szufladek warsztatowych, pasków diod RGB oraz asystenta głosowego!

W jaki sposób magazynujecie podzespoły elektroniczne? Niektórzy preferują regały z szufladkami, inni korzystają z organizerów, a jeszcze inni nie potrzebują wymyślnych metod magazynowania i trzymają wszystko w kartonach i torebkach strunowych. 

Często spotykany sposób magazynowania skarbów

Często spotykany sposób magazynowania skarbów

Metod na utrzymanie "porządku" jest wiele, jednak gdy czegoś potrzebujemy, to często i tak musimy przeglądać każdą skrytkę w poszukiwaniu konkretnego elementu. Autor opisywanego rozwiązania postanowił pójść krok dalej. Uporządkował on swój mały, domowy magazyn elektroniki za pomocą popularnych szufladek, które zostały połączone z ciekawym oprogramowaniem. Dzięki temu szukanie elementów ogranicza się do wydawania komend głosowych Asystentowi Google.

The Findybot3000 łączy w sobie Google Home, IFTTT oraz sterownik Particle Photon. Do przygotowania tego układu wykorzystano jeszcze chmurę Azure, bazę danych SQL oraz cyfrowe diody RGB.

Myszka i klawiatura to zbędne gadżety, rolę interfejsu przejął tutaj Asystent Google. Wystarczy więc wypowiedzieć frazę Ok Google, a następnie powiedzieć co dokładnie chcemy zrobić.

Do wyboru są takie opcje jak:

  • dodanie nowych podzespołów,
  • dodanie podzespołów do zajętej szufladki,
  • wyszukanie podzespołów przy pomocy słów kluczowych,
  • sprawdzenie zajętych szufladek.

Większość funkcji tego zautomatyzowanego magazynu zaprezentowano na poniższym wideo:

Za każdym razem, gdy wydajemy zapytanie, urządzenie wskazuje szufladki podświetleniem. Kolor diod nie jest bez znaczenia - informuje on o stopniu zajętości szufladki lub trafności.

Paski LED podświetlające szufladki

Paski LED podświetlające szufladki

Dokładny opis projektu znaleźć można w artykule opublikowanym na Instructables. Jak podoba Wam się taka metoda na domowe magazynowanie komponentów? Chcielibyście, aby Asystent Google pomagał Wam podczas majsterkowania? Przy okazji tego DIY warto też przypomnieć Chipseasy:

Chipseasy – inteligentny organizer podzespołów
Chipseasy – inteligentny organizer podzespołów

Każdy kto interesuje się elektroniką, prędzej czy później spotka się z problemem magazynowania podzespołów. Szybkie odnajdywanie... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]
Autor wpisu: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański

elektronika, google, instructables, IoT, makgazyn, particlephoton, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...