KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot utrzymuje równowagę przy pomocy ludzkiego mózgu

Robot utrzymuje równowagę przy pomocy ludzkiego mózgu

Umieszczenie prawdziwego mózgu wewnątrz maszyny to nadal tylko pomysł rodem z filmów science fiction.

Można jednak osiągnąć bardzo podobny efekt pożyczając naturalne umiejętności ludzkiego mózgu, takie jak poczucie równowagi.

Tak działa HERMES, robot stworzony przez naukowców z uniwersytetu MIT, o którym pisałam ostatnio. Tym razem skupimy się jednak na jego innych właściwościach.

Dzięki swoim rozmiarom (90% wielkości przeciętnego człowieka) i humanoidalnej budowie, HERMES służy jako robot ratunkowy w środowiskach tworzonych przez ludzi dla ludzi. Urządzenie sterowane jest za pomocą egzoszkieletu, a obraz z kamery na głowie robota jest przekazywany bezpośrednio do człowieka-operatora.

Prawdziwą nowością w tym wynalazku jest Balance Feedback Interface (BFI) – system przekazywania informacji zwrotnych dotyczących utrzymywania równowagi.

robot_humanoid2

Gdy na stopy HERMES-a wywierana jest siła, BFI wywiera tę samą siłę na człowieka-pilota, a na podstawie jego reakcji koryguje postawę robota. Gdy urządzenie traci równowagę, operator utrzymuje jego pionową postawę za pomocą swoich instynktownych biologicznych odruchów.

Automatyczna reakcja jest nawet trzy razy szybsza niż użycie do tego celu kamery i wzroku. Dotychczasowe wstępne próby, podczas których uderzano robota gumowym młotkiem w celu sprawdzenia jego reakcji na zachwiania równowagi, zakończyły się sukcesem.

Następnym krokiem jest zwiększenie zakresu ruchów, a także użycie rąk m.in. do poruszania się na czterech kończynach. Oznacza to połączenie funkcjonalności czworonożnego robota Cheetah z urządzeniem dwunożnym.

Źródło: [1]

biologia, humanoid, odruch, robot

Trwa ładowanie komentarzy...