KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowa deska sedesowa IoT sprawdzi stan Waszego zdrowia

Nowa deska sedesowa IoT sprawdzi stan Waszego zdrowia

Nowa deska sedesowa, wyposażona w zestaw czujników, będzie mogła zbierać dane o zdrowiu pacjenta podczas każdej wizyty w toalecie. Dane te umożliwią lekarzom szybką reakcję na zmiany i pomogą ratować życie.

Deska nie tylko zmierzy tętno i ciśnienie, ale także sprawdzi stopień natlenienia krwi.

Kolejne badania pokazują, że pacjenci na ogół nie są posłuszni, jeśli chodzi o zalecenia lekarzy, przyjmowanie lekarstw i regularne zbieranie informacji o stanie swojego zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia, WHO, stwierdziła nawet, że zmiana tego stanu rzeczy mogłaby pozytywniej wpłynąć na światowe statystyki dotyczące zdrowia ludności Ziemi, niż jakakolwiek terapia medyczna. Zespół z Rochester Institute of Technology (RIT) z Nowego Jorku postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

Wynalazek tylko nieznacznie odbiega wyglądem od

Wynalazek tylko nieznacznie odbiega wyglądem od "normalnej" toalety

Badacze wpadli na sprytny pomysł, który wykorzystuje czynności wykonywane codziennie przez każdego - niezależnie od wieku, stanu zdrowia i podejścia do współczesnej medycyny.

Mowa oczywiście o korzystaniu z toalety. Choć sam pomysł nie jest nowy i istnieją producenci toalet z Japonii, którzy produkują te urządzenia w wersjach naszpikowanych elektroniką, rozwiązanie z RIT jest na swój sposób unikalne.

Deska została wyposażona w liczne czujniki

Deska została wyposażona w liczne czujniki

Podczas, gdy inne nowoczesne toalety potrafią analizować skład moczu i kału zgromadzonego w odpływie, ten wynalazek skupia się na monitorowaniu parametrów związanych z pracą serca: głównie tętna, pulsu, ciśnienia i stopnia natlenienia krwi.

Ciekawostką jest również fakt, że urządzenie to tak naprawdę tylko specjalna deska, która jest wodoszczelna, zasilana bateryjnie i wyposażona w łączność bezprzewodową. Prawdopodobnie można ją więc będzie bez większego problemu zaadaptować do dowolnej, zwykłej muszli klozetowej. Ekonomia tego rozwiązania może być tutaj czynnikiem decydującym o jego popularyzacji.

Toaleta umożliwi monitorowanie najważniejszych parametrów

Toaleta umożliwi monitorowanie najważniejszych parametrów

Do tej pory pacjenci "sercowi" pod stałą obserwacją mieli wszczepiane czujniki w okolicach tętnicy. Wiązało się to z ryzykownymi operacjami, a odczyt danych był uciążliwy, bo wymagał codziennej wizyty u lekarza i leżenia nieruchomo przez jakiś czas.

Czy wyposażona w czujniki deska sedesowa rozwiąże ten problem? Czas pokaże, na pewno warto trzymać kciuki za ten projekt, bo wbrew pozorom może odmienić życie wielu ludzi na świecie.

Czujnik na paznokciu pomoże zwalczyć chorobę Parkinsona?
Czujnik na paznokciu pomoże zwalczyć chorobę Parkinsona?

Technologie określane mianem wearables stają się coraz bardziej użyteczne. Ich funkcjonalność nie tylko zadba o naszą wygodę, ale może... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

ECG, medycyna, projekt, zdrowie

Trwa ładowanie komentarzy...