KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy, łatwy podgląd plików GERBER w kalkulatorze PCBWay

Nowy, łatwy podgląd plików GERBER w kalkulatorze PCBWay

Firma PCBWay stała się w naszym kraju bardzo popularna dzięki niskim cenom produkcji PCB i narzędziom wspomagającym zamówienia. Pula tych narzędzi właśnie się powiększyła.

Niedawno na stronie PCBWay pojawiła się nowa możliwość podglądu plików gerber bezpośrednio podczas zamawiania.

Tak zwane "gerbery" to specjalne pliki, które generuje się na koniec projektowania PCB w niemal każdym programie typu EDA, jak Altium, EAGLE, KiCad itp. Pliki te mają za zadanie w sposób jednoznaczny "przetłumaczyć" maszynom w fabryce, w jaki sposób nasza płytka ma powstać.

Gerbery zawierają dokładne informacje na temat całych płytek: w których miejscach chcemy wiercić otwory, jakie kształty chcemy frezować, jak mają wyglądać pola miedzi na każdej z warstw, gdzie i w jaki sposób ma zostać umieszczony nadruk z opisami.

Kilka przykładowych plików GERBER wraz z opcjami

Kilka przykładowych plików GERBER wraz z opcjami

Nie każde narzędzie EDA ma wbudowany podgląd tych plików, a szukanie innych, dobrych narzędzi potrafi zająć nieco czasu. Firma PCBWay, która słynie z bardzo wygodnego i dokładnego kalkulatora online do zamówień PCB, wzbogaciła niedawno to narzędzie o nową funkcję.

Jednym z kroków w procedurze zamawiania jest przesłanie plików gerber do oceny wykonalności, ktoś wpadł więc na pomysł, by udostępnić od razu podgląd przesłanych plików klientowi.

Link do podglądu znajduje się w formularzu

Link do podglądu znajduje się w formularzu "PCB Instant Quote"

Pozwala to wyświetlić warstwy, opisy, czy pozycje otworów w sposób, który ułatwi wychwycenie ewentualnych błędów i potencjalnie skróci proces zamawiania PCB o czas potrzebny na ew. wymianę maili z inżynierami z fabryki oraz stopniowe nanoszenie poprawek. Oczywiście, gerbery nadal będą sprawdzane, ale dzięki temu rozwiązaniu każda ze stron ma szansę zaoszczędzić trochę czasu.

Podgląd plików GERBER

Podgląd plików GERBER

Podgląd działa bezpośrednio w przeglądarce - wystarczy przesłać wygenerowane pliki, a zostaną one dodane do wspólnego projektu jako oddzielne warstwy. Każdą z warstw można wyświetlić lub ukryć, dzięki czemu łatwo możecie np. podejrzeć jak będą wyglądać same opisy elementów albo czy wszystkie naniesione otwory pokrywają się z zaprojektowanymi przelotkami. Możemy też dowolnie zmieniać kolory poszczególnych warstw.

Warto wspomnieć, że korzystanie z narzędzia nie zobowiązuje do złożenia zamówienia - możecie po prostu sprawdzić, jak będzie wyglądała Wasza płytka, a to, czy skorzystacie z usług firmy PCBWay zależy wyłącznie od Was.

Jak w drukarce 3D powstaje urządzenie elektroniczne?
Jak w drukarce 3D powstaje urządzenie elektroniczne?

Dopasowanie elektroniki do obudowy bywa trudnym zdaniem. Pomimo licznych udogodnień w postaci programów CAD, finalnie i tak trzeba się... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

CAD, fabryka, gerber, PCB, sklep

Trwa ładowanie komentarzy...