KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi (RPi) - co warto wiedzieć?

Raspberry Pi (RPi) to najpopularniejszy na świecie jednopłytkowy komputer. Platforma ta sprawdza się świetnie w zastosowaniach edukacyjnych (nauka elektroniki i programowania) oraz podczas budowy rozbudowanych, przemysłowych projektów. 

Raspberry Pi - co to jest?

Raspberry Pi, w skrócie RPi, potocznie "malinka", to miniaturowy komputer wielkości karty kredytowej, który produkowany jest przez fundację z Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w przypadku Arduino UNO, pierwotnym celem tego projektu było przygotowanie taniej platformy sprzętowej do nauki elektroniki i programowania, która będzie wygodniejsza od dostępnych na rynku komputerów.

Oficjalne logo projektu

Oficjalne logo projektu

Płytka ta, błędnie nazywana czasami np. jako rabespiery, szybko stała się międzynarodowym hitem, który znalazł liczne zastosowania w projektach edukacyjnych, hobbystycznych i komercyjnych. Osoby zainteresowane samodzielnym poznaniem możliwości tej platform znajdą wszystkie najważniejsze informacje w poniższej serii artykułów, która jest darmowym kursem RPi:

Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp, spis treści
Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp, spis treści

W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy... Czytaj dalej »

Na RPi znajdziemy m.in. procesor, układ graficzny, pamięć RAM, gniazdo na karty microSD, gniazda microHDMI, USB 3.0 oraz gniazdo Ethernetu. Oprócz tego na pokładzie malinki znajdziemy również moduł komunikacji Bluetooth oraz WiFi.

Płytka Raspberry Pi model 4B

Płytka Raspberry Pi model 4B

Jest to więc mały, pełnoprawny komputer, który może pełnić role komputera osobistego, urządzenia multimedialnego lub specjalistycznego komputera przemysłowego - wszystko zależy od programu. Lista przykładowych projektów na RPi została zebrana w poniższym wpisie:

Co można zbudować z Raspberry Pi? Lista inspirujących DIY
Co można zbudować z Raspberry Pi? Lista inspirujących DIY

Dużym zainteresowaniem cieszyła się niedawno opublikowana lista popularnych projektów, które powstały na Arduino. Pora na kontynuację tego... Czytaj dalej »

Różne modele malinki

Począwszy od roku 2012, gdy zaprojektowana została pierwsza wersja malinki, wydanych zostało wiele płytek o coraz to większych możliwościach. Przez lata pojawiały się nowsze wersje popularnego modelu B (widocznego na zdjęciach powyżej) oraz zupełnie inne moduły z serii RPi - np. wersja Zero:

Przykład RPi Zero WH

Przykład RPi Zero WH

Aby płytki z tej serii mogły zostać zaadaptowane w zastosowaniach przemysłowych przygotowano również m.in. moduły z serii Commpute Module, które przyjęły format kart SO-DIMM. Dzięki temu producenci urządzeń różnego typu mogą z łatwością korzystać z modułów RPi.

Malinka w wersji CM3+ (przód)

Malinka w wersji CM3+ (przód)

System dla Raspberry Pi

Malinka wyróżnia się na tle innych urządzeń elektronicznych dla hobbystów takich jak Arduino czy ESP32 głównie tym, że jest to kompletny komputer osobisty, na którym uruchamia się pełnoprawny system operacyjny - np. Linuksa lub specjalną wersję Windows 10.

Najpopularniejszym systemem, na którym również opiera się m.in. nasz kurs jest, bazujący na Debianie, Raspbian. System ten jest bardzo prosty w obsłudze, zawiera narzędzia zarówno umożliwiające pracę z Raspberry Pi jak ze zwykłym komputerem osobistym, jaki i może on również pełnić świetną bazę dla bardziej zaawansowanych, programistycznych projektów.

Widok pulpitu systemu Rasbian w wersji Strech

Widok pulpitu systemu Rasbian w wersji Strech

Na stronie domowej RPi możliwe jest pobranie trzech wersji Raspbiana różniących się dołączonym oprogramowaniem. Wersja Lite została okrojona do niezbędnego minimum, więc zajmuje niewiele pamięci. Wersja Desktop została wzbogacona o graficzny interfejs, zaś wersja Full posiada dodatkowe oprogramowanie, które pozwala na przekształcenie RPi w komputer osobisty.

Przy okazji warto mieć na uwadze, że użycie systemu operacyjnego oczywiście daje duże możliwości, ale może też prowadzić do drobnych utrudnień. Trzeba mieć świadomość, że czasami (w niektórych zastosowaniach) nadal lepsze jest Arduino. Nie można jednak traktować tych dwóch platform jako produktów konkurencyjnych - to zupełnie różne układy, które mogą się świetnie uzupełniać.

Raspberry Pi czy Arduino – którą platformę wybrać?
Raspberry Pi czy Arduino – którą platformę wybrać?

Częstym problemem początkujących jest wybór platformy sprzętowej, na której będą realizowali swoje projekty. Na fali... Czytaj dalej »

Specyfikacja Raspberry Pi 4B

 • SoC Broadcom BCM2711:
  • CPU: czterordzeniowy ARM-8 Cortex-A72 64-bit 1,5 GHz,
  • GPU: Broadcom VideoCode VI
  • OpenGL ES 1.1, 2.0, 3.0.
 • RAM 1/2/4 GB LPDDR4.
 • Interfejs USB:
  • 2x USB 2.0,
  • 2x USB 3.0.
 • Wyjścia audio/video:
  • 3,5 mm 4-pinowy jack (PAL, NTSC),
  • 2x micro HDMI (H.265 do 4K 60 kl/s),
  • gniazdo DSI.
 • Kamera: gniazdo CSI.
 • Komunikacja:
  • Bluetooth 5.0/BLE,
  • WiFi b/g/n/ac (2,4 GHz, 5 GHz),
  • Gigabit Ethernet 100/1000 Mb/s,
  • magistrale: UART, SPI, I2C.
 • Zasilanie:
  • napięcie pracy: 3,3 V,
  • napięcie wejściowe: 5 V,
  • maksymalny pobór prądu 3 A,
  • złącze USB typu C.
 • Wymiary płytki: 85 × 56 × 17 mm.
Budowa Raspberry Pi 4 model B

Opis najważniejszych elementów na RPi 4

Raspberry Pi pinout - opis wyprowadzeń

Większość złącz znajdujących się na pokładzie malinki jest dość oczywista (np. standardowe USB), więcej wyjaśnienia może wymagać listwa uniwersalnych pinów GPIO, dzięki którym do malinki można podłączyć dodatkową elektronikę. Tutaj przydaje się opis wyprowadzeń Raspberry Pi, czyli pinout.

Pinout Raspberry Pi 4

Pinout Raspberry Pi 4

Raspberry Pi - jak zacząć?

Aby rozpocząć swoją przygodę z RPi nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza. W sieci znaleźć można poradniki omawiające poszczególne etapy pracy z malinką. Dużym ułatwieniem będzie jednak wcześniejsza znajomość podstaw pracy z Linuksem. Obecnie najobszerniejszymi materiałami w języku polskim jest poniższy kurs, który został udostępniony na naszym blogu za darmo. Omawia on wszystkie niezbędne podstawy - od instalacji systemu, przez konfigurację i podstawy pracy z systemem, aż po praktyczne projekty:

Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp, spis treści
Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp, spis treści

W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy... Czytaj dalej »

Raspberry Pi projekty

Co można zrobić z Raspberry Pi? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ wachlarz możliwości jest olbrzymi. Identycznie jak w przypadku zwykłych komputerów PC - każdy znajdzie dla siebie jakieś indywidualne zastosowanie. Szczególnie, że w przypadku malinki, do tego komputera możemy z łatwością podłączyć dodatkową elektronikę, co pozwala na tworzenie projektów takich jak poniższy, podręczny rozkład jazdy pociągów:

Miniaturowy rozkład jazdy pociągów na Raspberry Pi
Miniaturowy rozkład jazdy pociągów na Raspberry Pi

Z pewnością większość z Was podróżowała koleją i kojarzy duże, elektroniczne tablice informacyjne znajdujące się na peronach. Osoby,... Czytaj dalej »

Dzięki wbudowanym modułom WiFi, LAN oraz Bluetooth, malinka świetnie nadaje się do budowy urządzeń Internetu Rzeczy (IoT). Dzięki stosunkowo wydajnej jednostce obliczeniowej oraz licznym interfejsom komunikacyjnym możliwe jest odczytywanie wielu czujników i sterowanie elementami wykonawczymi. Poniżej widoczny jest przykładowy projekt hobbystycznych, w którym malinka steruje linią sortującą klocki LEGO. Poszczególne elementy rozpoznawane są na podstawie obrazu z kamery, a identyfikacja odbywa się przy pomocy sztucznej inteligencji bazującej na TensorFlow.

Raspberry Pi ma również jednak wiele zastosowań komercyjnych. Komputery te można np. łączyć w klastry, dzięki czemu wydajnością zaczynają one prześcigać standardowe komputery PC, a jednocześnie są tańsze od dedykowanych rozwiązań serwerowych. Przykład profesjonalnego rozwiązania tego typu został opisane w poniższym wpisie:

Wydajny klaster obliczeniowy z 750 sztuk Raspberry Pi
Wydajny klaster obliczeniowy z 750 sztuk Raspberry Pi

Firma BitScope stworzyła klaster składający się z 750 komputerów Raspberry Pi zamkniętych w serwerowej obudowie. Nie obyło się... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.6 / 5. Głosów łącznie: 12

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!