KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Smartwatch a zdrowie – jakie parametry mierzy?

Smartwatch a zdrowie – jakie parametry mierzy?

Tradycyjne zegarki coraz częściej wypierane są przez smartwatche – inteligentne wielofunkcyjne urządzenia, które sprawdzają się jako sprzęt dla sportowców, jak i fanów aktywnego trybu życia.

Ich ogromne możliwości doceniają także seniorzy i osoby zmagające się z różnymi schorzeniami. Zegarki monitorują aktywności fizyczne oraz ważne parametry życiowe.


Artykuł sponsorowany dla MediaExpert.

Smartwatch – urządzenie kontrolujące ważne parametry życiowe

Inteligentny zegarek jest w stanie zastąpić wiele urządzeń, które osoby z różnego typu schorzeniami lub stawiające na profilaktykę wykorzystują na co dzień, począwszy od zwykłego termometru, poprzez ciśnieniomierz, aż po pulsoksymetr. Po założeniu smartwatcha na przegub dłoni można dokonać pomiaru zarówno temperatury ciała, saturacji (czyli nasycenia krwi tlenem), jak i tętna.

Ważną informacją dla oceny sprawności układu sercowo-naczyniowego właściciela smartwatcha są dane dotyczące ciśnienia tętniczego krwi oraz przedziału wartości, w jakim mieści się jego puls w spoczynku i podczas wysiłku fizycznego. Niektóre urządzenia monitorują też częstotliwość oddechu – niezwykle istotny parametr dla osób z chorobami pulmonologicznymi czy zaburzeniami o podłożu laryngologicznym.

Smartwatche jako sprzęt do monitorowania przebiegu i rezultatów treningu

Zakup smartwatcha to inwestycja w zdrowie również z uwagi na możliwości, jakie tego rodzaju zegarek oferuje sportowcom i osobom aktywnym fizycznie. Urządzenie nie tylko monitoruje podstawowe funkcje życiowe, ale również dokonuje pomiaru parametrów, które pozwalają ocenić skuteczność treningu. Smartwatche wyposażone w system nawigacji GPS mierzą czas poświęcony na aktywność fizyczną, liczbę wykonanych kroków oraz dystans przebyty przez trenującego. Na tej podstawie obliczają tempo treningu oraz liczbę spalonych kalorii, co pozwala na bieżąco monitorować pracę nad zrzucaniem zbędnych kilogramów.

Niektóre nowoczesne smartwatche wyposażone są także w licznik BMI, czyli narzędzie do pomiaru wskaźnika masy ciała, dzięki któremu można ocenić nadwagę czy stopień otyłości. Wszystkie uzyskane wyniki są wyświetlane na ekranach urządzenia, a w oparciu o ich analizę system dostarcza właścicielowi smartwatcha cenne wskazówki i podpowiedzi dotyczące organizacji treningu.

Jakość snu i poziom stresu – te parametry również zmierzy smartwatch!

Inteligentne zegarki są w stanie kontrolować nie tylko podstawowe parametry życiowe, ale i szereg innych, współdecydujących o komforcie codziennego życia. Jednym z nich jest jakość snu, ważna dla regeneracji organizmu po całodziennym wysiłku fizycznym i umysłowym.

Nowoczesny smartwatch dokonuje oceny jakości snu w oparciu o pomiar jego długości w każdej z faz. Najbardziej zaawansowane modele smartwatchów mogą też dokonywać pomiaru poziomu stresu. Jest on poddawany analizie i ocenie w oparciu o zapis EKG. O reakcji organizmu ludzkiego na sytuacje stresowe świadczy zmienność rytmu zatokowego. Pomiar jakości snu oraz poziomu stresu stanowią istotny element profilaktyki wielu groźnych chorób, którym sprzyja zarówno niewystarczająca regeneracja organizmu podczas nocnego wypoczynku, jak i przewlekłe stany napięcia nerwowego.

Artykuł sponsorowany dla MediaExpert.

sponsorowany

Trwa ładowanie komentarzy...