KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nożny sterownik multimedialny dla PC dzięki Arduino

Nożny sterownik multimedialny dla PC dzięki Arduino

Klawiatury wyposażone w klawisze multimedialne pozwalają w wygodny sposób na przełączanie słuchanych utworów czy ich zatrzymywanie.

Ten projekt może być ciekawą alternatywą dla takich klawiszy, ponieważ umożliwia sterowanie multimediami za pomocą własnych stóp.

Autor podpisujący się jako MacCraiger podzielił się swoim projektem, który umożliwia w łatwy i wygodny sposób zmianę odtwarzanego utworu, jego zatrzymanie i wznowienie. Co najważniejsze, na komputerze nie trzeba instalować żądnego dodatkowego oprogramowania, ponieważ sterownik jest rozpoznawany jako zwykła klawiatura.

Do stworzenia tego urządzenia konstruktor użył Arduino Pro Micro, kilku przewodów i gniazd minijack 3,5 mm oraz przełączników nożnych (footswitch), które są przystosowane do wciskania ich za pomocą stóp. Obudowa samego sterownika została wykonana na drukarce 3D, a elementy robocze – z aluminiowych pojemników. Wszystko jest zasilane przez port USB, więc nie jest potrzebne żadne dodatkowe źródło zasilania.

Sterownik wyposażono w Arduino oraz dwa gniazda minijack. Przewód zakończony z obydwu stron wtykiem minijack służy do połączenia sterownika z dwiema końcówkami roboczymi, które posiadają odpowiednie gniazdo oraz przełącznik nożny.

Każdy przycisk pełni określoną funkcję: pierwszy umożliwia zatrzymanie albo wznowienie odtwarzania, a drugi zmianę utworu na następny. Arduino Pro Micro jest rozpoznawane przez komputer jako urządzenie HID, dzięki czemu sterownik jest kompatybilny z większością systemów operacyjnych i odgrywa rolę zwykłej, dodatkowej klawiatury.

Autor na swoim GitHubie dodatkowo zamieścił program dla Arduino. Niestety, nie przygotował instrukcji dla osób zainteresowanych odtworzeniem tego DIY. Na szczęście budowa nie jest bardzo skomplikowana, więc nawet początkujący majsterkowicz nie powinien mieć z tym problemów. Czy korzystalibyście z takiego rozwiązania?

Klawiatura skrótów z Arduino, która ułatwia codzienną pracę
Klawiatura skrótów z Arduino, która ułatwia codzienną pracę

Czy pamiętacie niedawny artykuł o własnej klawiaturze rozwiązującej problem nieporęcznych skrótów klawiszowych w programie Eagle? Dzięki niej... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, diy, inspiracja, muzyka, sterowanie

Trwa ładowanie komentarzy...