KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Ten dron wystrzeliwuje nici jak Spider-Man!

Ten dron wystrzeliwuje nici jak Spider-Man!

Umiejętność lądowania bez potrzeby powrotu na ziemię jest bardzo przydatna dla latających robotów. Najczęściej przytrzymują się one sufitu lub ściany, korzystając z chwytaków czy kolców.

Można też, jak dron SpiderMAV, wystrzeliwać nici niczym pająk lub Spider-Man.

Inspiracją dla wynalazców z Imperial College London był pająk Darwina, którego nić przędna jest najbardziej wytrzymałym biomateriałem na świecie.

SpiderMAV to quadrocopter DJI Matrice 100 oraz dwa moduły umieszczone nad nim i pod nim. Pierwszy z nich pozwala na zawiśnięcie pod sufitem, a drugi na stabilizację w powietrzu.

Wyrzutnia przy pomocy sprężonego gazu wypuszcza magnes, który ciągnie za sobą polistyrenową nić i służy jako kotwica. Oczywiście niezbędny jest tu metalowy sufit lub belka.

Po przyczepieniu się robot zwija z powrotem trochę nici tak, aby była napięta, a następnie spowalnia pracę silników lub całkowicie je wyłącza. Swobodne i bezpieczne wiszenie pod sufitem to ogromna oszczędność energii.

Moduł stabilizujący działa w podobny sposób, ale wystrzeliwuje nici w bok, a nie do góry. Dron napręża je, aby pozostać w miejscu. Jego położenie zmienia się najwyżej o kilka cm, w porównaniu z 10-38 cm w przypadku autonomicznej stabilizacji bez pomocy "pajęczyny".

To dopiero wstępny projekt, więc na razie SpiderMAV nie ma możliwości odczepienia się od powierzchni. Teoretycznie można w tym celu wykorzystać elektromagnesy lub po prostu odpowiednio mocne szarpnięcie.

Interesującym ulepszeniem byłoby zakończone nici innymi rodzajami kotwic, przystosowanymi do danego otoczenia lub powierzchni, np. pazurami w lesie lub przyssawkami na szkle.

Źródło: [1]

dron, pająk, quadrocopter, sieć

Trwa ładowanie komentarzy...