Wyobraź sobie miasto, w którym wszystkie elementy komunikują się ze sobą. Na przykład zwyczajny kosz na śmieci wysyła informację do zakładu oczyszczania, że należy go opróżnić.
Może to wyglądać jak wizja z filmu Powrót do przyszłości, lecz jest to rewolucja, która za sprawą NB-IoT może niedługo stać się realna.
Pracujesz nad projektem swojego startupu. Zależy ci na komunikacji z tysiącami urządzeń znajdujących się w trudno dostępnych miejscach, np. zakopanych pod warstwą asfaltu. Co więcej, chciałbyś wysyłać niewielkie ilości danych na duże odległości, a to oznacza, że żywotność baterii zasilających przedmioty musi być długa. Co robisz? Odpowiedzią na te wyzwania jest technologia NarrowBand IoT (dalej NB-IoT).
Obszary zastosowań NarrowBand IoT.
NB-IoT w skrócie
NB-IoT to technologia radiowa z zakresu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) dedykowana urządzeniom IoT, pracująca na licencjonowanym paśmie częstotliwości używanym przez operatorów telekomunikacyjnych.
Największe zalety NB-IoT to między innymi: długa żywotność baterii (nawet do 10 lat), efektywność w zakresie ilości przesyłanych danych, penetracja wewnątrzbudynkowa, możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, ogólnoświatowy standard, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz oczywiście niski koszt.
Cechy NarrowBand IoT.
NB-IoT dla dociekliwych
NB-IoT, a dokładniej LTE Cat NB1 (NB-IoT) Release 13, jest technologią zatwierdzoną w czerwcu 2016 przez organizację 3GPP, opracowującą standardy w obszarze bezprzewodowej komunikacji mobilnej. Co więcej NarrowBand IoT korzysta z większości protokołów i architektury sieci LTE.
NarrowBand IoT wykorzystuje tylko fragment zasobów radiowych LTE (stąd nazwa „wąskopasmowy”) do komunikowania się z urządzeniami Internetu Rzeczy.
Jak pokazuje tabela poniżej, maksymalna szybkość komunikacji możliwa do uzyskania to 170 kbps w kierunku do urządzenia (downlink/DL) oraz 250 kbps w kierunku od urządzenia do sieci (uplink/UL). Uzyskuje się ją przy wykorzystaniu kanału radiowego o szerokości 180 kHz. Istotną cechą tej technologii jest dostępność sygnału w dotychczas trudnodostępnych miejscach.
Przy odpowiedniej konfiguracji sieci można uzyskać nawet do 20dB lepsze pokrycie w porównaniu do GPRS.
Porównanie technologii dalekiego zasięgu.
Żywotność urządzeń zasilanych dwoma bateriami AA wynosi nawet 10 lat. Natomiast same urządzenia konstruowane są tak, by mogły pracować przez wiele lat bez konieczności dozoru technicznego i doładowania baterii.
W związku z tym można budować rozwiązania masowe i takie, które do tej pory uznawane były za nieopłacalne. Technologia NB IoT pracuje w paśmie licencjonowanym, dlatego nie ma ryzyka zakłóceń i zablokowania łączności przez konkurujące ze sobą sieci.
Niedaleka przyszłość
Możliwości wykorzystania NB-IoT w praktyce jest mnóstwo. Optymalizacja procesu zarządzania lampami ulicznymi, pomiarami, miejscami parkingowymi czy odpadami, ale też całkowicie nowe rozwiązania dla śledzenia towarów, cennych przedmiotów, zwierząt albo rowerów to tylko niektóre przykłady. Technologię tę można użyć w każdej sferze życia – ograniczenia nie istnieją.
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...