KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Tester DIY sprawdzi wytrzymałość przełączników krańcowych

Tester DIY sprawdzi wytrzymałość przełączników krańcowych

Przełączniki krańcowe można znaleźć w prawie każdym urządzeniu mechanicznym. Elementy te z czasem zwyczajnie się zużywają, co może nieść za sobą trudne do zdiagnozowania błędy.

Opisywany tester automatycznie sprawdza małe przełączniki. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy dany element powinien być nadal używany.

Autor pomysłu ukrywający się pod pseudonimem Mr Innovative podzielił się swoim projektem testera przełączników krańcowych. Na podstawie efektów pracy urządzenia można stwierdzić, czy używany przełącznik jest sprawny i czy może on dalej pracować.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze: wystarczy połączyć zaciski przełącznika z wyprowadzonymi przewodami testera i uruchomić test. Opisywany projekt składa się z Arduino Nano, silnika krokowego NEMA17, enkodera i małego wyświetlacza OLED. Wszystkie te komponenty zostały umieszczone na specjalnie zaprojektowanej płytce PCB, którą ukryto w obudowie wykonanej na drukarce 3D.

Zadaniem silnika krokowego jest obracanie małą wskazówką, która naciska na dźwignię przełącznika. Enkoder służy do ustawienia liczby naciśnięć na dźwignię przełącznika podczas przeprowadzania testu. Naciśnięcie enkodera rozpoczyna test. Ekran OLED wyświetla zadaną liczbę cykli oraz aktualny wynik.

Jeżeli test przebiegnie pomyślnie, to na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat. Gdy test zakończy się niepowodzeniem, na ekranie zostanie wyświetlona liczba osobno zarejestrowanych impulsów dla styku NC oraz NO.

Proces budowy oraz działanie urządzenia zaprezentowane zostały na poniższym filmie:

Autor umieścił na PCB miejsce na sterownik dla drugiego silnika krokowego, dzięki czemu można łatwo rozbudować urządzenie o dodatkowe opcje. W opisie powyższego filmu znajdziecie informacje na temat programu oraz linki do strony z plikami STL. Macie pomysł, w jaki sposób warto wykorzystać drugi sterownik silnika krokowego? Jak rozbudowalibyście ten układ?

Ekspres do kawy z ESP32, w którym zapłacisz kryptowalutą
Ekspres do kawy z ESP32, w którym zapłacisz kryptowalutą

Automat do kawy niewątpliwie potrafi ułatwić codzienne poranki. W miejscach, gdzie korzysta z niego dużo osób, można zamontować takie... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, mechanika, projekty, tester

Trwa ładowanie komentarzy...