Przełączniki krańcowe można znaleźć w prawie każdym urządzeniu mechanicznym. Elementy te z czasem zwyczajnie się zużywają, co może nieść za sobą trudne do zdiagnozowania błędy.
Opisywany tester automatycznie sprawdza małe przełączniki. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy dany element powinien być nadal używany.
Autor pomysłu ukrywający się pod pseudonimem Mr Innovative podzielił się swoim projektem testera przełączników krańcowych. Na podstawie efektów pracy urządzenia można stwierdzić, czy używany przełącznik jest sprawny i czy może on dalej pracować.
Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze: wystarczy połączyć zaciski przełącznika z wyprowadzonymi przewodami testera i uruchomić test. Opisywany projekt składa się z Arduino Nano, silnika krokowego NEMA17, enkodera i małego wyświetlacza OLED. Wszystkie te komponenty zostały umieszczone na specjalnie zaprojektowanej płytce PCB, którą ukryto w obudowie wykonanej na drukarce 3D.
Nastawianie liczby powtórzeń testu
Działanie automatycznego testera
Zadaniem silnika krokowego jest obracanie małą wskazówką, która naciska na dźwignię przełącznika. Enkoder służy do ustawienia liczby naciśnięć na dźwignię przełącznika podczas przeprowadzania testu. Naciśnięcie enkodera rozpoczyna test. Ekran OLED wyświetla zadaną liczbę cykli oraz aktualny wynik.
Płytka PCB zaprojektowana przez autora
Układ elektroniczny całego urządzenia
Jeżeli test przebiegnie pomyślnie, to na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat. Gdy test zakończy się niepowodzeniem, na ekranie zostanie wyświetlona liczba osobno zarejestrowanych impulsów dla styku NC oraz NO.
Proces budowy oraz działanie urządzenia zaprezentowane zostały na poniższym filmie:
Autor umieścił na PCB miejsce na sterownik dla drugiego silnika krokowego, dzięki czemu można łatwo rozbudować urządzenie o dodatkowe opcje. W opisie powyższego filmu znajdziecie informacje na temat programu oraz linki do strony z plikami STL. Macie pomysł, w jaki sposób warto wykorzystać drugi sterownik silnika krokowego? Jak rozbudowalibyście ten układ?
Automat do kawy niewątpliwie potrafi ułatwić codzienne poranki. W miejscach, gdzie korzysta z niego dużo osób, można zamontować takie... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...