KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oryginalna budka fotograficzna DIY sterowana przez Arduino

Oryginalna budka fotograficzna DIY sterowana przez Arduino

Budka fotograficzna to bardzo przydatna rzecz podczas imprez okolicznościowych, bo w łatwy sposób umożliwia stworzenie trwałej pamiątki.

Gotowe rozwiązania nie należą do najtańszych, więc to DIY możne okazać się dobrą alternatywą dla gotowych urządzeń tego typu.

Konstruktor używający pseudonimu DIY Machines postanowił podzielić się swoim pomysłem na stworzenie fotobudki, która do wykonywania zdjęć używa lustrzanki, co gwarantuje ich wysoką jakość. Zrobione zdjęcia są od razu wyświetlane na dużym monitorze umożliwiającym podgląd fotografii. Do wyzwalania migawki służy duży podświetlany przycisk.

Do skonstruowania takiej budki fotograficznej autor użył m.in. Arduino Nano, dużego przycisku z podświetleniem, wyświetlacza MAX7219, lustrzanki firmy Canon oraz 23-calowego monitora. Obudowa została wykonana głównie z drewna oraz kilku elementów stworzonych na drukarce 3D.

Zadaniem Arduino Nano jest wyświetlanie informacji na wyświetlaczu oraz wysyłanie sygnału migawki do aparatu. Gdy mikrokontroler odbierze sygnał z przycisku, wykonuje serię 3 zdjęć w odstępie 10 sekund. Po każdorazowym wyzwoleniu migawki wykonane zdjęcie zostaje po chwili wyświetlone na monitorze (jest to możliwe dzięki opcji wbudowanej w aparat). O wskazywanie informacji o pozostałym czasie oraz liczbie zdjęć dba wyświetlacz matrycowy MAX7219 umieszczony obok obiektywu.

Działanie DIY zostało bardzo dobrze przedstawione w filmie przygotowanym przez autora (10:50):

Dla osób zainteresowanych odtworzeniem takiej fotograficznej budki autor przygotował oprócz filmu szczegółową instrukcję, w której załączył niezbędne modele STL oraz program dla Arduino. Ta prosta wersja fotobudki nie posiada drukarki, ale wszystkie zdjęcia zapisywane są na karcie SD aparatu, więc później bez problemu mogą być przekazane uczestnikom wydarzenia. Jakie funkcje można jeszcze dodać do tego projektu? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzu.

Slider DIY, który potrafi płynnie śledzić wybrany obiekt
Slider DIY, który potrafi płynnie śledzić wybrany obiekt

Profesjonalne slidery do kamer nie są tanie. Oto ciekawy projekt DIY, dzięki któremu praktycznie każdy będzie mógł samodzielnie zbudować... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, diy, inspiracja, projekt, zdjęcia

Trwa ładowanie komentarzy...