KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

The MagPi #80: Zestawienie 50 porad o Raspberry Pi

The MagPi #80: Zestawienie 50 porad o Raspberry Pi

Udostępniono już najnowszy numer oficjalnego, darmowego magazynu o Raspberry Pi. Tematem przewodnim The MagPi jest zbiór 50 porad dla fanów RPi na każdym poziomie zaawansowania.

Oprócz tego, jak zawsze, w obszernym wydaniu znaleźć można wiele inspirujących projektów.

Czym jest The MagPi?

MagPi to oficjalny miesięcznik fundacji Raspberry Pi. W każdym numerze znaleźć można sporą dawkę poradników oraz inspirujących projektów bazujących na popularnej malince. Magazyn ten powinien być obowiązkową lekturą każdego fana RPi. Zajrzenie do tej gazety szczególnie polecamy wszystkim czytelnikom naszych kursów Raspberry Pi - znajdziecie tam wiele ciekawych materiałów dodatkowych.

50 najlepszych porad dla miłośników Raspberry Pi

W tym miesiąc temat przewodni jest dość ogólny i sprowadza się do zbioru mniej lub bardziej przydatnych rad i uwag dla użytkowników "malinki". Znajdziecie tu zarówno informacje dotyczące używania GPIO, konfigurowania ustawień sieciowych, jak i dbania o bezpieczeństwo danych. Ponieważ rady są posegregowane tematycznie, łatwo znajdziecie interesujące Was zagadnienia. 

Zbiór 50 najbardziej przydatnych porad dla fanów Raspberry Pi

Zbiór 50 najbardziej przydatnych porad dla fanów Raspberry Pi

Rozdział ten przeznaczony jest dla użytkowników na każdym poziomie zaawansowania, więc naprawdę warto go przeczytać lub przejrzeć w całości.

Podwodny dron z Raspberry Pi

Chociaż latające drony stały się dla nas czymś powszechnym, to taka sama technologia, zastosowana pod wodą, wydaje się nadal dość egzotycznym rozwiązaniem. Jeden z autorów The MagPi postanowił zmierzyć się z tematyką budowy nurkującego "drona", którym można sterować zdalnie przez telefon.

Projekt podwodnego drona

Projekt podwodnego drona

Do napędu użył czterech modelarskich silników BLDC, w kokpicie zaszył także potrzebne sterowniki, żyroskop, kamerę i - przede wszystkim - Raspberry Pi 3B, które jest sercem całego układu. Konstrukcja wygląda na dość prostą i tanią, więc powinna być w zasięgu każdego majsterkowicza. Jedynym poważniejszym problemem jest ograniczony zasięg drona - ze względu na właściwości wody, zdecydowano się na użycie kabla, popularnej skrętki, do przesyłania sygnałów i do zasilania robota.

Kalendarz Google z wyświetlaczem E-Ink

Wielu z nas korzysta z niezwykle wygodnego i dopracowanego rozwiązania, jakim jest Google Calendar. Chociaż dostęp do oprogramowania możliwy jest właściwie z każdej popularnej platformy, każdorazowe sprawdzanie grafiku na najbliższe dni wymaga uruchamiania komputera, albo chociażby sięgania po telefon.

Kalendarz w wersji DIY

Kalendarz w wersji DIY

Zonglin Li rozwiązał ten "problem", konstruując urządzenie podobne do oldschoolowych kalendarzy elektronicznych, z tą różnicą, że jego wynalazek wykorzystuje kilka ciekawych rozwiązań. Po pierwsze, informacje prezentowane są na wyświetlaczu E-Ink. Po drugie, kalendarz integruje się z Google Calendar API, dzięki czemu możemy w prosty sposób podłączyć się do naszego konta i mieć wszystkie potrzebne informacje w zasięgu wzroku. Po trzecie, sercem całości jest Raspberry Pi, więc możliwości rozbudowy o nowe funkcjonalności są niemal nieograniczone.

Projekty dla krótkofalowców z Raspberry Pi

Mogłoby się niektórym wydawać, że krótkofalarstwo to wymierające hobby, w rzeczywistości ma się ono jednak coraz lepiej. Wszystko dzięki nowym narzędziom dostępnym za grosze dla dużo szerszego grona entuzjastów, niż dotychczas.

Początki przygody z krótkofalarstwem

Początki przygody z krótkofalarstwem

SDR (ang. Software Defined Radio), czyli możliwość nasłuchu pasm radiowych z użyciem komputera ze specjalnym oprogramowaniem i np. tanim modułem radiowym na USB, to technologia zyskująca coraz większe zainteresowanie. W najnowszym MagPi znajdziecie wszystkie niezbędne informacje, aby rozpocząć krótkofalarską przygodę we własnym warsztacie.

Zainteresowanym tematyką radiową polecamy również opis eksperymentalnego nadajnika FM:

Kurs Raspberry Pi - nadajnik radiowy FM z RDS
Kurs Raspberry Pi - nadajnik radiowy FM z RDS

Pora na uruchomienie własnego radia FM. Tym razem wykorzystamy GPIO do generowania fal radiowych, które będą mogły być odbierane na…... Czytaj dalej »

Serwer plików Samba na Raspberry Pi

Jeśli mieliście do czynienia z serwerami NAS, to zapewne kojarzycie oprogramowanie "Samba". Jest to serwer plików, który korzysta z protokołu SMB. Jego zaletą jest wieloplatformowość, czyli możliwość współdzielenia plików, a także drukarek, między PC z różnymi systemami operacyjnymi.

Budowa własnego serwera plików

Budowa własnego serwera plików

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby "dysk" z plikami na Raspberry Pi zmapować w Windowsie jako dysk sieciowy i używać tak, jak używacie innych, podpiętych do komputera dysków. Możecie także podpiąć do "malinki" drukarkę USB i używać jej jako drukarki sieciowej. Jeśli temat Was zainteresował, to w tym numerze The MagPi znajdziecie dość obszerny artykuł na temat konfiguracji takiego rozwiązania.

Kursy programowania i nowości dla Raspberry Pi

Oprócz opisów projektów i poradników, w najnowszym numerze nie mogło zabraknąć standardowym rubryk. Znajdziecie w nich przede wszystkim wiele kursów programowania. Przykładowo, jeśli uczycie się Pythona, to zaprogramujecie teraz kolejną grę. Nie mogło także zabraknąć zbioru ciekawostek, jak najnowsze rozszerzenia do Raspberry Pi, wartościowe książki i ciekawe strony internetowe.

Przedstawiliśmy tylko kilka wybranych publikacji, ciekawych tematów jest w The MagPi znacznie więcej i zachęcamy do lektury. Jest to chyba jeden z najbardziej interesujących i wartościowych numerów The MagPi spośród ostatnich kilkunastu wydań.

Co można zbudować z Raspberry Pi? Lista inspirujących DIY
Co można zbudować z Raspberry Pi? Lista inspirujących DIY

Dużym zainteresowaniem cieszyła się niedawno opublikowana lista popularnych projektów, które powstały na Arduino. Pora na kontynuację tego... Czytaj dalej »

MagPi: Gdzie kupić? Skąd pobrać?

Więcej informacji na temat nowego numeru znaleźć można na oficjalnej stronie magazynu. Odsyłamy tam szczególnie osoby zainteresowane zakupem wersji papierowej. Z kolei pełna wersja elektroniczna jest do pobrania całkowicie legalnie z tego miejsca:

Zainteresował Was inny ciekawy artykuł z tego numeru MagPi? Podzielcie się nim z innymi - dajcie znać w komentarzach co jeszcze warto przeczytać!

magpi, porady, projekty, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...