KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

The MagPi #77: Nauka programowania w Pythonie

The MagPi #77: Nauka programowania w Pythonie

Udostępniono już najnowszy numer oficjalnego, darmowego magazynu o Raspberry Pi. Głównym tematem The MagPi jest nauka programowania.

Oprócz tego, jak zawsze, w obszernym wydaniu znaleźć można wiele inspirujących projektów oraz informacji o dodatkowych modułach dla RPi.

Czym jest The MagPi?

MagPi to oficjalny miesięcznik fundacji Raspberry Pi. W każdym numerze znaleźć można sporą dawkę poradników oraz inspirujących projektów bazujących na popularnej malince. Magazyn ten powinien być obowiązkową lekturą każdego fana RPi. Zajrzenie do tej gazety szczególnie polecamy wszystkim czytelnikom naszych kursów Raspberry Pi - znajdziecie tam wiele ciekawych materiałów dodatkowych.

Szybki start z Pythonem

Główny temat poruszany w tym numerze to poradnik dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z programowaniem elektronicznych gadżetów. Autor poradnika wprowadza wszystkich chętnych w podstawy Pythona oraz demonstruje działanie podstawowych elementów elektronicznych. Ciekawym ćwiczeniem praktycznym jest samodzielne stworzenie gry Pong.

Wstęp do programowania

Wstęp do programowania

Poradnik ten może być więc ciekawą lekturą dla osób, które zainteresowały się Pythonem po tym jak opisaliśmy kilka przykładów użycia tego języka w naszym kursie podstaw Raspberry Pi:

Kurs Raspberry Pi – #14 – podstawy Pythona, GPIO
Kurs Raspberry Pi – #14 – podstawy Pythona, GPIO

Wiemy już jak korzystać z uniwersalnych pinów GPIO za pomocą linii poleceń oraz skryptów konsoli. Często okazuje się, że takie…... Czytaj dalej »

Inteligentne drzwi

Jeden z poradników, opublikowanych na łamach miesięcznika, prowadzi przez dokonanie ciekawego ulepszenia drzwi wejściowych. Autor tego projektu dodał do nich między innymi kamerę oraz czujnik ruchu. Dzięki temu możliwe jest np. odnotowanie faktu, że ktoś chciał nas odwiedzić, gdy byliśmy poza domem. Co więcej, Raspberry Pi może zrobić takiej osobie zdjęcie.

Inteligentne drzwi - krok po kroku

Inteligentne drzwi - krok po kroku

Lepsza jakość dźwięku na Raspberry Pi?

Jeśli chcielibyście uzyskać wysoką jakość dźwięku wydobywającego się z RPi to, z pomocą przychodzi zestawienie dedykowanych przetworników DAC. Od najprostszych, do tych bardziej zaawansowanych wyposażonych nawet w dodatkowy wyświetlacz oraz przyciski.

Zestawienie DAC dla RPi

Zestawienie DAC dla RPi

Jeśli nie jesteście audiofilami i jakość dźwięku nie jest dla Was kluczowa to koniecznie pamiętajcie, aby sprawdzić opisywany na blogu sposób, który pozwala nadawać muzykę z RPi na falach FM.

Kurs Raspberry Pi, projekty - nadajnik FM z RDS
Kurs Raspberry Pi, projekty - nadajnik FM z RDS

Pora na uruchomienie własnego radia FM. Tym razem wykorzystamy GPIO do generowania fal radiowych, które będą mogły być odbierane na…... Czytaj dalej »

Najlepsze akcesoria dla Raspberry Pi

Jeśli chodzi Wam po głowie rozszerzenie funkcjonalności swojej malinki, to koniecznie powinniście zapoznać się z artykułem, który omawia 20 najpopularniejszych dodatków do Raspberry Pi. Mowa m.in. o odbiorniku GPS, zegarach RTC, układach zasilania oraz różnych sensorach.

Akcesoria dla RPI

Akcesoria dla RPI

Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej

Na uwagę zasługuje również projekt konstruktora, który nie był zadowolony ze sposobu wyświetlania informacji z jego instalacji fotowoltaicznej. Autor przechwycił dane z inwertera za pośrednictwem interfejsu RS-485 i przygotował własną wersję interfejsu wizualizującego zebrane informacje.

Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej

Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej

Kopie danych dla wielbicieli pracy w terminalu

Ludzie podobno dzielą się na tych, którzy regularnie robią backupy oraz na tych, którzy dopiero będą je robić. Richard Smedley w przystępny sposób opisał sposób tworzenia automatycznych kopii danych. Wszystko "bez wychodzenia" z terminala.

Tworzenie kopii zapasowych

Tworzenie kopii zapasowych

Jeśli praca z terminalem nadal Was nie przekonuje lub szukacie metody do zrobienia dokładnej kopii całej karty to koniecznie sprawdźcie opis prostej metody tworzenia obrazu kart SD na Windowsie:

Raspberry Pi – jak skopiować kartę microSD?
Raspberry Pi – jak skopiować kartę microSD?

Jak to mawiają: ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić. Wiele…... Czytaj dalej »

The MagPi: Gdzie kupić? Skąd pobrać?

Więcej informacji na temat nowego numeru znaleźć można na oficjalnej stronie magazynu. Odsyłam tam szczególnie osoby zainteresowane zakupem wersji papierowej. Pełna wersja elektroniczna jest do pobrania (całkowicie legalnie) z tego miejsca:

Zainteresował Was inny ciekawy artykuł z tego numeru MagPi? Podzielcie się nim z innymi - dajcie znać w komentarzach co jeszcze warto przeczytać!

magpi, projekty, Python, raspberry, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...