Szukacie pomysłu na projekt, który będzie miał jakieś praktyczne zastosowanie? Oto estetycznie wykonany automat, który potrafi nalewać napoje, a nawet tworzyć ciekawe drinki.
Urządzeniem może dodawać liście mięty, kroić limonki i dozować cukier. Automat działa dzięki połączeniu tabletu i dwóch Arduino.
Automaty do napojów często możemy spotkać w centrach handlowych, w kinach i innych miejscach gdzie przebywa wiele osób - jest to więc także ciekawy temat dla DIY. Projekt stworzony przez autora kryjącego się pod nickiem CamdenS5 wchodzi jednak na całkiem nowy poziom. Opisywany projekt miał być idealnie dopasowany do potrzeb konstruktora, a do tego jego wygląd miał sprawiać wrażenie, że jest to gotowe, profesjonalne urządzenie.
Automat pracuje pod kontrolą Arduino Mega oraz Arduino Uno. Komunikacja z użytkownikiem i wybór napoju dokonywany jest na tablecie z systemem Android, który został zamontowany na przedniej ścianie automatu. Tak wykonany panel operatorski połączono z Arduino przez UART.
Graficzne menu na tablecie
Szklanka na ruchomej podstawie
Opisywany automat potrafi tworzyć drinki z kilku podłączonych do niego napojów. W przeciwieństwie do wielu urządzeń tego typu, butelki nie są montowane "do góry nogami", a płyn nie spływa z nich grawitacyjnie. W tym projekcie wykorzystano pompki, które pobierają napoje z butelek wężykami.
Doprowadzenie wężyków
Zdjęcie z budowy automatu
Mieszanie napojów to nie jedyna opcja dostępna w automacie. Urządzenie potrafi dodawać do drinków liście mięty i kawałki limonki, którą samo wcześniej kroi na 4 części. Możliwe jest również dozowanie cukru z dokładnością do 1 grama. Co więcej, dzięki zastosowaniu modułów Peltiera, automat potrafi chłodzić nalewane napoje.
Wnętrze urządzenia
Podajnik ślimakowy do cukru
Obudowa urządzenia została wykonana z drewna oraz elementów wyciętych laserowo z pleksi. Części opowiadające za dozowanie cukru, mięty oraz limonek zostały wykonane na drukarce 3D.
Jeśli chcielibyście zbudować podobne urządzenie to bardo dokładną instrukcję budowy znajdziecie w artykule opublikowanym przez autora projektu. Znaleźć tam można dokładny model 3D automatu, wiele wskazówek dotyczących jego budowy oraz kody programów. Jeśli zamiast drinka wolicie jednak kubek dobrej, gorącej kawy to pamiętajcie, że zawsze możecie też zbudować "inteligentny" ekspres:
Jak przygotować najlepszą kawę? Odpowiedź nie jest oczywista. Każdy ma w tej kwestii swoje upodobania oraz własną technikę parzenia kawy.... Czytaj dalej »
Źródła: [1], [2]. Autor wpisu: Rafał Szczepaniak, redakcja: Damian Szymański
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...