Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Plecionka - co warto wiedzieć?
Plecionka to taśma wypleciona z miedzianych drutów, nasączona topnikiem i zazwyczaj sprzedawana jest w szpulkach. Za jej pomocą możliwe jest zebranie nadmiaru cyny.
Plecionka przydaje się, gdy podczas lutowania przez przypadek lub celowo umieścimy zbyt dużo spoiwa lutowniczego – taśma może w pewnym stopniu zastąpić odsysacz, działając dokładniej i bardziej delikatnie.
Plecionka się również, gdy istnieje potrzeba np. oczyszczenia pól lutowniczych po demontażu starego układu, by przygotować te pola do montażu nowego. Szczególnie mocno docenią plecionkę Ci, którzy lutując elementy o drobnym odstępie między pinami „zmostkowali” spoiwem lutowniczym kilka z nich.
Aby użyć plecionki, należy rozgrzać lutownicę do odpowiedniej dla usuwanego spoiwa temperatury, nakryć miejsce z nadmiarem cyny końcówką rozwiniętej taśmy, a następnie grotem lutownicy podgrzewać przez taśmę te miejsca, z których chcemy zebrać cynę. Po odpowiednio długim grzaniu taśmy i dociskaniu jej do danego miejsca, taśma nasiąknie spoiwem i trzeba będzie przesunąć lub odciąć ten zużyty fragment, a następnie kontynuować pracę.
Więcej informacji o plecionce, odsysaczu oraz lutowaniu znaleźć można w kursie lutowania:
Kurs lutowania dla początkujących – #1 – wstęp, spis treści
Jedną z najważniejszych umiejętności każdego majsterkowicza jest lutowanie. Jak się okazuje wielu początkujących nie radzi sobie poprawnie z... Czytaj dalej »
Chcesz wiedzieć więcej? Zadaj pytanie na naszym forum o elektronice - chętnie doradzimy!