KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi 4 z 8 GB pamięci RAM trafiło do sprzedaży!

Raspberry Pi 4 z 8 GB pamięci RAM trafiło do sprzedaży!

Ostatnie tygodnie przyniosły kilka ważnych zmian dla fanów Raspberry Pi. Do najciekawszych należy m.in. premiera nowej kamery oraz udostępnienie wersji beta długo oczekiwanego EEPROM-u.

Pora na kolejną nowość. W rodzinie malinowych płytek pojawił się nowy komputer, który przyda się przy budowie zaawansowanych projektów!

Raspberry Pi 4 z 8 GB RAM już jest!

W dniu premiery Raspberry Pi 4 wiele osób doceniło, że płytka będzie dostępna z 3 wariantami pamięci RAM: 1 GB, 2 GB i 4 GB. Wyniki sprzedaży szybko pokazały, że społeczność zdecydowanie upodobała sobie warianty ze zwiększoną pamięcią operacyjną i m.in. dlatego niedawno wycofano wersję 1 GB.

Programowanie dla dzieci i młodzieży? Sprawdź nasz kurs micro:bita »
Programowanie dla dzieci i młodzieży? Sprawdź nasz kurs micro:bita »

Mały micro:bit to popularna płytka, dzięki której miliony młodych majsterkowiczów rozpoczęło już swoją przygodę z elektroniką i... Czytaj dalej »

Dziś do rodziny malinowych płytek dołącza Raspberry Pi 4 wyposażone w 8 GB pamięci RAM, taka wersja powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na pokładzie najnowszego Raspberry Pi znajdziemy dokładnie te same peryferia i ten sam procesor, który znany nam jest z wersji 2 oraz 4 GB. Nadal na pokładzie znajdziemy więc 4-rdzeniowego Broadcoma BCM2711 (pracującego z częstotliwością do 1,5 GHz).

Raspberry Pi 4 z 8 GB - najnowsza wersja malinki

Raspberry Pi 4 z 8 GB - najnowsza wersja malinki

Jedyną zauważalną różnicą, oprócz większej kości pamięci RAM, jest nowa rewizja płytki - wersja 1.3, aktualnie używana tylko dla RPi z 8 GB, wprowadza drobne zmiany w torze zasilania (podczas resetu płytki). Co więcej, dostosowano również zasilanie do zapotrzebowania płytek ze zwiększoną pamięcią. Komputer Raspberry Pi 4 z 8 GB pamięci RAM jest już dostępny u polskich dystrybutorów. Aktualna cena za nową malinkę to około około 389 zł.

Kamera dla wymagających

Nowa płytka ze zwiększoną ilością pamięci na pewno zadowoli osoby, które chcą w swoich projektach wykorzystywać najnowszą kamerę (Raspberry Pi HQ Camera), której premiera odbyła się na początku maja. Dla przypomnienia, ten nowy moduł jest wyposażony w dużą matrycę IMX477 o przekątnej aż 7,9 mm, która pozwala na robienie zdjęć o rozdzielczości 12,3 MPx.

Jedną z większych zalet tego modułu jest jednak możliwość podłączania zewnętrznych obiektywów ze standardowym mocowaniem typu C oraz CS, dzięki czemu do sensora można podłączyć nawet duże, profesjonalne obiektywy. Łącząc to z czułością, która jest większa o połowę od standardowej kamery Raspberry Pi Camera HD v2 (używanej np. w naszym kursie), zyskujemy znacznie większe możliwości.

Kurs Raspberry Pi – #10 – kamera, zdjęcia, transmisja obrazu
Kurs Raspberry Pi – #10 – kamera, zdjęcia, transmisja obrazu

Do tej pory omówiliśmy najważniejsze tematy związane z instalacją i konfiguracją Raspberry Pi. Pora wykorzystać zdobyte umiejętności i... Czytaj dalej »

Nowa kamera sprawdzi się świetnie w rękach osób, które fascynują się fotografią oraz tych, którzy chcą zająć się np. przetwarzaniem obrazu. Osoby początkujące znajdą najważniejsze informacje w poradniku udostępnionym przez fundację Raspberry Pi (do pobrania za darmo ze strony The Mag Pi).

Najnowsza wersja oficjalnego poradnika Raspberry Pi Camera Guide

Najnowsza wersja oficjalnego poradnika Raspberry Pi Camera Guide

Nowa, lepsza kamera to jednak również znacznie wyższa cena. Osoby zainteresowane nową kamerą Raspberry Pi HQ IMX477R muszą liczyć się z wydatkiem w wysokości 279 zł na sam moduł z matrycą, do tego konieczny jest też kompatybilny obiektyw np. teleobiektyw PT3611614M10MP w cenie 279 zł lub obiektyw PT361060M3MP12 w cenie 139 zł - więc zabawa z nową kamerą to minimum 418 zł. Na szczęście nadal w sprzedaży pozostaje moduł Raspberry Pi Camera HD v2 (135 zł), który wystarczy do większości hobbystycznych zastosowań.

Kurs elektroniki, poziom I (podstawy) – #0 – wstęp, spis treści
Kurs elektroniki, poziom I (podstawy) – #0 – wstęp, spis treści

Kurs elektroniki od podstaw to seria poradników, dzięki którym już tysiące osób przekonało się, że elektronika może być wciągającym... Czytaj dalej »

kamera, ram, raspberrypi, rpi

Trwa ładowanie komentarzy...