Od dziś dostępne jest Raspberry Pi 3 Model A+. Nowa malinka to odświeżona wersja produktu, który swoją premierę miał w listopadzie 2014 roku. Model 1 A+ był wtedy wyposażony w procesor BCM2835 pracujący z częstotliwością 700 MHz oraz 512 RAMu. Płytka nie miała złącza Ethernet i nie posiadała WiFi. Do tego na jej pokładzie był tylko jeden port USB - jej zastosowania były więc ograniczone.
Starszy model Raspberry Pi 1 model A+
Nowe Raspberry Pi 3 Model A+ zostało wyposażone w 64-bitowy, 4-rdzeniowy procesor BCM2837B0 znany z modelu B+, który pracuje z częstotliwością 1,4 GHz. Wielkość pamięci RAM nie uległa zmianie.
Największą zmianą względem poprzedniego modelu A jest zdecydowanie dodanie sprawdzonego już modułu WiFi (2,4GHz i 5GHz) oraz Bluetooth 4.2/BLE, który skrywa się pod metalowym ekranem z logo projektu Raspberry Pi.
Nowe Raspberry Pi 3 model A+
Niestety na płytce nadal znajduje się tylko jedno gniazdo USB typu A. Oprócz tego znajdziemy gniazda taśm od kamery i dedykowanego wyświetlacza oraz standardowe już, 40-pinowe złącze GPIO.
4-polowy jack (dźwięk stereo oraz kompozytowe wideo),
1x USB typu A,
złącze na kartę microSD.
Multimedia: H.264, MPEG-4 (1080p30), H.264 (1080p30), OpenGL ES 1.1.
Zasilanie: 5V przez GPIO lub przez port micro USB.
Od strony mechanicznej nie zmieniło się nic. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez fundację Raspberry Pi nowy model ma identyczny kształt, rozmiar oraz rozmieszczenie złącz jak model 1 A+.
Nowe Raspberry Pi 3 model A+, widok na złącza
Wykorzystywany na płytce moduł łączności bezprzewodowej przeszedł pozytywnie niezbędne badania, dzięki czemu używanie nowej wersji Raspberry Pi 3 model A+ w gotowych urządzeniach ma uprościć proces ich certyfikacji. Fundacja odpowiedzialna za projekt malinki deklaruje, że nowy model A+ będzie w stałej produkcji minimum przez 5 najbliższych lat (do 2023).
Raspberry Pi 3 model A+ jest już dostępne u oficjalnych dystrybutorów. W Botland.com.pl nowe RPi można zamówić za 129 zł. Więcej informacji o tej wersji malinki znaleźć można na stronie producenta.
Nowe Raspberry Pi 3 model A+, widok ogólny
Jak oceniacie nową wersję Raspberry Pi? Będzie hit (dzięki komunikacji bezprzewodowej), czy jest to tylko kosmetyczna zmiana, której nie odczujecie? Nie macie wrażenia, że w wielu zastosowaniach lepiej będzie dołożyć 50 zł, aby zakupić "flagowca" malinki z większą ilością RAMu i dodatkowymi USB?
Nie znasz jeszcze malinki w praktyce? Sprawdź kurs Raspberry Pi od podstaw:
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...