KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowe Raspberry Pi – dobra wiadomość dla fanów modelu A!

Nowe Raspberry Pi – dobra wiadomość dla fanów modelu A!

Jeszcze nie wszyscy mieli okazję sprawdzić nowy, oficjalny uHAT w praktyce, a już kolejna premiera od fundacji Raspberry Pi!

Tym razem znacznie ciekawsza informacja: nowa wersja malinki trafiła do sprzedaży. Ile kosztuje i w co jest wyposażone najnowsze Raspberry Pi?

Raspberry Pi 3 Model A+ już w sprzedaży

Od dziś dostępne jest Raspberry Pi 3 Model A+. Nowa malinka to odświeżona wersja produktu, który swoją premierę miał w listopadzie 2014 roku. Model 1 A+ był wtedy wyposażony w procesor BCM2835 pracujący z częstotliwością 700 MHz oraz 512 RAMu. Płytka nie miała złącza Ethernet i nie posiadała WiFi. Do tego na jej pokładzie był tylko jeden port USB - jej zastosowania były więc ograniczone.

Starszy model Raspberry Pi 1 model A+ - widok izometryczny

Starszy model Raspberry Pi 1 model A+

Nowe Raspberry Pi 3 Model A+ zostało wyposażone w 64-bitowy, 4-rdzeniowy procesor BCM2837B0 znany z modelu B+, który pracuje z częstotliwością 1,4 GHz. Wielkość pamięci RAM nie uległa zmianie.

Największą zmianą względem poprzedniego modelu A jest zdecydowanie dodanie sprawdzonego już modułu WiFi (2,4GHz i 5GHz) oraz Bluetooth 4.2/BLE, który skrywa się pod metalowym ekranem z logo projektu Raspberry Pi.

Nowe Raspberry Pi 3 model A+, widok od przodu.

Nowe Raspberry Pi 3 model A+

Niestety na płytce nadal znajduje się tylko jedno gniazdo USB typu A. Oprócz tego znajdziemy gniazda taśm od kamery i dedykowanego wyświetlacza oraz standardowe już, 40-pinowe złącze GPIO.

Specyfikacja Raspberry Pi 3 model A+

 • Procesor: Broadcom BCM2837B0, Cortex-A53 64-bit SoC @ 1.4 GHz,
 • Pamięć RAM: 512MB LPDDR2 SDRAM,
 • Łączność bezprzewodowa:
  • 2.4 GHz i 5 GHz IEE 802.11.b/g/n/ac WLAN,
  • Bluetooth 4.2/BLE.
 • Złącza:
  • HDMI,
  • MIPI DSI (dla wyświetlacza),
  • MIPI CSI (dla kamery),
  • 4-polowy jack (dźwięk stereo oraz kompozytowe wideo),
  • 1x USB typu A,
  • złącze na kartę microSD.
 • Multimedia: H.264, MPEG-4 (1080p30), H.264 (1080p30), OpenGL ES 1.1.
 • Zasilanie: 5V przez GPIO lub przez port micro USB.

Od strony mechanicznej nie zmieniło się nic. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez fundację Raspberry Pi nowy model ma identyczny kształt, rozmiar oraz rozmieszczenie złącz jak model 1 A+.

Nowe Raspberry Pi 3 model A+, widok na złącza

Nowe Raspberry Pi 3 model A+, widok na złącza

Wykorzystywany na płytce moduł łączności bezprzewodowej przeszedł pozytywnie niezbędne badania, dzięki czemu używanie nowej wersji Raspberry Pi 3 model A+ w gotowych urządzeniach ma uprościć proces ich certyfikacji. Fundacja odpowiedzialna za projekt malinki deklaruje, że nowy model A+ będzie w stałej produkcji minimum przez 5 najbliższych lat (do 2023).

Raspberry Pi 3 model A+ jest już dostępne u oficjalnych dystrybutorów. W Botland.com.pl nowe RPi można zamówić za 129 zł. Więcej informacji o tej wersji malinki znaleźć można na stronie producenta.

Nowe Raspberry Pi 3 model A+, widok ogólny

Nowe Raspberry Pi 3 model A+, widok ogólny

Jak oceniacie nową wersję Raspberry Pi? Będzie hit (dzięki komunikacji bezprzewodowej), czy jest to tylko kosmetyczna zmiana, której nie odczujecie? Nie macie wrażenia, że w wielu zastosowaniach lepiej będzie dołożyć 50 zł, aby zakupić "flagowca" malinki z większą ilością RAMu i dodatkowymi USB?

Nie znasz jeszcze malinki w praktyce? Sprawdź kurs Raspberry Pi od podstaw:

Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp
Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp

W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy... Czytaj dalej »

premiera, raspberrypi, sbc

Trwa ładowanie komentarzy...