KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Uwaga młodzi naukowcy: trwają zapisy do Konkursu Explory!

Uwaga młodzi naukowcy: trwają zapisy do Konkursu Explory!

Utalentowani i ambitni naukowcy w wieku od 13 do 20 lat mogą już zgłaszać swoje projekty do kolejnej edycji popularnego Konkursu Explory.

Udział w tym konkursie daje możliwość spotkania wybitnych autorytetów ze świata nauki i biznesu oraz zdobycia cennych nagród.

Młodzi naukowcy z pomysłami

Konkurs Explory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Młode talenty startujące w konkursie mogą prezentować pomysły z różnych dziedzin nauki. Konkurs skierowany jest do osób w wieku 13-20 lat i składa się z trzech etapów: zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza online, udział w regionalnych eliminacjach odbywających się w ramach Festiwali Explory oraz finał podczas największego święta nauki i innowacji - Gdynia Explory Week.

Konkurs Explory to świetna okazja dla wszystkich młodych naukowców!

Konkurs Explory to świetna okazja dla wszystkich młodych naukowców!

Autorzy najlepszych projektów otrzymają wsparcie ze strony ekspertów w zaplanowaniu najbliższych etapów kariery zawodowej, stypendia naukowe na rozwój projektów ufundowane przez Mecenasa Programu Explory Grupę LOTOS i innych partnerów oraz udział w konkursach międzynarodowych. Jednym z nich jest prestiżowy konkurs dla młodych naukowców – Regeneron International Science and Engineering Fair w USA, gdzie karierę naukową rozpoczynało do tej pory aż 27 noblistów!

Laureaci poprzednich edycji Konkursu Explory

Algorytm szyfrowania stworzony przez Szymona Perlickiego zdobył pierwsze miejsce w zeszłorocznym finale Konkursu Explory. 14-latek zachwycił jurorów pomysłem i innowacyjnością projektu. Algorytm opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej. „Od zawsze interesowały mnie dane i ich analiza. To, że mogę coś zobaczyć tylko wtedy, gdy posiadam odpowiedni klucz do rozszyfrowania niewidocznych na pierwszy rzut oka danych.” – powiedział Szymon Perlicki. „Zgłaszając się do Konkursu chciałem sprawdzić czy mój pomysł jest wartościowy. Projekt miałem gotowy już dużo wcześniej, ale czekałem na odpowiednią szansę na jego prezentację.” – dodaje Szymon.

Anna Skierska ze Szczecina w 2019 roku opracowała nanokrystaliczne ogniowo słoneczne. Ania startowała w Konkursie aż 4 razy! Przez cały czas zgłaszania swoich projektów, rozwijała badania naukowe skupiając się na ogniwach słonecznych.

Obejrzałam kiedyś program w telewizji, w którym prezentowane były panele słoneczne. Pomyślałam, że ja też mogłabym sobie jeden zbudować. Wtedy zaczęła się cała moja przygoda z modyfikacją ogniw nanokrystalicznych, efektywnym i tanim wytwarzaniem energii słonecznej.” – mówi Anna Skierska. „Trzeba walczyć i nie wolno się poddawać – mówię to wszystkim młodym naukowcom, których przygoda dopiero się rozpoczyna. Uwierzcie w siebie i zgłoście swoje pomysły do Konkursu Explory. To niepowtarzalna okazja na zdobycie nowych doświadczeń i poznanie niesamowitych rówieśników”. Ania ma za sobą udział w TEDx i dalej rozwija swoje badania naukowe w profesjonalnym laboratorium.

Piotr Lazarek, zaczął właśnie studia na University of Pennsylvania a trzy lata temu zgłosił do Konkursu Explory prototyp automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych. Wtedy zaczęła się jego przygoda z nauką. „Moje urządzenie to odpowiednik ziemskiego łazika marsjańskiego. Pobiera on próbkę gleby, przenosi do komory, gdzie miesza ją z wodą destylowaną. Później cały roztwór spływa do komory analizy.” – opowiada Piotr Lazarek.

Po finale Konkursu rozpocząłem pracę nad rozwijaniem urządzenia. Wtedy bardzo dużo mediów pisało o moim odkryciu, dzięki czemu miałem okazję spotkać się z wieloma znanymi naukowcami. Wynikiem jednego ze spotkań było powstanie w mojej głowie nowej inicjatywy – samolotu na panele słoneczne. Dzięki udziałowi w Explory doszedłem tu, gdzie teraz jestem i rozwijam projekt, o którym zawsze marzyłem.” Piotr założył własna firmę i rozpoczął współpracę z międzynarodową korporacją, która udzieliła mu licencji na jeden ze swoich patentów, aby mógł prowadzić dalsze badania naukowe i stworzyć samolot napędzany energią słoneczną.

Czym są Explory?

Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca młode talenty, wspierająca ich rozwój oraz pomagająca im się odnaleźć w świecie nauki i biznesu. Explory od 10 lat odkrywa, wspiera i rozwija młode talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu Explory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków.

Do konkursu Explory zgłoszono do tej pory ponad 1500 projektów i wynalazków

Do konkursu Explory zgłoszono do tej pory ponad 1500 projektów i wynalazków

Unikalną wartością Explory jest bezpośredni kontakt młodych talentów z ekspertami ze świata nauki, biznesu i innowacji społecznych. Explory dba o rozwój talentów poprzez programy stażowe, mentorskie i grantowe oraz wyszukuje talenty poprzez organizację Festiwali Explory w szkołach i regionach. W ciągu 9 edycji odbyło się 60 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób. Więcej informacji znaleźć można na stronie Programu Explory.

Autonomiczny odkurzacz DIY – open source na Arduino
Autonomiczny odkurzacz DIY – open source na Arduino

Autonomiczny odkurzacz to powszechny gadżet, który można spotkać w wielu domach. Uważacie, że gotowe roboty są zbyt drogie? A może…... Czytaj dalej »

edukacja, explory, nauka

Trwa ładowanie komentarzy...