KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Judith – przyszły mistrz świata w bilard dzięki Arduino UNO

Judith – przyszły mistrz świata w bilard dzięki Arduino UNO

Niedawno prezentowaliśmy na blogu automat do gry w rzutki, który sprawiał, że gra była banalnie prosta. Istnieje jednak wiele innych gier, które można w jakiś sposób zautomatyzować.

Tym razem prezentujemy Judith, czyli prototyp zrobotyzowanego stołu, który może rozegrać partię bilarda za nas.

Stół do bilarda jest nieodłącznym elementem każdego klubu. Gra ta w swojej historii doczekała się wielu mistrzów potrafiących precyzyjnie wbić bile do łuz, lecz żaden z nich nie był nieomylny. To może się jednak zmienić. Pewien elektronik postanowił zbudować gracza, który nigdy się myli.

Judith jest prototypem zrobotyzowanego stołu bilardowego. Projekt jest na wstępnym etapie lecz autor może pochwalić się już nie tylko koncepcją, ale funkcjonalną mechaniką robota!

Mechaniczne ramię Judith.

Mechaniczne ramię Judith.

Makieta stołu ma wymiary około 40 x 20 cm i oparta jest na jednej stopie, wokół której obraca się platforma z ramieniem robota. Platforma osadzona została na stalowych kulkach co zapewnia dużą stabilność ruchu. Do napędu mechaniki użyto serw modelarskich i przekładni pasowych.

Na drugim krańcu platformy znajduje się elektronika, która wciąż jest rozbudowywana. Jak na razie składa się z 2 płytek Arduino UNO, z których jedna odpowiada ze sterowanie ramieniem, zaś druga za obsługę kamery PixyCam.

Kamera jest przymocowana do wspólnej platormy, zaś obraz stołu widziany jest w zwierciadle umieszczonym nad nim. Dzięki temu nie trzeba prowadzić przewodów do obracającego się stołu.

Widok stołu z PixyCam wraz z rozpoznawaniem bil.

Widok stołu z PixyCam wraz z rozpoznawaniem bil.

Projekt wymaga jeszcze wiele pracy. Autor zapowiada, że w niedalekiej przyszłości ma zamiar zastąpić makietę kija bilardowego działającym siłownikiem. Należy też dobrać algorytm planujący sterowanie manipulatorem na podstawie danych z kamery. Wszelkie aktualizacje będą publikowane na stronie Judith - jak obstawiacie, czy projekt zakończy się sukcesem?

arduino, bilard, diy

Trwa ładowanie komentarzy...