KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Ważne zmiany w nowej wersji Arduino IDE!

Ważne zmiany w nowej wersji Arduino IDE!

Arduino coraz częściej zaskakuje nas różnymi nowinkami. Niedawno pokazano dwie płytki, które wspierają łączność LoRa oraz GSM! Tym razem warto zwrócić uwagę na nową, eksperymentalną wersję Arduino IDE.

W wersji 1.9 zaimplementowano ważne zmiany, które nareszcie wprowadzą edytor w XXI wiek...

Zintegrowane środowisko programistyczne to jeden z sukcesów Arduino. Po instalacji IDE można natychmiast wgrywać programy. Bez setek opcji w menu, konfiguracji i innych zbędnych rzeczy, które mogą odstraszać początkujących. Niestety środowisko to jest pozbawione wielu opcji, które ułatwiają pisanie kodu w innych, popularnych programach. Teraz ma się to jednak zmienić!

W chwili obecnej z oficjalnej strony projektu można pobrać Arduino IDE 1.9 BETA. Środowisko jest o 10% większe od aktualnej, stabilnej wersji.

Pobieranie instalatora nowej wersji Arduino IDE.

Pobieranie instalatora nowej wersji Arduino IDE.

Najważniejszą zmianą, na którą czekało wiele osób, jest wprowadzenie podpowiedzi składni. Teraz, tak jak w bardziej rozbudowanych IDE, po wciśnięciu kombinacji CTRL+Spacja naszym oczom ukaże się lista z podpowiedziami.

Funkcja jest dopiero na wczesnym etapie rozwoju - można spotkać się z błędami i zacięciami programu. Po pierwszym wybraniu kombinacji CTRL+Spacja IDE zawiesza się na kilka sekund.

Podpowiedź składni jest dość uboga. Nie jest w żaden sposób kontekstowo ukierunkowana. Funkcje posiadają jedynie informacje o typie argumentów i wartości. Niemniej w GUI przygotowane jest miejsce na dokumentacje, która zapewne niedługo tam zagości.

Zmianie uległ również Serial Monitor, w którym wyświetlane są dane z portu szeregowego. Została dodana możliwość rejestrowania czasu przyjścia wiadomości. Dane wysyłane do monitora mogą od teraz być również formatowane w html.

Serial Monitor z funkcją show timestamp.

Serial Monitor z funkcją show timestamp.

Inną równie istotną, ale mniej widoczną zmianą, jest wprowadzenie nowego preprocesora dedykowanego dla Arduino, który jest pomocny przy przetwarzaniu skomplikowanych programów.

Poza tym wprowadzane są mniejsze zmiany i wciąż realizowana jest ogólna idea rozbicia środowiska na wiele zewnętrznych narzędzi. Zabieg ten ma nadać modułom elastyczność, która zapobiegnie przeładowaniu środowiska narzędziami "do wszystkiego". Dokładne informacje na temat nowej wersji można znaleźć na blogu Arduino.

Jakiej opcji brakuje Wam w Arduino IDE najbardziej? Dajcie znać w komentarzu!

arduino, beta, ide

Trwa ładowanie komentarzy...