KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

LoRaONE – miniaturowa płytka do IoT zgodna z Arduino

LoRaONE – miniaturowa płytka do IoT zgodna z Arduino

Rozwój Internetu rzeczy cały czas przyspiesza. Pojawiają się nowe projekty, coraz mniejsze oraz wydajniejsze. Jednym z nich jest LoRaONE, czyli miniaturowy moduł wspierający sieć LoRaWAN.

Mały rozmiar płytki (zbliżony do pudełka zapałek) pozwala na budowę ciekawych rozwiązań IoT.

LoRaONE to projekt, który wystartował na Kickstarterze 14 kwietnia i do chwili pisania artykułu zebrał ponad 45,000€. Co odróżnia płytkę od innych rozwiązań obecnych na rynku? Wsparcie dla LoRaWAN (ang. Long Range Wireless Network).

LoRaONE

Moduł LoRaONE.

LoRaWAN charakteryzuje się dużym zasięgiem oraz niskim zużyciem energii. Komunikacja odbywa się z częstotliwością 868 MHz, a transmisja danych została zabezpieczona algorytmem szyfrującym AES wraz z 128 bitowym kluczem.

Niestety, transfer danych nie jest zbyt szybki, skoncentrowano się raczej na możliwości przesyłania niewielkich danych (odczyty z czujników, położenie GPS, instrukcje sterujące itd).

Sama płytka jest bogato wyposażona. Serce układu, to 32-bitowy ARM Cortex M0+. Na pokładzie znajduje się moduł GPS, akcelerometr, magnetometr, 14 pinów wejść/wyjść (w tym 8 z PWM). Całość programowana jest za pomocą dobrze znanego Arduino IDE.

LoRaONE specyfikacja

LoRaONE specyfikacja.

Urządzenie może być zasilane z portu USB jak również z akumulatora 3,7 LiPo. Ciekawostką jest umieszczenie kontrolera pozwalającego na podłączenie ładowarki solarnej.

Wymiary urządzenia, niski pobór prądu oraz solidne wyposażenie czynią płytkę świetnym układem dla rozwiązań typu IoT. Miejmy nadzieję, że projekt ujrzy światło dzienne i trafi w ręce deweloperów. Jeśli jesteście zainteresowani tą platformą, to możecie wesprzeć jej powstanie na Kickstarterze.

Autor: Jacek Piechociński
Redakcja: Damian (Treker) Szymański

kickstarter, komunikacja, LoRa, moduł

Trwa ładowanie komentarzy...