KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Modulo – nowe podejście do łączenia peryferiów z Arduino

Modulo – nowe podejście do łączenia peryferiów z Arduino

Jednym z powodów, dla których Arduino stało się tak popularne były przemyślane, standardowe złącza. Dzięki temu można było bez problemu dołożyć płytkę rozszerzającą.

Jednak każdy, kto próbował zbudować projekt z wieloma peryferiami wie, że niektóre shieldy nie pozwalają na dodanie następnych (brak złącz).

Rozwiązaniem tego problemu jest Modulo. Projekt ten wystartował niedawno na Kickstarterze i bardzo szybko zebrał dwukrotnie większą kwotę od wymaganej. Do końca kampanii pozostało jeszcze ponad 20 dni.

Główna idea Modulo

Modulo rozwiązuje problem łączenia wielu peryferiów z jednym mikrokontrolerem. Oczywiście, jak wskazuje nazwa projektu, nadal wykorzystujemy gotowe moduły. Nie musimy niczego projektować samodzielnie. Wszystko polega na odejściu od standardowego łączenia płytek jedna na drugą.

W przypadku tego projektu płytki są wsuwane w specjalną bazę. Dzieje się to przy pomocy plastikowych prowadnic, natomiast sygnały przesyłane są już standardowymi goldpinami. Podstawa wygląda jak poniżej:

modulo_podstawa

System ten jest bardzo prosty, więc mało awaryjny. Producenci przygotowali również serie modułów, które tak naprawdę są wartością Modulo. W ofercie znajdziemy między innymi moduł wyświetlacza, enkodera z podświetlanym pokrętłem, sterownika silników oraz termometru.

modulo_animacja

Projekt jest kompatybilny z Arduino - oczywiście pod względem programowania, sprzętowo całość została rozwiązana inaczej.

Dla kogo?

Czy projekt dedykowany jest dla każdego? Raczej nie. Na pewno nie nada się do produkcji seryjnej gotowych urządzeń. Jednak czy dokładnie takie rozwiązanie nie byłoby idealne dla szkół, uczelni oraz firm prowadzących kursy programowania? Według mnie zdecydowanie tak!modulo_zestaw

Pozostaje pytanie o cenę. Niestety tutaj Modulo wypada średnio. Za płytkę bazową oraz moduły takie jak na powyższej animacji przyjdzie nam zapłacić 129$. Czy to dużo? Sprawa dyskusyjna, jednak zainteresowanie kampanią jest bardzo duże. Osoby szukające tańszej alternatywy mogą być zainteresowane CHIPem, czyli "następcą" RaspberryPi za 9$.

Czy bylibyście zainteresowani nauką programowania na takich przyjaznych sprzętowo zestawach? Więcej na temat tego produktu oraz kampanii znajdziecie na Kickstarterze.

arduino, kickstarter, modulo, moduły

Trwa ładowanie komentarzy...