KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Tańczący Spot hitem internetu – nowości od Boston Dynamics

Tańczący Spot hitem internetu – nowości od Boston Dynamics

Od wczoraj w internecie rekordy popularności bije film prezentujący nowe możliwości Spota. Niezwykle sympatycznego robota kroczącego od Boston Dynamics.

Konstrukcja zachwyca swoimi zwinnymi ruchami w tańcu. Nie jest to jednak koniec nowości!

Inżynierowie z Boston Dynamics cały czas pracują nad rozwojem swoich robotów. Regularnie pojawiają się informacje o nowych możliwościach ich konstrukcji. Rok temu hitem okazało się nagranie, w którym robot humanoidalny był w stanie wykonać salto w tył. W tym samym czasie pokazano również jak Spot radzi sobie z bieganiem na zewnątrz.

ATLAS i SpotMini zyskują nowe umiejętności!
ATLAS i SpotMini zyskują nowe umiejętności!

Boston Dynamics nie przestaje ulepszać swoich kreacji, zarówno tych czteronożnych, jak i tych humanoidalnych. Firma opublikowała filmy, w których... Czytaj dalej »

W tym roku zdecydowanym hitem jest Spot, czyli mały robot kroczący. Opublikowany klip przedstawia zwinne ruchu robota w tańcu. Z jednej strony film ma luźniejszy charakter i może rozbawić osoby nie związane z robotyką. Z drugiej strony niesamowite wrażenie robią realistyczne ruchy Spota!

Taniec to świetne ćwiczenie zwinności. Wiedza zdobyta podczas takich projektów przydaje się również w bardziej profesjonalnych zastosowaniach.

Na poniższym materiale widać Spota, w jego pracy. Robot był używany do inspekcji placu budowy, czyli bardzo trudnego terenu - szczególnie dla robotów. Spot autonomicznie nawigował i poruszał się po całym obiekcie. Jednoczenie na swoich plecach niósł specjalne czujniki, które umożliwiały śledzenie postępów budowy.

Boston Dynamics zapowiada, że roboty są aktualnie przygotowywane do wykonywania znacznie większej liczby zadań. Gotowy robot ma być dostępny w drugiej połowie 2019 roku. W opublikowanych wcześniej materiałach można zauważyć, że roboty przygotowywane są również do pracy w grupach:

Spot radzi sobie również w bardzo złośliwym, dynamicznym środowisku. Czyli np. tam gdzie człowiek próbuje przeszkodzić robotowi wykonać zadanie:

Trzeba przyznać, że na przestrzeni kilku lat robot ten został znacznie rozbudowany i zaczyna powoli przypominać gotowy, komercyjny produkt. Warto przypomnieć, że jeszcze 2 lata temu robot wyglądał jak twór szalonego naukowca - na starych nagraniach można zobaczyć co znajduje się pod obudową.

SpotMini - nowy robot od Boston Dynamics
SpotMini - nowy robot od Boston Dynamics

Konstruktorzy z Boston Dynamics zadziwiali nas już pomysłami prezentując przeróżne roboty. Zaczynając od kroczącego przez trudne... Czytaj dalej »

ATLAS biega przez przeszkody?

Inżynierowie z Boston Dynamics nie zapomnieli też o ATLASie. Pracę nad robotem humanoidalnym idą do przodu. Tym razem zaprezentowano jak konstrukcja radzi sobie z biegiem przez przeszkody:

Wygląda na to, że już niedługo roboty będą chodziły i biegały bez żadnego problemu. Jeśli jednak okaże się, że w niektórych zastosowaniach koła są lepsze, to Boston Dynamics również jest już na to przygotowane. Wystarczy przypomnieć robota Handle, czyli "humanoida" z kołami.

Handle od Boston Dynamics – dwunożny robot na kołach
Handle od Boston Dynamics – dwunożny robot na kołach

Handle, czyli nowy wynalazek Boston Dynamics jest jeszcze bardziej zaskakujący niż Atlas. Firma właśnie zaprezentowała jego możliwości!... Czytaj dalej »

Macie pomysł na jeszcze inne, oryginalne zastosowania, w których chcielibyście zobaczyć te roboty? Kto jest Waszym faworytem? Spot, ATLAS, a może Handle?

atlas, Boston Dynamics, robotyka, Spot

Trwa ładowanie komentarzy...