Skocz do zawartości

W jakim języku programujecie


Treker

Programuje w  

242 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Wybrałem C. Miałem zakusy kiedyś na naukę assemblera, ale rozeszło się po kościach. A ponieważ C był mi najbliższy, to zaczynając przygodę z mikrokontrolerami sięgnąłem właśnie po niego. Na bascoma się raczej nie skuszę, ale za to może kiedyś uda mi się coś skrobnąć w asm.

Nie wiem na ile to prawda, ale gdzieś trafiłem na informację, że mikrokontrolery Atmela są projektowane z myślą o programowaniu ich w C. Ot taki dodatkowy powód, żeby wybrać C 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja kiedyś programowałem mcs-51 w asm, c, pascalu i bascomie.

Teraz bawię się już tylko AVR i oczywiście w ..................................... BASCOMIE.

Przemówił za tym po prostu bilans wad i zalet tego języka i całego środowiska.

Wielu początkujących programistów zniechęca się do programowania bo gdzieś wyczytali że bascom jest zły i powolny a asm czy c są dla nich zbyt trudne.

Bascom jest naprawdę niezły.

Świetnie nadaje się do programowania zegarków, pojazdów, robocików i innych poważniejszych urządzeń wiec zachęcam do używania.

ja oddaje więc głos na bascoma

Link do komentarza
Share on other sites

Piszę w C. Kiedy zaczynałem z robotyką, miałem opanowany tenże język. Pozatym, skladnia BASIC-podobna nie jest dla mnie zbyt czytelna, mimo, że mój pierwszy ATtiny2313 zaprogramowałem właśnie w BASCOM'ie. A taki C jest bardzo uniwersalny. Może niedługo asm? Zobaczy się.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Za cholerę nie mogę przebrnąć i zapamiętać operatorów w C. Robiłem już 2 podejścia i zniechęciłem się za każdym razem.

Jak widzę coś takiego PORTD ~|= (1<<3)|(1>>2)&(1<<4) włos jeży mi się na d... a składnia języka powala mnie na tapczan. 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Głównym- Prawie jedynym takie ukałdy jak l293d czy max 232 o niczym same nie decydują

O czym ty w ogóle mówisz? l293d (tak jak l293 czy l298, itd.) to scalone mostki H, a nie uC. Tutaj chodzi o programowalne mikrokontrolery nie o scalone h-bridge. Poza tym programowalne uC muszą być w każdym dość złożonym projekcie - bo te można zaprogramować,czyli "nauczyć"(już lepiej pasuje "pokierwać") wykonywania pewnych czynnośći w pewnych warunkach! I co? I to że porównywanie zaprogramowanego uC z programowalnym jest śmieszne. Koniec offtopa i wprowadzania ludzi w błąd.

@up: właśnie dlatego wolę asm...

Link do komentarza
Share on other sites

Głównym- Prawie jedynym takie ukałdy jak l293d czy max 232 o niczym same nie decydują

O czym ty w ogóle mówisz? l293d (tak jak l293 czy l298, itd.) to scalone mostki H, a nie uC. Tutaj chodzi o programowalne mikrokontrolery nie o scalone h-bridge. Poza tym programowalne uC muszą być w każdym dość złożonym projekcie - bo te można zaprogramować,czyli "nauczyć"(już lepiej pasuje "pokierwać") wykonywania pewnych czynnośći w pewnych warunkach! I co? I to że porównywanie zaprogramowanego uC z programowalnym jest śmieszne. Koniec offtopa i wprowadzania ludzi w błąd.

@up: właśnie dlatego wolę asm...

Przeczytaj jeszcze raz to co zacytowałeś i parę postów w górę, potem przeczytaj co sam napisałeś. Dopisałbym coś więcej, ale nie chcę nikomu ubliżać 🙂

Troszkę więcej czytania ze zrozumieniem i kultury.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Ja zacząłem od BASIC'a, ale strasznie szybko mnie odrzucił, potem Delphi, ale 1 program i się z nim pożegnałem. Kolejnym krokiem był HTML, ale szybko okazało się, że to nie to. Potem przyszedł czas na C++ - najlepszy dla mnie wybór. Trochę w tym siedziałem i potem gimnazjum się skończyło i zamiast iść na mat-infa poszedłem na mat-fiza. Teraz zainteresowałem się µC i piszę w C, korzystając z wiedzy posiadanej wcześniej. Assamblerem nigdy się nie zainteresowałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja najpierw montowałem układy analogowe, ale potem brakło mi gotowych projektów i spostrzegłem, że zdecydowana większość jest robiona na uC. Pomyślałem, że i tak trzeba się będzie kiedyś tego nauczyć, więc zacząłem programować w Bascomie jako tym najłatwiejszym języku. Okazało się to nietrudne, trzeba było tylko przełamać tą psychiczną blokadę przed nieznanym. Teraz staram sie przełamać taką samą blokadę przed C. Mam taki sam problem co rezolut, te nawisy i inne znaczki wydają mi się trudniejsze do opanowania niż opisowa forma Bascoma.

Link do komentarza
Share on other sites

ja uC programuję w C bo do niedawna kodziłem na kompie w C++. Ja nie potrafię się nauczyć żadnego języka typu pascal, basic, bascom(nie mówiąc o fortranie). Nie potrafię pisać programów w których niema klamerek,kiedy ich niema to się gubię w takim kodzie. Assemble może bym się jakoś nauczył.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.