Skocz do zawartości

W jakim języku programujecie


Treker

Programuje w  

242 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

no niestety BASCOM trochę chyba już nie nadąża, za świadkiem AVRów, no i porównując go z innymi językami które choćby z nazwy mają słowo BASIC, to na tle konkurencji wygląda nie najlepiej.

Jacek31, pokaż mi choć jeden swój kod, który wykorzystuje w przynajmniej 20% to na co pozwala Bascom AVR. A z tym nienadążaniem to też się nie zgodzę, na chwilę obecną Bascom umożliwia zaprogramowanie chyba nawet wszystkich xmeg, oczywiście trzeba mieć specjalny programator do nich, ale o czymś to świadczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Jacek31, pokaż mi choć jeden swój kod, który wykorzystuje w przynajmniej 20% to na co pozwala Bascom AVR

Chyba mnie źle zrozumiałeś, mi nie chodziło o kod, a o obsługę np. XMeg, niektóre Tiny też kuleją. Ogólnie powoduje to że i tak trzeba się odwoływać do rejestrów, więc, lepiej przejść do C. No i zrób (zadeklaruj) mi w BASCOM dwuwymiarową tablicę, że o strukturach nie wspomnę.

Link do komentarza
Share on other sites

No i zrób (zadeklaruj) mi w BASCOM dwuwymiarową tablicę

Tablicy się nie da, ale wektor tak, nawet czytając opisy kodów z C do micromouse czytałem, że i tak ludzie robią tablicę na wektorze z sztucznym drugim wymiarem bo tak nawet w C obsługa takiej tablicy jest znacznie szybsza.

Link do komentarza
Share on other sites

Tablicy się nie da, ale wektor tak, nawet czytając opisy kodów z C do micromouse czytałem, że i tak ludzie robią tablicę na wektorze z sztucznym drugim wymiarem bo tak nawet w C obsługa takiej tablicy jest znacznie szybsza.

Bo mało kto umie używać wskaźników do tablic. No ale akurat rozmowy na temat programowania i wyższości jednego języka nad drugim można by toczyć w nieskończoność.

Uznajmy po prostu że BASCOM AVR jest u nas bardzo popularny i tyle.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra książka do nauki niektórych języków to podstawa. Czasami jest w stanie naprawdę wiele zdziałać i pomóc w szybkim zaznajomieniu się z tematem. Tak czy inaczej jak ktoś ma smykałkę do programowania, to poradzi sobie doskonale z niemal każdym językiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Mi się wydaje, że to są niejako dwa osobne tematy do nauki -- język programowania i samo programowanie na danej platformie. Oczywiście, kiedy uczymy się pierwszy raz, to musimy się uczyć obu na raz, bo trudno się uczyć czegokolwiek nie znając odpowiedniego języka (tak samo dotyczy to historii, muzyki czy matematyki).

Dlatego jestem dużym fanem wybierania na swój pierwszy język do programowania takiego języka, który będzie wymagał do opanowania jak najmniej pracy i będzie jak najmniej wchodził w drogę -- bo nauka programowania jest już sama w sobie wystarczająco trudna. Potem, jak już wiemy mniej więcej co się w środku dzieje, możemy się z łatwością przesiąść na bardziej "faszystowskie" języki.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy nie zostanę zaraz obrzucony zgniłymi pomidorami.

Post nie jest napisany w celu, cytuję: "Nie wiem co napisać więc napisze cokolwiek" 🙂

Kiedyś (lata '90) na studiach uczono sam nie wiem po kiego grzyba PASCALA - tak nieśmiertelny PASCAL, uczono tego wszystkich i chyba tylko ku uciesze prowadzących.

Język ten potem nigdzie już nie miał zastosowania (zestarzał się) a przekładanie kodu na C lub cokolwiek innego było męką.

Obecnie próbuję moich sił w PYTHON'ie. Idzie powolutku, ale jakoś idzie.

Spora grupa osób poleca zresztą ten obiektowy język jako dobry dla obecnie początkujących nawet w odniesieniu do robotycznych zastosowań. 🙂 No więc u mnie to PYTHON:)

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie to nie jest najważniejsze w jakim języku się programuje, ale czy umie się myśleć algorytmicznie. Pascal wcale nie był najgorszym językiem - o czym chyba wie każdy kto musiał uczyć się LOGO. Ja zaczynałem od Basic-a i dzisiaj uważam go za zło wcielone, ale kiedyś pisałem w nim programy. Python to chyba dobry wybór - to taki nowszy Basic, też stworzony do nauki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 15.05.2017 o 16:41, Elvis napisał:

W sumie to nie jest najważniejsze w jakim języku się programuje, ale czy umie się myśleć algorytmicznie.

Wydaje mi się, że masz rację jeśli chodzi o elementarne umiejętności.

Gdy zaczniesz pisać projekt, który posiada dużo logiki i który rozrasta się na setki plików, wtedy pojawiają się dodatkowe problemy. Przykładowo niechlujnie napisany kod wymaga dużo czasu, aby go przeanalizować, zrozumieć i wprowadzić poprawki, rozszerzenia itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

u mnie głównie C (mikro-kontrolery) trochę C++ (też mikro-kontrolery). Od czasu do czasu piszę trochę w Pythonie. Dość często muszę napisać jakieś krótkie skrypty w Bash'u (shell Linux'a).

Też uczono mnie w latach 90-tych Pascala (na uczelni technicznej), ale nie uważam tego za błąd (Pascal był pierwszym moim językiem wysokiego poziomu, przedtem programowałem wyłącznie w assemblerze Intel 8085 i Z80). W latach 90-tych napisałem sporo programów w tym języku (niektóre były dość złożone). Pamiętam jakim przełomem było w 1995 roku wydanie pierwszej jeszcze 16-to bitowej wersji Delphi (w tamtych czasach nie było jeszcze .NET i Javy). W tamtych czasach to było bardzo nowoczesne i wydajne IDE (bardzo szybki kompilator i dobre biblioteki). Od wczesnych lat 90-tych uczyłem się równolegle języka C. W XXI wieku dużo programowałem wJavie i .NET (C#).

Ale najbardziej lubię język C - pozwala programować na bardzo niskim poziomie (zbliżonym do assemblera), a gdy trzeba zaawansowanych abstrakcji z pomocą przychodzi język C++ i jego biblioteki (np. Boost).

Także gdy ktoś chce się nauczyć języków opisu sprzętu dla układów programowalnych (myślę tu o układach FPGA) znajomość zarówno Pascala jaki i C jest pomocna ponieważ składania dwóch najczęściej stosowanych języków : VHDL i Verilog jest oparta języku Pascal i C.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

40 minut temu, FlyingDutch napisał:

Ale najbardziej lubię język C - pozwala programować na bardzo niskim poziomie (zbliżonym do assemblera

No tak - zawsze twierdziłem, że C jest po prostu wspaniałym sposobem na pisanie programów w assemblerze nie znając assemblera 🙂

A tak w ogóle jak mówimy o językach - pierwszy był FORTRAN, zaraz potem poznałem PLAN (assembler na ICL 1900), potem kilka różnych Basiców (Spectrum, Commodore, Atari ST), assembler na 6502, Icon (bo SNOBOL4 raczej jako ćwiczenie), C (potem C++), PHP, Python, Javascript... no i te cztery ostatnie zostały do dziś. Po drodze jeszcze parę odmian Linuksowych shelli (przede wszystkim Bash i Ksh), no i oczywiście rozmaite SQL-e z dodatkami typu PL/pgSQL.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.