Skocz do zawartości

W jakim języku programujecie


Treker

Programuje w  

242 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Jeśli nie miałeś styczności z programowaniem niskiego poziomu, nie używasz linuxa lub nie jesteś sado-masohistom nie wybieraj C na początek 😉 Nawet jeśli używasz linuxa rok radze zaczynać od języka wysokiego poziomu 😉 Python, basic, pascal... albo skryptowego 😉 Perl, ruby, php, htlm( 🙂 )...

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nie miałeś styczności z programowaniem niskiego poziomu, nie używasz linuxa lub nie jesteś sado-masohistom nie wybieraj C na początek 😉 Nawet jeśli używasz linuxa rok radze zaczynać od języka wysokiego poziomu 😉 Python, basic, pascal... albo skryptowego 😉 Perl, ruby, php, htlm( 🙂 )...

A C to co innego, jak nie język wysokiego poziomu?

Jesteście nieźle niedoinformowani. Dlaczego niby C jest zły na początek? To, że sam nie zacząłeś od niego, nie oznacza, że inni też nie powinni. Są przyjemne ksiązki, które łatwo i przyjemnie wprowadzają nawet zupełnych nowicjuszy w świat programowania.

Jest książka (też po polsku), która była pierwszym poradnikiem dla C, tak wygląda:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_C_Programming_Language_%28book%29

I przestańcie pisać bzdury, bo większość z was wypowiada się na temat innych języków, podczas gdy ich nigdy na oczy nie widziała.

Daniel93 na samym początku dyskusji pisałeś, że nie chcesz z tego robić dyskusji na temat wyższości jednago nad drugim, a sam dalej się kłócisz, że Bascom lepszy. Pisałeś coś w ogóle w ASM?

Po prostu szkoda słów na więkość z Was.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

man_hunt, ASCII C w skrócie C to język niskiego poziomu 😉 C++ to już język wysokiego poziomu.

C do nauki jako pierwszy język jest dość trudny (ja zaczynałem od C/C++ więc wiem) i większość programistów odradza.

Panie oqz wiem że to ty. A twoje cwaniactwo kojarzy mi się z pewnym hunterem, neo3 czy jak tam miał jeszcze, Nie chcesz wiedzieć jak się to skończyło (bo to nie było miłe).

Jestem teraz na ponad podstawowym poziomie. C ma wiele headerów przez co trzeba pamiętać gdzie co jest. Trzeba również pamiętać o takich szczegółach jak adresowanie portu. Gdyby nie dokładne manuale C byłby bardzo trudnym językiem. Na szczęście ludzie piszą dokładne manuale do każdego headera. Linux ma je ukryte pod man i nazwa komendy, headera. 😉

Nie zamierzam się rozpisywać nad różnicami między C i C++ bo to nie ma sensu. Tylko wojnę bym rozpętał.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja bardziej wytrwałym polecam asembler na początek. Przemawia za tym kilka argumentów. Po pierwsze, język ten ma składnię prostą jak żaden inny. Po drugie, zmusza piszącego do gruntownego poznania architektury procesora i przestudiowania dokumentacji technicznej (o tym, jak bezcenna jest wiedza zdobyta w ten sposób chyba nie musze wspominać. Do tego jest masa kursów w necie, w razie czego, służę też własnym doświadczeniem. Po trzecie, daje on niesamowitą kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w procesorze. nad wszystkim się panuje i można przewidzieć czas wykonania się danej procedury co do cyklu 😉 Szczególnie ważne jest to w wypadku tworzenia procedur, które mają "wyrabiać się" w określonym czasie (zwłaszcza procedury obsługi przerwań). Osobiście, pierwszy mikrokontroler jaki zaprogramowałem to był AT89C1051 i napisałem w nim, jako pierwszy program, emulację programową interfejsu UART. Także polecam asembler. Jeśli macie niedobory wiedzy w zakresie architektury systemów mikrokomputerowych to piszcie :]

Link do komentarza
Share on other sites

zaquadnik, ja potrzebowałem język którym napisze i te mniejsze aplikacje na PC jak i te większe. W ASM'ie mi się nie chce babrać ponieważ kody są w nim za długie, a o przenoszeniu między kompami (prockami?) moge zapomnieć 😋 By trzebabyło jeszcze raz zkompilować program. Najlesze rozwiązanie to C+ASM 😉 Oczywiscie to jest tylko moje zdanie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Marudzicie 😋 Powiedzcie od razu, że wam się nie chce 😋

Oczywiście żartuję sobie, takl naprawde to każdy pisze wedle upodobania. Wyraziłem swoje zdanie po prostu :]

//daniel93

I tym stwierdzeniem kończymy rozmowe nad wyszszościa języków. Posty na temat wyższości jednego języka od drugiego polecą do kosza...

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę że cała wszech obecna tu rozmowa ogranicza się do 3osób (założycieli), a mianowicie do Furbiego, Trekera, Damiana. Oczywiście raz na jakiś czas pojawia sie jakiś przerywnik którym urzeka was osoba z poza waszego multi otoczenia. Urzekł MNIE ten temat. Gdyż robotyka to głównie zagadnienie AI ( Asortyment Inteligention ) jak i związanych z tym spraw dot. nie programowania które tu mało daje, a samego działu algorytmiki.

Reasumując chciałbym dodać iż twierdzenie że ASM jest dobry jest sprzeczne z tym portalem (??? gotowe forum + gotowy theme... ). Gdyż ASM jest językiem ograniczonym jednego z najniższych rzędów. Oprogramowanie czegokolwiek za pomocą ASM'u na potrzeby Robotyki (wyróżniamy również dział elektroniki który cechuje sie zdarzeniami zapalenia lampki i tym podobnych wg. ściśle określonych wzorów

 If ($jestem_madry==true) { lampa_przeczaca('off'); } else { lampa_przeczaca('on'); } 

Do czego dochodzimy? Języki klasy C są jedynymi godnymi uwagi jak dla tego typu zagadnień. A mikrokontroler nie jest ośrodkiem robota, gdyż miktro kontroler za przeproszeniem gówno może zdziałać.

Co dalej? Wiem że ktoś odpisze że napisałem tu herezje. No to może jeszcze przywołam antyteze dla przyszłej krytyki mojej osoby wraz z tą jakże bogatą wypowiedzią.

"Porównywaniem najlepszym będzie nauka C++ (prostszy od C i asemblera) w wieku (UWAGA! 17 lat) możemy porównać do nauki "całek" z matematyki co przypada na 1-wszy rok studiów." Wynik? Jeżeli osoba w wieku 14-16 lat twierdzi że umie programować to albo ma naprawdę wysokie aspiracje, albo sama nie wie co mówi.

Jeżeli ktoś wątpi w mą wypowiedź może napisać prosty i OPTYMALNY program indexujący witryny www wg. standardy Sitemaps którego na dzień dzisiejszy używa wszech potężny google wraz z ks. Tadziem Rydzem.

Jaka idea? Pająk! Dokładnie, dobrze to widzisz... A algorytm sam w sobie jest banalny...

Zabawa polega na pobraniu pliku nr 1 i wyszukaniu w nim odwołań do dalszych plików w serwisie (htm, html, xhtml, php) generujące prawidłowe nagłówki HTTP dla przeglądarki.

I np. pobierając 1.html mamy tam linki do lipa.html i flaszka.html... W lipa mamy odwołania do miodek.html a w flaszce mamy odwołanie do alkocholizm.html . Jaki wniosek? To jest indexowanie!!! 😅 Sztuka polega na tym żeby w optymalny sposób zaindexować cały serwis i wykonać z tego sitemap.xml opisujący zawartość witryny.

Zapraszam do komentaży, oraz nalegam by post nie został usunięty gdyż myśle że wnosi całkiem sporo do treści, a ponadto jak każde wypracowanie zawiera puente o odkrycie której ja was prosze 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Co do kodu który wkleiłeś:

Podejrzewam że jest on w C, i nic nie robi oprócz sprawdzenia warunku 😉 Mógłbyś coś bardziej złożonego dać do załącznika a ten nie mający sensu wyrywek dać tam gdzie jest 8)

ASM jest w każdym profesjonalnym robocie, przez jego szybkość, oszczędność miejsca i pamięci operacyjnej. Spróbuj BIOS'a zaprogramować w innym języku niż ASM. A dzięki dobrym lekturą prawie każdy kto ma sporo samozaparcia nauczy się go szybciej lub później 😉

Hmm całego C++ przez całe życie się nie nauczysz co ma swoją zaletę jak i wadę. Ponieważ jednemu potrzebne jest na przykład programowanie mikroklocków itp (a da się sprawdzałem) a drugiemu PC i tu jeszcze można bardziej rozdzielić (programy/gry okienkowe/tekstowe itp badziewie).

Co do algorytmiki, sugerujesz że powinien być taki dział? Bo wiesz... Chyba w takim razie masz racje 😉

Co do indeksowania i optymalizacji: Ty umiesz napisać program który dobrze indeksuje ale innemu to się nie przyda i np będzie szukał headerów które dadzą mu inną możliwość, a założę się że całego C/C++ nie znasz 😉

A i metoda indeksowania była gdzieś już wklejana. Google ją ujawniło więc dla mnie to nie jest jakaś tajemnica 😉

Pozdrawiam!!!

Link do komentarza
Share on other sites

A mikrokontroler nie jest ośrodkiem robota, gdyż miktro kontroler za przeproszeniem gówno może zdziałać.

Tu się mylisz bo w robotach głównym mózgiem jest właśnie uC. Nawet zaprogramowany w BASCOMie potrafi bardzo wiele - Omijanie ścian, jazda po linii, za światłem i czego sobie dusza nie wymarzy....

W robotach wykorzystuje się tak zwane sieci neuronowe, która ma swoje wady i zalety. Największą wadą jest to, że taką się trzeba wszystkiego uczyć, i tak samo jak mózg - popełnia błędy. A zaleta jest przede wszystkim to, że taką sieć można nauczyć wszystkiego...

Jeśli chodzi o języki programowania uC: Dla początkujących na pewno BASCOM. Po nim można spróbować C, ale nie od razu. Jeśli jednak C jest za trudny, a BASCOM nie wystarczający to Trzeba pisać w BASCOM + ASM, Co jak wiecie, ma plusy bo w BASCOMie napisanie programu nie wymaga dużo czasu, a ASM jest bardzo szybki i oszczędny. Przez co można zrobić równowagę miedzy szybkością, a czasem poświęconym na pisanie programu....

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.