Skocz do zawartości

W jakim języku programujecie


Treker

Programuje w  

242 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

13 godzin temu, FlyingDutch napisał:

Także gdy ktoś chce się nauczyć języków opisu sprzętu dla układów programowalnych (myślę tu o układach FPGA) znajomość zarówno Pascala jaki i C jest pomocna ponieważ składania dwóch najczęściej stosowanych języków : VHDL i Verilog jest oparta języku Pascal i C.

Składnię podobną do C ma wiele języków - ktoś coś wymyślił dobrze i inni zgapili 🙂 mnie kiedyś urzekł GLSL język opisu shaderów OpenGL.

Pierwszy raz jak zabrałem się za ten temat, to była chwila zwątpienia, bo temat nie jest łatwy zwłaszcza że shadery reprezentują etapy przetwarzania współbieżnego różnego typu danych - jedne pochodzą z pamięci GPU inne przekazywane są poprzez zmienne zewnętrze tzw. uniformy. W nowszych wersjach GLSL doszły kolejne stopnie przetwarzania, które doprodukowują geometrię. Także zawiłości jest całkiem sporo. Ale gdy widzi się dobrze znaną funkcję void main() {} to cieplej jest na sercu, a że składnia jest zbliżona do C to wszystko jest bardzo przyjemne. 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Fajnie jest odpowiadać w wątku, który jest starszy niż ja. Osobiście wole C# przez dosyć łatwą (nie jakoś kosmicznie, ale trudno nie jest, szczególnie jak ktoś wcześniej miał styczność z C++) składnię. W dodatku skrypty do Unity pisane są w tym języku.

Pozdrawiam

Maciek

Edytowano przez Cydek
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oj tutaj to można się szeroko rozwodzić...

Więc rozpiszmy to w sposób uproszczony:

Języki programowania

Poziom zaawansowany: C99 / C# / C++17 / ES6 (TypeScript, JavaScript) / LUA

Poziom średniozaawansowany: Java / PHP / Python / VB.NET

Coś tam się próbowało: ASM (Intel)

Frameworki

Poziom zaawansowany: Unity3D / ASP.NET Core / .NET Core / .NET 5.0

Poziom średniozaawansowany: Angular (6+) / NUnit / Entity Framework 6 / WPF / WinForms / PostSharp (ostatnio przerzuciłem się na własny FW pod AOP)

Bazy danych

Poziom zaawansowany: MySQL, MongoDB, PostgreSQL

 

Linki: CodersRank, GitHub

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

U mnie z języków programowania, to w sumie wygląda to tak. Nie umiem żadnego jakoś zaawansowanie, ale próbuję to zmienić.

- Python(najczęściej używam, do rpi, scrapowania stron, wysyłania danych, wizji komputerowej pakietów typu numpy itd)

- C++(do inżynierii odwrotnej, oraz ogólnie embedded)

- C(tak samo jak c++)

- PHP(póki co same instrukcje, umiem podstawy podstaw, będę się douczał, jak we wszystkich językach)

- Javascript( docelowo zamierzam wykorzystać podobnie jak PHP, backend stron, wysyłanie danych z mikrokontrolerów wraz z pythonem)

- Asemblerx86(do pisania mocno niskopoziomowych rzeczy pokroju prostych systemów, później postaram się jakiś uc programować w nim)

- C#(to ze względu na dość proste pisanie rzeczy do ,,obsługi systemu", typu edycja procesów, grzebanie po plikach, wywoływanie plików systemowych)

- SQL(nie język, ale same polecenia SQL umiem na poziomie średniozaawansowanym).

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

30 minut temu, KHX napisał:

Nie umiem żadnego jakoś zaawansowanie, ale próbuję to zmienić.

Kolego, fajnie, że od młodych lat zaczynasz programowanie (12 lat masz, tak?).

Ale powiem Ci (rada od zawodowego programisty), że jeśli będziesz się skupiał na tylu językach na raz, to nigdy nie dojdziesz do zaawansowanej wiedzy żadnego z nich.

Najpierw skup się na jednym, którego najczęściej używasz i naucz się go dobrze - i tutaj mam na myśli nie tylko sam język, ale i biblioteki/frameworki.
Nauka samego języka to tak naprawdę dopiero początek. ; )

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

19 minut temu, DamnWamn napisał:

Kolego, fajnie, że od młodych lat zaczynasz programowanie (12 lat masz, tak?).

Ale powiem Ci (rada od zawodowego programisty), że jeśli będziesz się skupiał na tylu językach na raz, to nigdy nie dojdziesz do zaawansowanej wiedzy żadnego z nich.

Najpierw skup się na jednym, którego najczęściej używasz i naucz się go dobrze - i tutaj mam na myśli nie tylko sam język, ale i biblioteki/frameworki.
Nauka samego języka to tak naprawdę dopiero początek. ; )

Tak, zgadza się.

Dziękuję za radę. Język, na którym najbardziej mi właściwie zależy, to Python. Myślę, że z samych bibliotek, które potrzebowałbym się nauczyć, nie licząc takich typu os, to opencv, numpy, pandas, tensorflow, oraz biblioteki sql, typu sqlite3.

Z samych frameworków, to do zastosowań takich, które mnie interesują i jest do nich framowork, czyli bazy danych, oraz scraping, to chyba zostaja mi django/flask.

Jeśli chodzi o Pythona, to tego właśnie zamierzałbym się najbardziej uczyć. Będę kierował się tą radą, bo zauważyłem, że trochę ostatnio skaczę po językach, no i nic specjalnego przez to nie napisałem.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, KHX napisał:

zauważyłem, że trochę ostatnio skaczę po językach, no i nic specjalnego przez to nie napisałem.

Właśnie ja przez to samo przechodziłem! ; )
Uczyłem się, przeskakiwałem z jednego na drugi, później zapominałem czego się nauczyłem i tak w kółko.

Moim zdaniem z Pythonem to strzał w 10-tkę. Z powodzeniem zrobisz w nim wszystko czego chcesz. ; )

I do Web-Developmentu wystarczy Ci Flask na spokojnie. Django możesz się nauczyć, jak Ci się już Flask znudzi. 😄

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, DamnWamn napisał:

Właśnie ja przez to samo przechodziłem! ; )
Uczyłem się, przeskakiwałem z jednego na drugi, później zapominałem czego się nauczyłem i tak w kółko.

Moim zdaniem z Pythonem to strzał w 10-tkę. Z powodzeniem zrobisz w nim wszystko czego chcesz. ; )

I do Web-Developmentu wystarczy Ci Flask na spokojnie. Django możesz się nauczyć, jak Ci się już Flask znudzi. 😄

Dobrze wiedzieć, że nie jestem jedyny. W sumie to Pythona wybrałem przez to, że jest dość uniwersalny. 

O framoworkach szczerze za dużego pojęcia nie mam, uczyłem się do tej pory tylko totalnych podstaw flaska i django, proste łączenia z API, nic więcej. Zostawię sobie póki co Flaska, bo nie nudzi mi się, a skoro wystarcza, to nie będę brał sobie dodatkowej rzeczy do nauki, która może póki co się nie przydać. 

Jeszcze raz, dziękuję za rady :).

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.