Skocz do zawartości

W jakim języku programujecie


Treker

Programuje w  

242 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Nie potrafię pisać programów w których niema klamerek

To ja na odwrót. Te wszystkie znaczki w C to dla mnie przeszkoda. Takie znaczki tylko używam w PHP gdzie zdecydownie mniej ich jest

Link do komentarza
Share on other sites

Wszyscy mówią że Bascom jest wolny i dodaje wiele niepotrzebnego kodu , ja oczywiście z tym stwierdzeniem się zgadzam ale ...

Niech ktoś poda przykłady problemów z którymi nie można było sobie poradzić przy pomocy Bascoma a udało się to w C i nie mówię tutaj o problemach natury przemysłowej tudzież zaawansowanych programach obsługujących np wyświetlacze, lecz o robotyce amatorskiej.

Uprzedzając falę krytyki dotyczącą mojej wypowiedzi pragnę tylko dodać że wcale nie uważam bascoma za język lepszy od C, myślę tylko że jeżeli ktoś robotyką zajmuje się hobbystycznie , to jego możliwości są wystarczające szczególnie na początku przygody z robotyką 🙂 Tym bardziej że składnia jest podobna do nauczanego ciągle w szkołach i o dziwo na studiach pascala .

Link do komentarza
Share on other sites

Wszyscy mówią że Bascom jest wolny i dodaje wiele niepotrzebnego kodu , ja oczywiście z tym stwierdzeniem się zgadzam ale

No, już myślałem że następny, który będzie gnojił Bascoma a tu taka niespodzianka 🙂

I zastanówcie się, ile osób, takich jak ja, nie zaczęłoby jeszcze nauki programowania gdyby nie Bascom, jego prosta składnia i dosyć duże w stosunku do jego prostoty możliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja bynajmniej nie żałuję, że przerzuciłem się na C. Klamerki są baardzo wygodne i sprawiają, że kod jest czytelny imo. Co prawda nie umiem czystego C tylko to cudo z Arduino, ale to z grubsza to samo. Brakuje mi tylko mądrej obsługi timerów, zabieram się do nauki czystego C już chyba 2 miesiące :/

Link do komentarza
Share on other sites

Klamerki są baardzo wygodne i sprawiają, że kod jest czytelny imo.

Czytelność kodu jest sprawą subiektywną jeżeli ktoś ma bardzo dobrze opanowaną składnię to bez względu na język będzie mu się wygodnie poruszać po programie 🙂 szczególnie jeżeli autor ma na uwadze pewien kanon poprawiający "wygląd kodu" . Wracając do Bascoma ilość miejsca zajmowanego w pamięci przez program naprawdę nie jest aż tak bardzo kluczową sprawą bo co stoi na przeszkodzie aby kupić po prostu uC z większą ilością miejsca. Jak wszyscy wiemy są to groszowe sprawy w porównaniu np. do kosztu silników.

Link do komentarza
Share on other sites

Za jakiś czas będę robił obsługę kamerki z Siemensa w Bascomie 😅 .

To czekam na wyniki bo też mam kamerkę z Simensa. Ciekawe czy da się w Bacomie obsłużyć wyświetlacz z Simensa MC60.

Link do komentarza
Share on other sites

Wracając do Bascoma ilość miejsca zajmowanego w pamięci przez program naprawdę nie jest aż tak bardzo kluczową sprawą bo co stoi na przeszkodzie aby kupić po prostu uC z większą ilością miejsca. Jak wszyscy wiemy są to groszowe sprawy w porównaniu np. do kosztu silników.

No przy picach różnica np 20zł jest duża 🙂

Ja obecnie programuję w C na PICe. Kiedyś siedziałem na Basicu ale po niemiłych doświadczeniach z dużym programem (który zaczął się wywalać) przeszedłem na C i jestem zadowolony 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja programuję w c++ gdzieś 3 lata, zrobiłem kilka gier, programów itp. Jeszcze c umiem dosyć (do uC). normalnego batcha i programiki w vbs robiłem. Ale jednak najlepiej przypadł mi do gustu c i c++, ze względu na występujący w tych językach, angielski.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale jednak najlepiej przypadł mi do gustu c i c++, ze względu na występujący w tych językach, angielski.

Masz na myśli instrukcje które są jednocześnie angielskimi słowami? Mało to oryginalne. Każdy język programowania ma nazwy instrukcji, funckji, mnemoników itd w angielskim. Chyba tylko Brainfuck jest wyjątkiem. Nawet w ASMie mnemoniki pochodzą od angielskich słów.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja programuję w C, głównie ze względu na to ze na studiach poznałem C++. Jak wiadomo C++ wywodzi się z C wiec nie widziałem sensu uczyć się kolejnego języka od 0. Na studiach liznąłem też trochę asm ale to raczej z konieczności zaliczenia przedmiotu 😋 ten język totalnie mnie przeraża do dzisiaj 😕

Link do komentarza
Share on other sites

wsowa- masz rację, wiekszość języków programowalnych są (można powiedzieć po ang.), lecz ja najbardziej lubie c i c++, ponieważ tam jest tylko troche obliczeń kilka zmiennych i już mam kółko i krzyżyk 😅.Więć jest to prosty język, ale zarazem trudny, gdyż można nim prawie wszystko zaprogramować*, dlatego wybrałem ten.

*Jeśli tylko umie się go od A do Z co właśnie jest trudne...

Link do komentarza
Share on other sites

Wybór języka zależy od preferencji i od tego co chce się osiągnąć.

Ja do programowania mikrokontrolerów używam C, ale programując cokolwiek na PC bym tego nie uzył bo są o wiele lepsze, obiektowe języki programowania jak np. Ruby.

Bezsensowne jest używanie C++ do zaprogramowania czegoś, co można napisać w jednej linijce w Perlu czy Bashu. Z drugiej strony, gdy mikrokontroler jest używany praktycznie na granicy możliwości to C, ewentualnie ze wstawkami assemblerowymi.

Co do programowania to polecam zapoznanie się z jakimś systemem kontroli wersji, bardzo przydatne i ratuje czasami życie. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn. nie ma róży bez kolcy, każdy język ma swoje zalety i wady, aczkolwiek ich rozkład będzie zależał także od predyspozycji programisty.

Ja zaczynałem od BASCOM 51 jeszcze, potem Avr, teraz usilnie próbuję przebrnąć do C, no niestety BASCOM trochę chyba już nie nadąża, za świadkiem AVRów, no i porównując go z innymi językami które choćby z nazwy mają słowo BASIC, to na tle konkurencji wygląda nie najlepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.