Skocz do zawartości

Prosty czujnik temperatury ze zdalnym odczytem


bonczas

Pomocna odpowiedź

Witam! Mam dom w górach i przed przyjazdem ogrzewam go klimatyzacją zdalnie sterowaną. Problem jest, że klimatyzacja niekiedy się włącza, niekiedy nie a nie można odczytać z niej temp. otoczenia. Chciałbym wstawić najprostszy układ które będzie mi pokazywał tą temperature. Narazie pomysł to arduino nano + moduł wifi + czujnik dht22 + aplikacja thingspeak. Zastanawiam się tylko czy można to zrobić prościej, tzn kupić wszystko na jednej płytce (jeśli tak to jakiej) która posiada już wbudowany moduł wifi i nie jest droga. Zależy mi też żeby temp pokazywało z ostatnich +-24h ale z tego co kojarzę to na thingspeak można to zrobić. 

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Link do komentarza
Share on other sites

@bonczas, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
Dnia 20.12.2018 o 21:55, bonczas napisał:

Narazie pomysł to arduino nano + moduł wifi + czujnik dht22 + aplikacja thingspeak. Zastanawiam się tylko czy można to zrobić prościej, tzn kupić wszystko na jednej płytce (jeśli tak to jakiej) która posiada już wbudowany moduł wifi i nie jest droga. Zależy mi też żeby temp pokazywało z ostatnich +-24h ale z tego co kojarzę to na thingspeak można to zrobić. 

@deshipu podał już Ci ciekawe rozwiązanie tego typu. Od siebie dodam zupełnie inną poradę, która sprawdzi się u osób, które niekoniecznie chcą dłubać w elektronice, a mogą pozwolić sobie na trochę droższy zakup. Możesz zainstalować sobie w tym domku system smart home od Xiaomi: Inteligentny budynek za 250zł? Recenzja Smart Home Kit. Od razu będziesz miał rozwiązany system pomiaru temperatury i wilgotności. Do tego będziesz mógł wykorzystać czujnik PIR i kontaktron w roli prostego alarmu, a z czasem będziesz mógł go rozbudować np. o kamerę do monitoringu itd. Wiem, że to inne rozwiązanie od szukanego, ale podrzucam pomysł, bo mam znajomego, który właśnie wykorzystuje ten system do zdalnej kontroli domku na działce i jest zadowolony 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 20.12.2018 o 22:45, Belferek napisał:

NodeMCU - bajka.

A to już sobie oprogramujesz.

Bardzo fajna płytka, nie wiedziałem o niej, dzięki!

Dnia 21.12.2018 o 11:54, deshipu napisał:

też bardzo fajnie tylko chciałbym wszystko zamieścić w obudowie i na obudowie tylko czujnik a w takim wypadku cała elektronika musiałaby być na wierzchu.

2 godziny temu, Treker napisał:

@bonczas, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

@deshipu podał już Ci ciekawe rozwiązanie tego typu. Od siebie dodam zupełnie inną poradę, która sprawdzi się u osób, które niekoniecznie chcą dłubać w elektronice, a mogą pozwolić sobie na trochę droższy zakup. Możesz zainstalować sobie w tym domku system smart home od Xiaomi: Inteligentny budynek za 250zł? Recenzja Smart Home Kit. Od razu będziesz miał rozwiązany system pomiaru temperatury i wilgotności. Do tego będziesz mógł wykorzystać czujnik PIR i kontaktron w roli prostego alarmu, a z czasem będziesz mógł go rozbudować np. o kamerę do monitoringu itd. Wiem, że to inne rozwiązanie od szukanego, ale podrzucam pomysł, bo mam znajomego, który właśnie wykorzystuje ten system do zdalnej kontroli domku na działce i jest zadowolony 😉

No problem, że jednak wole sobie podłubać i samemu zrobić takie urządzenie 🙂

Ok to teraz mamy dwóch kandydatów i poszukuję jeszcze jakieś obudowy żeby to w miare wyglądało, a nie było za duże, polecicie coś jeszcze do tego?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, bonczas napisał:

też bardzo fajnie tylko chciałbym wszystko zamieścić w obudowie i na obudowie tylko czujnik a w takim wypadku cała elektronika musiałaby być na wierzchu

Jak popatrzysz na zdjęcia, to zobaczysz, że ten czujnik da się odłamać ze shielda i podłączyć kabelkiem.

1 godzinę temu, bonczas napisał:

Ok to teraz mamy dwóch kandydatów i poszukuję jeszcze jakieś obudowy żeby to w miare wyglądało, a nie było za duże, polecicie coś jeszcze do tego?

Proponuję sprawdzić półkę ze słodyczami w lokalnym spożywczym.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, bonczas napisał:

Ok to teraz mamy dwóch kandydatów

Gdybyś się skłaniał ku NodeMCU to warto rozważyć ten moduł w v3. Nie pasuje do płytki stykowej, ale za to jest całkiem zgrabna "baza" pod ten moduł w postaci adaptera - zobacz.

Adapter posiada wiele męskich goldpinów które bardzo ułatwiają podłączenie peryferii.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.