Skocz do zawartości

Robot do nalewania napojów


Pomocna odpowiedź

Na wstępie witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post i początki zabawy z elektroniką więc proszę o wyrozumiałość. 🙂

Tworzę ten temat ponieważ chciałbym stworzyć takiego robota (nalewak) jak w linku poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=CLx0VmyivU8

Ogólnie lubię sobie majsterkować jednak bardziej skomplikowaną elektronikę omijałem szerokim łukiem. Do czasu gdy zobaczyłem ten filmik i postanowiłem takie coś skonstruować samodzielnie. Jakie podzespoły zostały tu użyte wydają mi się czytelne jednak problem jest w napisaniu takiego programu który by to obsłużył i połączeniu wszystkiego razem. Pomyślałem o arduino i zacząłem zgłębiać wiedzę na ten temat czytając kurs o arduino. Trochę wiedzy nabyłem jednak to jest ciągle za mało żeby coś takiego stworzyć dlatego tworzę ten temat i proszę was o pomoc.

Utknąłem można powiedzieć że na samym początku. Mam tylko koncepcję jak to połączyć. Chcę obracać talerz silnikiem krokowym który będzie się zatrzymywał w wyznaczonym miejscu po przez czujnik nacisku, gdy wykryje nacisk czyli kieliszek zatrzyma się na odpowiednią ilość czasu w odpowiednim miejscu, a w tym czasie pompka zacznie nalewać płyn po pełnym obrocie maszyna zatrzyma się automatycznie. Jednak nie wiem jak napisać ten program, próbuję swoich sił tu https://www.tinkercad.com/. Można sprawdzić czy wszytko działa nie obawiając się że coś popsujemy, jednak nie ma tu niektórych komponentów jak czujnik nacisku co utrudnia mi trochę prace. Czym taką czujkę mogę zastąpić ? tak samo pompkę ? Chyba że moja koncepcja nie jest do zrealizowania albo można to rozwiązać lepiej ?

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i proszę o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy da się stworzyć symulację takiego urządzenia, ale spokojnie można zrobić w oparciu o Arduino. Za pomocą czujnika nacisku np. takiego https://botland.com.pl/pl/czujniki-nacisku/753-czujnik-sily-nacisku-fsr-402-2kg-okragly-13mm.html?search_query=czujnik+nacisk&results=59 wykryjesz kieliszek oraz czy jest pełny. Pompa cieczy np. taka: https://abc-rc.pl/product-pol-11823-Mini-Pompa-do-wody-DC-3-12V-6W-pompka-cieczy-duza-wydajnosc.html. Do tego silnik krokowy jak pisałeś lub serwo (będzie prościej i taniej) ale obrót tylko o 180 stopni. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Może się czepiam, czy tematy dotyczące alkoholu i tytoniu nie powinny być według polskiego prawa oznaczone jako dostępne od 18 roku życia. Może to nie mieć znaczenia dopóki ktoś złośliwie się nie przyczepi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wydaje mi się, aby temat ten można było traktować jako zachętę do spożywania alkoholu lub jego reklamę, a to jest chyba kluczowe. Zmieniłem tytuł na bardziej uniwersalny, aby nikt nie czuł się urażony. Nie chcę jednak popadać w paranoję, bo właściwie temat ten dotyczy programowania, diod i silników. Nie ma tu praktycznie mowy o alkoholu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.