Skocz do zawartości

Jakiego języka używa Arduino?


macizet

Pomocna odpowiedź

Witam, tak jak w tytule: Jakiego języka używa konkretnie Arduino? Bo nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi. Wszędzie ni taki ni taki ten język. Proszę o szybką odpowiedź 😁

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja bym powiedział, że korzysta z kodu maszynowego, z listy rozkazów procesora. Kod taki uzyskuje się w wyniku kompilacji kodu źródłowego, a ten już może być napisany w dowolnym języku programowania pod warunkiem, że mamy odpowiedni kompilator.

  • Nie zgadzam się! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Toś się wypowiedział. A skąd wiadomo, o co pyta autor? Pyta o Arduino IDE czy o bliżej nieokreślony moduł Arduino, a może o procesor z modułu Arduino UNO? Na pewno nie pytał o przepis na śniadanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Więc jeśli nie wiesz o co pyta po co odpowiadasz na niezadane pytanie?

BTW. wcale nie musisz mieć kompilatora - przy odrobinie wprawy możesz pisać program bezpośrednio w heksach... czyli już jeden błąd w Twojej wypowiedzi (niezależnie od odpowiadania na pytania które sam sobie wymyśliłeś).

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

przy odrobinie wprawy możesz pisać program bezpośrednio w heksach... czyli już jeden błąd w Twojej wypowiedz

Nie błąd tylko niedopowiedzenie by nie mieszać w głowach pojęciami typu kompilator, asembler, a może jeszcze ... interpreter. Te Twoje hexy i tak przecież prowadzą do kodu maszynowego - czy nie?

 

5 minut temu, ethanak napisał:

po co odpowiadasz na niezadane pytanie

Raczej źle zadane pytanie - nieprecyzyjne pytanie. Przynajmniej nie odpowiadam odsyłając do Wikipedii i pisząc o kulinariach.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie było o "język", więc można założyć, że autor pytał o "język programowania" - jak widać po reakcji autora tematu nasze przypuszczenia były chyba słuszne 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Belferek Akurat odesłałem do artykułu o Wiringu (o którym tu nikt nie wspomniał) - a w Wikipedii jest to krótko i treściwie wytłumaczone. Nie uważam, aby kopiowanie tekstów z innych źródeł i umieszczanie ich w odpowiedzi na (zadane czy nie) pytania na forum było czymś bardziej chwalebnym od umieszczenia linku... ale oczywiście możesz mieć na ten temat swoje zdanie i skrzętnie przepisywać cudze treści...

Co do kulinariów... nie ośmieszaj się, dokładnie wiesz o co mi chodziło.

Link do komentarza
Share on other sites

A może by tak spróbować stać się częścią jakiejś takiej hmm elity intelektualnej ? I spróbować chociaż na forach poświęconych programowaniu ustrzec się maniery pisania z wyższością ? I zamiast tego swoją wyższość ( czytaj lepszą znajomość języków programowania ) okazać zwyczajnie poprzez uprzejmą, prostą i konkretną odpowiedź ? Opowieści o związkach wodoru, błędach w wypowiedziach innych zachować na komentarze dotyczące polityki ? Może ta "kąśliwa" uwaga wynika z mojego zaawansowanego wieku.. ( 63 lata to nie w kij dmuchał ).. ale spróbujmy trzymać fason 😉 Chociaż to forum będzie lepsze niż otaczająca nas wokól rzeczywistość ;).  Za wielkiej wiedzy nie mam, niemniej spróbuję odpowiedzieć na postawione pytanie. Rzeczywiście język, z którego korzystamy na platformie IDE Arduino przypomina bardzo mocno język C. Tyle tylko, że został przynajmniej w zamyśle twórców "uproszczony". Tak by łatwiej było się go nauczyć również " nieprogramistom". Taką rolę spełniają również dołączone do platformy przykłady. Tak czy inaczej znajomość języka C / C++ na pewno nie zaszkodzi w programowaniu Arduino. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Adamjg Przede wszystkim: nie jest to język który "przypomina C" (czy C++) tylko normalny, uczciwy C++ (przynajmniej jeśli chodzi o Arduino IDE). Owszem, istnieją pewne nieliczne "uproszczenia" ale dotyczą one raczej automatyzacji dołączania bibliotek (czyli dostarczenia odpowiednich parametrów do linkera), a nie samego języka (może pomińmy manieryczne automatyczne deklaracje funkcji, które polegają po prostu na skopiowaniu kawałka kodu i wrzuceniu go w inne miejsce, czyli de facto taki więcej skomplikowany makroprocesor, który zresztą - obserwując błędy popełniane przez początkujących - przynosi więcej szkody niż pożytku).

Co innego biblioteki - ale nie są one częścią języka. Podstawowe biblioteki pochodzą właśnie od Wiringa, i do artykułu o Wiringu swego czasu odesłałem (co jest raczej normą na technicznych forach - nie kopiuje się tekstów tylko zamieszcza linki).

Tak, że nie istnieją żadni twórcy "języka Arduino" z prostej przyczyny - takiego po prostu nie ma. Można mówić o autorach Wiringa - ale to znów nie jest język, tylko próba ustandaryzowania bibliotek (całkiem zresztą udana).

A rzeczowa i konkretna informacja była zawarta w pierwszej odpowiedzi w tym wątku, i na tym można by było skończyć.

24 minuty temu, Adamjg napisał:

Może ta "kąśliwa" uwaga wynika z mojego zaawansowanego wieku..

O rany... to ja za niecałe półtora roku też będę taki?

 

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. A czy będziesz taki jak ja za półtora roku ? Nie da się tego powiedzieć na odległość. Mi było zapewne łatwiej nabrać dystansu bo mieszkam w Niemczech i tutaj jak ktoś zadaje pytanie ( nawet nie najmądrzejsze według wyuczonych ) to zazwyczaj ( ok - nie zawsze ) ale najczęściej otrzyma szybko odpowiedź. Tu widocznie tym, którzy wiedzę posiedli sprawia satysfakcję nie pokazanie jak wiele nas dzieli a zwyczajnie pomoc w rozwiązaniu nawet najłatwiejszego problemu. Czyli nie wiem czy za półtora roku będziesz podobnym, ale z całego serca Ci tego życzę. Powodzenia 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.