Skocz do zawartości

Bramka ExNOR (SN74HC266N) nie działa


radek04

Pomocna odpowiedź

Mam kłopot z bramką ExNOR. Konkretnie chodzi mi o układ SN74HC266N. Układ poprawnie zachowuje dla wejść 01 oraz 10, natomiast przy 00 i 11 na wyjściu jest... miernik pokazuje 0V, ale jeśli podłączam tam katodę diody, a anodę daję do zasilania, to i tak nie działa.

Próbowałem zasilania bateryjnego 3V, ze stabilizatora 5V, sprawdzałem inne egzemplarze IC i zawsze jest to samo. Podłączałem także wszystkie inne wejścia do Vcc lub GND, ale to chyba nie jest konieczne, prawda?

Co mogę robić źle? Muszę jeszcze zrobić coś poza zasileniem układu (nóżki 14 i 7) i podaniem Vcc lub GND na dwa wejścia od danej bramki (np. nóżki 5 i 6) i oczekiwanie potencjału równego Vcc lub GND na wyjściu (nóżka 4)?

Edytowano przez radek04
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśłi potrzebujesz stany logiczne 0/1 to musisz od każdego wyjścia dać opornik 10k do Vcc. Te bramki nie umieją robić jedynek na wyjściach a jedynie zwierać do masy. Jeżeli wystarczy Ci zapalnie diodki (w stanie niskim na wyjściu) to możesz dać LEDa katodą do wyjścia bramki i anodą przez opornik 2.2k do Vcc.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Dzięki za pomoc. Nie wiedziałem. Przeglądałem notę katalogową i nie zauważyłem takiej informacji.

Cjciałem na wyjściu dać 2 diody: zielona przy '1' na wy, czerwona przy '0'. Teraz to nie będzie takie proste...

Czy pozostałem bramki z tej samej serii mają tak samo?

Edytowano przez radek04
Link do komentarza
Share on other sites

Daj tylko zieloną dla stanu 0 i jakoś to będzie pasować. Czy to wyjście chcesz jakoś dalej wykorzystać czy tylko do LED? I co w ogóle chcesz zrobić? Czasem proste rozwiązania problemów są zupełnie inne niż wcześniej planujemy.

Wyjście typu open-drain nie jest popularne - akurat tu trafiłeś w dość rzadki układ. Np. bramki 74HC86 to typowe XORy i tam wyjście jest "normalne". W HC266 zrobili otwarte dreny - a wyjścia tego typu można łączyć ze soba bezboleśnie, by właśnie zwierać je razem i dostać np. komparator kilkubitowy. Popatrz: pojedyncza bramka zwiera do masy gdy jej wejścia są różne i nie zwiera gdy są równe. Jeżeli masz 2 liczby max. 4-bitowe i pierwszą doprowadzisz do wejść A czterech bramek, drugą liczbę do wejść B tych bramek a wyjścia tych bramek ze sobą pozwierasz i dasz jeden wspólny opornik podciągający to jedynka pojawi się tam wówczas gdy żadna z bramek nie zewrze do masy a więc gdy obie liczby będa miały takie same bity na takich samych pozycjach. Masz detektor równości dwóch liczb 🙂 Jeżeli kombinujesz komparator to są dużo lepsze scalaki do tego celu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za szczegółowy opis. Wziąłem tą serię, bo działa na niskich napięciach. Faktycznie seria 86 lepiej by się nadała do mojego rozwiązania. Chciałem zrobić taką edukacyjną tablicę z różnymi bramkami, gdzie przełącznikami wybiera się stan wejść (też po 2 diody), a na wyjściu kolor diody sygnalizuje jego stan. Dodatkowo dzięki zworkom można byłoby wybrać rodzaj wejścia (switch lub zewnętrzne wejście np. z wyjścia innej bramki). Docelowo chciałem to rozbudować to tak, by bramki można było łączyć w proste automaty. 

Link do komentarza
Share on other sites

Automatów nie robi się z bramek a raczej nie wyłącznie z bramek. Tam potrzebujesz elementów pamiętających stan, czyli przerzutników/rejestrów. Oczywiście można je budować z bramek, ale to bez sensu. Jest mnóstwo gotowych.

OK, proste funkcje logiczne możesz z robić na samych przełącznikach, nie potrzebujesz babrać się z bramkami. Logika stykowo-przekaźnikowa ma przecież więcej lat niż elektronika. Przykłady? AND robisz przez szeregowe połączenie dwóch zestyków, OR przez równoległe a XOR przez krzyżowe połączenie dwóch typu DPDT. Oczywiście to zadziała tylko na tablicy edukacyjnej, bo już łączenie wielu takich bramek (wyjście jednej do wejścia następnej) wymaga użycia np. przekaźników. Moim zdaniem nawet i to jest łatwiejsze niż rzeźba z brameczkami. Można to także zrobić na małym, programowanym procesorze klasy Arduino - taki mini symulator obwodów logicznych nie wygląda na rocket-science a mógłby robić nie tylko bramki, ale całkiem spore sieci logiczne i/lub sekwencyjne (czyli właśnie automaty). Trzeba by tylko wymyśleć jak tę sieć do niego wpisywać. Czy prosty edytor, czy zestaw przełączników wybierających funkcje logiczną czy jeszcze jakoś (wyświetlacz graficzny i touchscreen? - to dzisiaj 50zł). Pomyśl o tym, bo się narobisz a efekt może być mizerny. Już zrobienie prostego licznika modulo 10 wymaga 4 przerzutników i kilku bramek. Do tego pewnie fajnie byłoby zrobić dekoder BCD/7-segmentów a to już kolejnych kilkanaście(?) bramek. Prosty automat to chociaż jeden-dwa przerzutniki i także parę bramek. Cokolwiek fajnego funkcjonalnie (sterownik świateł na skrzyżowaniu, sterowanik szlabanu na przejeździe kolejowym, licznik ludzi odwiedzających sklep) to podstawowej w logice cyfrowej od razu robią się całe sieci i schemat na kartkę A4. A pojedyncza bramka niestety nudzi sie w ciągu pierwszych 5 sekund...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.