Skocz do zawartości

Jaki silnik w pralce? Proszę o radę


Malgorzata

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry. Bardzo proszę o poradę, czy powinnam szukać sprzętu AGD (pralki) z silnikiem inwerterowym? Czy rzeczywiście sprzęt będzie działał bezawaryjnie i miał dłuższą żywotność? Czy taki silnik w ogóle podlega naprawom? Proszę wybaczyć trywialność moich pytań, ale gubię się w gąszczu informacji technicznych a sprawa zakupu jest pilna.

Z góry dziękuję, humanistka Małgorzata

Edytowano przez Malgorzata
Link do komentarza
Share on other sites

"Silnik invertorowy" nie istnieje, to chwyt marketingowy jak jaka bez GMO - są takie z GMO?

Silnik to pewnie BLDC lub inny bezszczotkowy, sterownik nazywany niepoprawnie invertorem, to falownik.

W pralce, jest więc silnik bezszczotkowy i falownik. W silniku nie ma komutatora, więc się nie zużywa. Jest wydajniejszy dzięki sterowaniu falownikiem. Pytanie, jaja jest jakość tego falownika? Czy nie będzie tak, że silnik będzie działał (tylko łożyska się w nim zużywają) a falownik będzie wymieniany kilka razy? Jaka cena tego falownika? Może droższy niż silnik?

Edytowano przez InspektorGadzet
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem jedyną istotną poprawą konstrukcji jest właśnie brak szczotek w silniku, jego większa sprawność i co najważniejsze - direct drive. Jeżeli silnik umieszczono bezpośrednio na wale bębna to odpada pas napędowy i siły promieniowe od jego naciągu powodujące wycinanie łożysk. Inna sprawa, że pewnie dlatego pralki direct drive mogą łożyska mieć delikatniejsze (czytaj: tańsze) i koło się zamyka... Dla uspokojenia proponuję odrzucić tezę, że producenci robią cokolwiek dla poprawy naszego komfortu i dobrostanu. Jeśli wprowadzają jakieś ulepszenie to bedą o tym w kółko pisać w folderach rekalmowych każąc sobie za to słono płacić a całość - jeszcze na etapie koncepcji, zanim pierwsza śrubka została wkręcona - i tak została dawno przeliczona i wyszło, że się opłaca. Im. To nie jest teoria spiskowa tylko rachunek ekonomiczny. 

A "silnik inwertorowy" to dobry przykład bełkotu jaki handlowcy są w stanie nam wciskać by produkt robił wrażenie technologii kosmicznej. Elektronika jako taka jest wszędzie podobna a jedyne warte rozważenia szczegóły są i tak niewidoczne: uszczelnienia żeby jej nie zalało, poprawne zaprojektowanie chłodzenia, jakość złącz, mocowania laminatów by nie pękały od drgań itp - czyli rzeczy, których absolutnie nie widać z zewnątrz ani nie są fotografowane do folderów.

Małgorzato - nikt z nas nie ma narzędzi (w sensie dostępnych przekrojowych danych projektowych), by oceniać jakość masowo produkowanych AGD. Pozostają tylko metody statystyczne - oceny klientów i jakość serwisu oraz pewne fakty weryfikowalne: długość i zakres gwarancji, cena i dopasowanie konkretnego wyrobu do naszych potrzeb. Dobry inżynier mechnik mógłby, po otwarciu urządzenia i powiedzmy kwadransie oglądania, wskazać słabe punkty konstrukcji. To samo elektornik, ale jakoś nie wierzę, by producenci udostępnili wyniki takich oględzin publicznie. Zatem.. youtube, kostka K6 lub moneta 😞 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Marku, dziękuję za szczegółową odpowiedź. Nie pozostaje mi nic, tylko usiąść i płakać😪 a potem rzucić monetą i zamówić. To, co określiłeś jako bełkot handlowy brzmi tak: Bezszczotkowy silnik inwerterowy nie generuje tarcia, w konsekwencji nie przegrzewa się. Tradycyjny silnik szczotkowy potrzebuje czasu aby uniknąć przegrzania – jest w stanie maksymalnie obracać bęben 70% czasu pracy. Natomiast, silnik inwerterowy wykorzystuje 95% czasu pracy na obracanie bębna, z przestojami krótkimi na tyle aby bęben na chwilę się zatrzymał. 
Tym sposobem, zastosowanie silnika inwerterowego pozwala na oszczędności energii na poziomie 25% z zachowaniem najwyższej efektywności prania. Inverter PowerDrive, Niezwykła moc, wysoka wydajność. Silnik pralki jest bezszczotkowy, co eliminuje naprężenie mechaniczne, tarcie i zużywanie. Zapewnia to lepsze rezultaty, wyższe oszczędności energii i wyraźnie cichszy proces prania. Ponadto wydłużeniu ulega okres użytkowania urządzenia. Prawda to, czy tylko bla bla...? Zastanawia mnie, co napisałeś o zakresie gwarancji - o co chodzi? Przecież w czasie 24 miesięcy przyjeżdżają do każdej awarii. Mogę wykupić dodatkowe 3 lata ubezpieczenia, ale to kosztowna i wątpliwa sprawa, zgadzasz się? 

Jeszcze raz dziękują za zaangażowanie w mój kłopot,

pozdrawiam, Małgorzata

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O gwarancję chodzi o to, że możliwe są dostępne urządzenia z dłuższą gwarancją niż 24 miesiące. Jeśli chodzi o ubezpieczanie tego typu sprzętu - który w zasadzie jest niezbędny, to nie jest to zbyt rozsądna sprawa. Wystarczy przeczytać warunki tego ubezpieczenia i np. terminy napraw. Terminy mogą sięgać nawet 2 miesięcy i na ten czas będziesz bez pralki, co raczej nie jest "dogodną sytuacją". Tutaj byś się musiała też wczytać w warunki tego ubezpieczenia - czasami są tam takie zapisy które mogą całkowicie eliminować możliwość skorzystania z tego ubezpieczenia. 

Odnośnie opisu tego wynalazku to cały pierwszy akapit do kosza - bzdury. Co do oszczędności energii to najlepiej będzie jak sprawdzisz klasę energetyczną urządzenia. A jeśli chodzi o bezawaryjność takiego silnika, to tak. Jest on bardziej żywotny od silników szczotkowych, ale w większości przypadków szybciej padnie elektronika niż silnik (szczotkowy czy bezszczotkowy). Poza łożyskami to w takim silniku nie ma za bardzo nic, co by się mogło zużywać. Ale zostają jakieś dodatkowe elementy które mogą się zepsuć, np. wspomniana wcześniej elektronika, zawory, pompy, grzałki.

Link do komentarza
Share on other sites

@Harnas Tak właśnie. Należy tylko przypomnieć że silnik ten kręcił w jednym kierunku ze stałą prędkością obrotową.                Nasze automatyczne pralki chyba od początku też miały silniki indukcyjne (moja pierwsza to ros. Wiatka). Tylko współczesne silniki w pralkach są wielobiegunowe, tak aby mogły kręcić przynajmniej w trzech zakr. prędkości obrotowych. Elektronika przełączała ilości aktywnych biegunów i kierunek obrotów.     Wadą takiego silnika były skoki poboru prądu na rozruchu (prąd znamionowy x 10) i w związku z tym większy pobór mocy na cykl.    Był to dość drogi silnik ale jego sterownik, w porównaniu z inwerterowym - tani.

Silnik inwerterowy jest znacznie prostszy w budowie, tylko elektronikę ma bardziej zaawansowaną. Różne prędkości obrotowe silnika są realizowane płynnie poprzez zmianę częstotliwości prądu z inwertera - falownika, co daje konstruktorom urządzeń więcej możliwości w realizacji programów. Silnik ten ma lepszą charakterystykę prądową, na pewno generuje mniej strat i jest bardziej ekonomiczny.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.