Skocz do zawartości

Problem z łączniem kilku kontaktronów


startrek1p2p

Pomocna odpowiedź

Mam pewien problem ze swoim projektem. Niby bardzo prosty (tak mi się wydawało), a jednak coś nie działa, a na pewno nie w taki sposób, jak bym ja chciał.

Otóż całość  jest zbudowana z 4 kontaktronów oraz przekaźnika. Po zetknięciu  magnesów neodymowych ze wszystkimi kontaktronami dopiero powinien zadziałać przekaźnik. Taki jest cel całego projektu, ale tak nie jest... Potrzebne jest zatknięcie  pierwszego i ostatniego kontaktronu i wtedy działa albo 1; 2 i 4 jakby te dwa środkowe kontaktrony były cały czas zwarte chociaż wszystkie są od siebie oddalone o około 20 cm wiec na pewno magnesy ich nie zwierają.

Kontaktrony nie powinny "sklejać styków" bo gdzieś wyczytałem, że powinny działać do prądu max 0,1A, a po sprawdzeniu w katalogu albo zmierzeniu przekaźnika(dokładnie nie pamiętam) wyszło, że pobiera on tylko 35mA, wiec nie powinno być żadnego problemu,  jednak takowy się pojawia. Już nie wiem co mam zrobić.

kontaktrony.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Brakuje mi tam diody równolegle do cewki przekaźnika. Kontaktrony to czułe elementy. Siła mechaniczna rozłaczająca zestyk jest taka mała, że wystarczy byle iskra a blaszki spawają się na zwarcie na zawsze. Rozłączana cewka przekaźnika robi właśnie taką iskrę na zestyku, który akurat odważył się rozłączyć już płynący prąd. Podany prąd 0.1A dotyczy obciążenia rezystancyjnego. Wtedy rzeczywiście rozłączanie jest czyste a energia wyładowania prawie zerowa. Gdy masz w obwodzie indukcyjność, podczas wyłączania prądu generuje ona wysokie napięcie, które podtrzymuje przepływ prądu mimo powiększającej się szczeliny powietrznej robiąc łuk topiący i spawający kontaktron. Po prostu cała energia zgromadzona w polu magnetycznym napędzonej cewki musi rozproszyć sie w wyładowaniu łukowym między zestykami a może być tego sporo.

Jeżeli sprawidziłeś te wymontowane i są OK (znaczy właczają i wyłączają z magnesem) to moim zdaniem masz za silne magnesy. Kontaktron nie wymaga "przytknięcia" magnesu do siebie a wręcz przciwnie: jest bardziej czuły na pole magnetyczne dochodzące raczej z boku. Jego wyprowadzenia działają trochę jak anteny pola magnetycznego. Gdy magnes przusuwasz dokładnie z boku to najmniej czuły przypadek, bo do przyciągnięcia się blaszek potrzebne jest ich różnoimienne namaganesowanie. Oczywiście wiele zależy też od polaryzacji magnesu w przestrzeni tj. położenia jego biegunów względem kontaktronu. Gdy przysuwasz magnes po osi kontaktronu na pewno jest czulszy więc w Twoim przypadku - jeśli fizycznie jest to rozmieszczone tak jak narysowałeś - próba włączenia któregoś zewnętrznego może z powodzeniem załączyć też któryś środkowy. Jakiej wielkości masz te magnesy?

W tej karcie katalogowej zwykłegoczujnika alarmowego masz na końcu rysunki pokazujące poprawne i słabe rozmieszczenie magnesów. Te "złe" czyli mało czułe to właśnie takie gdzie przysuwasz magnes z boku szkła skierowany biegunami prostopadle do osi czujnika. Te w tymkontekście "dobre" dają największe zasięgi i jeśli robisz tak jak na lewym rysunku, to silny magnes może zrobić na stole kontaktronową maskarę 🙂 

 

https://www.tme.eu/Document/feaf4d80a5498e5a40518cad1946e76d/MPSseries.pdf

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To magnesy wszystkie neodymowe ustawiane na samych kontaktronach, ale w wysokości około 5mm od nich bo zamaskowałem same kontaktrony  (wtedy dopiero działają, bo na tym jest jeszcze kilka warstw plastku) próbowałem różnych wpierw kwadratowych 4x4x1 później okrągłych 10x2 oraz 10x4. 

@marek1707 To w takim razie mam dodać przy przekaźniku diodę świecąca ? Czy coś innego ? Aby to jak najbardziej zniwelowac

IMG_20190708_154858.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.