Skocz do zawartości

Odzyskanie stanu zmiennej po resecie


SOYER

Pomocna odpowiedź

5 minut temu, marek1707 napisał:

bo moim zdaniem dorosłeś już do tego kroku

aleś mnie połechtał w dziwnym miejscu, zły dotyk boli całe życie.... 😉

 

6 minut temu, marek1707 napisał:

W żadnym razie nie odciągam Cię od decyzji o przejściu

toś mnie podpuścił... jak @atMegaTonavwyśle fajne i niedrogie linki to chyba się skuszę... czy kursy na Forbocie pomogą?

tylko, powtarzam, ja tego nie wykorzystam... raczej.... 

@Elvis zapewne ma rację, nie ma nic bardziej frustrującego jak chcesz zrobić prostą rzecz, a tu tysiąc problemów o których nie masz pojęcia... 

zyskam coś przechodząc z arduino na STM? Przy moich prostych projektach, chyba tylko dodatkowe schody... 

1 minutę temu, ethanak napisał:

ESP32 to mniej więcej taki sam krok w porównaniu do ESP8266, jak 8266 w porównaniu do Arduino.

i to mnie bardziej przekonuje... 

 

2 minuty temu, ethanak napisał:

 zmodyfikowany FreeRTOS (mutexy synchronizujące pracę obu rdzeni),

was??? 

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Obstawać będę przy swoim mimo, iż Marek jak zwykle ma dużo racji. Z własnego doświadczenia, jak sam to teraz odbieram, to najlepszym określeniem będzie właśnie adaptacja w nowym środowisku. Nie trzeba zaraz wszystkiego na raz opanować i wykorzystywać a ten malutki STM32F1 nie jest z kolei aż tak skomplikowany żeby się w nim zgubić a dzięki HALowi bardzo przypomina arduino pro mini z tą różnicą że może trochę więcej i trochę szybciej ale za to potężny debuger i masa przykładów dołączonych do paczki softu pozwala się z nim zaprzyjaźnić w krótkim czasie. Znając arduino byłem w stanie niemal od razu realizować projekty na tej płytce zaglądając do manuala tylko w razie potrzeby wykorzystując do tego wyszukiwarkę. Samo DMA w takim stopniu ułatwia sprawę, że warto bez 2 zdań. Z czasem można zmienić płytkę na większy uC i bawić się zwiedzaniem nowych możliwości jednocześnie będąc w stanie wykorzystywać w pełni zdobyte do tej pory doświadczenie.

Obecnie w wolnej chwili tresuję F7 i tu już faktycznie trzeba mieć mocne nerwy z przyczyn o których wspomniał @Elvis  ale przy F1 czy nawet F4 to jeszcze nadal zabawa jak z arduino.

Niektóre z tych przypadków zostały naprawione w aktualizacji inne łatwo obejść a używając HALa można odnosić się bezpośrednio do rejestrów jak w arduino, no i nie przesadzajmy nie ma tych błędów aż tak dużo, żeby nie warto było próbować za cenę 2 paczek fajek.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim
5 minut temu, SOYER napisał:

tylko, powtarzam, ja tego nie wykorzystam... raczej.... 

Tak jak arduino.. można z niego wycisnąć 1000 razy więcej niż ci się udało przez ostatnich 5 lat.  Chodzi głównie o to, że nabierzesz biegłości z technologią, która już nie zniknie i będzie się tylko rozwijać. Dodatkowo procki są różne i zawierają w sobie różne faaaajne rzeczy z których można korzystać w zależności od potrzeby. Jak zobaczysz jak DMA obsługuje pamięć i peryferia jak SPI, USART, Quad SPI, ADC to wyrzucisz arduino.

W botlandzie jest nucleo F103 już z programatorem - opcja droższa ale wygodniejsza. Albo na allegro BluePill  STM32F103C8T6  za 12zł + st-link v2 za 15zł i gniazdo na kartę SD sobie do tego załatw. Sam scalak zawiera też RTC. Tylko trzeba sprawdzać zdjęcia czy na pewno jest to STM32 bo czasem są chińskie klony uC imitujące STM.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo wiem co miałoby dać @SOYER -owi użycie DMA. Był na forum niedawno użytkownik, który co chwila powtarzał że bez DMA nie ma życia... ale dla kogoś kto jeszcze nie opanował wszystkich niuansów arduino to nie musi być takie ważne. Z drugiej strony są po prostu nowsze moduły arduino, chociażby z rodziny MKR, albo wspomniane ESP.

Link do komentarza
Share on other sites

BTW, odzyskiwanie stanu zmiennej działa bardzo dobrze, po resecie alarm wchodzi w tryb sprzed resetu. 

Gdybym jeszcze znał przyczynę sporadycznego resetu/zwiechy. 

Prawdopodobnie coś z zasilaniem, bo kiedy urządzenie pracuje tylko na lipolu działa stabilnie przez wiele dni, a kiedy mam podłączone 12V z zasilacza, który poprzez ładowarkę doładowuje lipola, to zdarzają się zwiechy. Pomijam te spowodowane przez luźne kabelki w gniazdach pin arduino... badziw te gniazda.... 

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
32 minuty temu, Elvis napisał:

Nie bardzo wiem co miałoby dać @SOYER -owi użycie DMA. Był na forum niedawno użytkownik, który co chwila powtarzał że bez DMA nie ma życia... ale dla kogoś kto jeszcze nie opanował wszystkich niuansów arduino to nie musi być takie ważne. Z drugiej strony są po prostu nowsze moduły arduino, chociażby z rodziny MKR, albo wspomniane ESP.

Nie chodzi o samo DMA tylko o zmianę platformy sprzętowej. Można z powodzeniem korzystać z wiedzy jaką się już nabyło z arduino. Nie chodzi mi o przekonywanie kogokolwiek, zaproponowałem jedynie osobiste sprawdzenie czy warto za stosunkowo małe pieniądze. Dodatkowo do dyspozycji będzie miał fajny debuger bardzo ułatwiający uczenie się na błędach. Tak więc do zastosowań wykraczających poza możliwości attiny85 zdecydowanie polecam stm jeśli się ma doświadczenie z arduino.

7 minut temu, SOYER napisał:

Gdybym jeszcze znał przyczynę sporadycznego resetu/zwiechy. 

Może to być spowodowane zasyfieniem jakichś rejestrów przy powrocie zasilania. Miałem w avr takie przypadki jak np. śmiecie w buforze nadawczym po wybudzeniu ze stanu uśpienia, nawet pisałem gdzieś na forum o tym. Być może coś takiego Ci się dzieje. Trzeba sprawdzić dokładnie bo być może sam rdzeń pracuje, tylko błędnie. Tego typu niuanse zdarzają się we wszystkim nie tylko w stm.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

A w ogóle to jak masz podłączone to zasilanie? Przy podwójnym zasilaniu dobrze jest używać power switcha.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.