Skocz do zawartości

Odzyskanie stanu zmiennej po resecie


SOYER

Pomocna odpowiedź

13 minut temu, SOYER napisał:

martwi mnie tylko czy kolejne urządzenie na software serialu (po sim800l), nie będzie mi się z nim gryzło,

Coś wspominałeś o ESP32?

Też nie wiem nic o sim800l - do dfplayera obsługę sam pisałem, w razie czego mogę wygrzebać z programu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@atMegaTona kusisz chłopie, ale to chyba nie mój poziom, STM też kusi, jak sobie przypomnę wpisywanie serial.println() gdzie wlezie w Arduino, żeby znaleźć moment gdzie coś się sypie, to aż mnie trzęsie.... ale na naukę STM nie mam teraz czasu... 

@ethanak teraz alarm mi chodzi na klonie UNO... 

w tym dfplayerze już jest wzmak? Czyli tylko podpinam głośnik? Ostatnio wyszperałem na punkcie zbiórki elektro śmieci starą nawigację, lipo już odratowałem, głośniczek też wymontowałem, może się nada.... 🙂

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

no to kup teraz;) 

wezmę jeszcze czytnik RFID... 

oprócz fizycznego wpisywania pinu z klawiatury na urządzeniu i pinu wpisywanego z telefonu dzwoniącego do centralki, będzie też RFID... 

czy taki czytnik RFID da się oszukać w prosty sposób? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim
5 minut temu, SOYER napisał:

ale na naukę STM nie mam teraz czasu... 

Zdradzę Ci tajemnicę: jeśli sobie z arduino radzisz to nie musisz się uczyć prawie niczego nowego, kwestia jedynie adaptacji i sam będziesz zdziwiony o ile prostszy jest HAL od arduino.

1 minutę temu, SOYER napisał:

RFID da się oszukać w prosty sposób? 

Tak, jak się sczyta transmisję podczas połączenia. Lepiej stykowo jakimś zawiłym algorytmem.

Dorabiałeś kiedyś klucz do auta? Koszt 100zł za skopiowanie klucza binarnego + 20 za fizyczne dorobienie.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Przez dostęp fizyczny. Jak już robisz te zakupy to bardzo się nie wykosztujesz jeśli sprawdzisz czy się znasz na STM ;D Spróbuj chłopie, nie będziesz zawiedziony.

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, atMegaTona napisał:

Przez dostęp fizyczny. Jak już robisz te zakupy to bardzo się nie wykosztujesz jeśli sprawdzisz czy się znasz na STM ;D Spróbuj chłopie, nie będziesz zawiedziony.

tzn.? co kupić?? 

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Po taniości na początek, później wszystko to na jedną melodię. Kup programator stlink v2 i bluepill tylko zdjęcie powiększ i zobacz czy na pewno stm32 bo czasami ładują klony albo nucleo z wyłamywanym programatorem tylko M3 nie M0 conajmniej stm32F1..  i pamięć zewnętrzną albo gniazdo na karty SD, jakąś kartę pewnie masz i tyle. Podłączanie nie różni się prawie od podłączania arduino. Pinout tylko sobie ściągnij żeby się nie pomylić i jedziesz z krzemem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, SOYER napisał:

czy ten dfplayer toleruje 5V?

Teoretycznie nie... ale ja po prostu spiąłem Tx/Rx DFplayera z Arduino rezystorami 1k (gdzieś znalazłem takie rozwiązanie) i działało.

BTW zarówno STM-y, jak i ESP są na 3.3V.

10 minut temu, SOYER napisał:

co kupić?? 

ESP32 🙂

BTW w polskiej pisowni nie ma podwójnego znaku zapytania, jest pojedynczy albo potrójny.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
1 minutę temu, ethanak napisał:

Teoretycznie nie... ale ja po prostu spiąłem Tx/Rx DFplayera z Arduino rezystorami 1k (gdzieś znalazłem takie rozwiązanie) i działało.

Przy małych prądach różnica napięć się odkłada na rezystorze ale nie jest to eleganckie rozwiązanie. Lepiej zrobić porządną konwersję niż się zastanawiać co się znowu spier.. Myślę, że esp32 programowane w arduino to tylko pozornie lepsze rozwiązanie. STM32 idzie jak szarańcza w Afryce, jak tak dalej pójdzie będą robić scalone pc-ty 12 rdzeniowe więc warto je znać.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
13 minut temu, atMegaTona napisał:

Po taniości na początek, później wszystko to na jedną melodię. Kup programator stlink v2 i bluepill tylko zdjęcie powiększ i zobacz czy na pewno stm32 bo czasami ładują klony albo nucleo z wyłamywanym programatorem tylko M3 nie M0 conajmniej stm32F1..  i pamięć zewnętrzną albo gniazdo na karty SD, jakąś kartę pewnie masz i tyle. Podłączanie nie różni się prawie od podłączania arduino. Pinout tylko sobie ściągnij żeby się nie pomylić i jedziesz z krzemem 🙂

nie mam kompletnie pojęcia o czym piszesz:/, daj jakiegoś linka, może być na PV, tylko, że je możliwości tego STMa nie wykorzystam... ale z ciekawości... 

@ethanak z esp to na razie używałem NODEMCU, on jest zdaje się na esp8266, mam na tym zbudowany czujnik jakości powietrza, bardzo sobie chwalę OTA... 

12 minut temu, ethanak napisał:

BTW w polskiej pisowni nie ma podwójnego znaku zapytania, jest pojedynczy albo potrójny.

nie wiedziałem, ja, taki obrońca poprawnej polskiej pisowni... shame on me... ciekawe co za różnica... gdzieś to wyczytał ethanak??? 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

A zaczęło się od nieulotnego bajtu w jakiejś pamięci.. 🙂 

@SOYER: Swoją przygodę z STM32 i HAL zacznij od przejrzenia któregoś dokumentu ST dot. tej biblioteki i tej konkretnej rodziny procesorów (STM32F0, F1, F3, F4, L4 itd..). To nie są lekkie pozycje i wbrew pozorom czasem dłużej szukasz potrzebnej, już istniejącej funkcji lub ich kombinacji (szczególnie przy nietypowych pomysłach) niż zrobiłbyś to "na piechotę". No i są sytuacje, gdy musisz wypróbować kilka wariantów zanim jakiś mechanizm ruszy. Arduino na AVR jednak jest duuużo prostszym układem i trochę ściemą jest pisanie, że wejdziesz w to jak w masło. Właśnie z powodu liczby peryferiów, ich rozbudowanych możliwości i objętości HALa muszącego to wszystko ogarnąć a na dodatek ujednolicić w poprzek rodzin. W żadnym razie nie odciągam Cię od decyzji o przejściu (bo moim zdaniem dorosłeś już do tego kroku), ale.. na początku będzie bolało i nie ma na to lekarstwa. 

Pierwszy z brzegu HAL User's Manual dla STM32F3 to ponad 1300- stronicowa cegła 😐 

Link do komentarza
Share on other sites

Używanie Cube bywa czasem zaskakujące. Przykładowo generator kodu, czyli CubeMX potrafi utworzyć zapełenie niedziałający kod, a doszukanie się przyczyny błędu zajmuje więcej niż jego napisanie od podstaw. Z samą biblioteką HAL też bywa niewesoło - mało kto chyba zdaje sobie sprawę, że np. w kodzie obsługi przerwań HAL posiada pętle z aktywnym czekaniem... łatwo można napisać piękny program, który będzie działał tylko czasami. Co więcej w dokumentacji biblioteki nic o takich "kwiatkach" nie znajdziemy. A przeglądanie kodu to nic przyjemnego, bo napisany jest tak, że czasem lepiej czytać z zamkniętymi oczami.

Więc tak jak @marek1707  napisał - STM32 są bardzo fajne, biblioteka Cube HAL też interesująca, ale to na pewno nie jest łatwe, miłe i przyjemne dla początkujących.

Edytowano przez Elvis
Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, SOYER napisał:

gdzieś to wyczytał ethanak???

Za moich czasów uczyli w podstawówce na polskim... a podwójny znak zapytania był używany w GG do znaczka "migający pytajnik" 🙂

17 minut temu, SOYER napisał:

z esp to na razie używałem NODEMCU, on jest zdaje się na esp8266

Tak. ESP32 to mniej więcej taki sam krok w porównaniu do ESP8266, jak 8266 w porównaniu do Arduino. Dwa rdzenie, ponad 200 MHz zegarek, na pokładzie oprócz WiFi masz BLE, możliwość programowania w Arduino IDE z dostępem do wszystkich funkcji ESP (jeśli ktoś lubi), zmodyfikowany FreeRTOS (mutexy synchronizujące pracę obu rdzeni), pół mega RAM-u, ogólnie bajeczka 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.