Skocz do zawartości
kubaskubas4

EHR - system sterowania tylnim zaczepem ciągnika z wykorzystaniem Arduino

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Witaj @kubaskubas4, gratuluję udanego (i działającego 🙂projektu, rozumiem, że całość systemu sprowadza się do trybu manualnego (ręcznie wsuwamy/wysuwamy) lub ustawiamy wartość zadaną potencjometrem i siłownik sam się ustawia? Czy nie obawiasz się, że np. zakłócenia powstałe przy rozruchu silnika w siłowniku zakłócą pracę Arduino i spowodują, że "zwariuje"? Podobnie same złącze do płytki Uno, nie obawiasz się, że np. się poluzują i nie będą przewodzić? Jak się spisuje układ właśnie w warunkach "polowych", ponieważ wydaje mi się, że chyba nie jesteś w stanie zapewnić braku skraplania pary wodnej z rana? Długo już Ci służy? Absolutnie nie traktuj moich pytań jako czepiania się, to z czystej ciekawości - rzadko bowiem widzę projekty "na dłuższej", gdzie wykorzystuje się wprost płytkę Arduino w (nie da się ukryć) ciężkim środowisku (drgania, kurz i wilgoć) i de facto zastępuje ona sterownik przemysłowy dedykowany sterowaniu napędami dużej mocy 🙂

Pozdrawiam

Dnia 11.04.2020 o 11:18, kubaskubas4 napisał:

nie zawsze prąd na akumulatorze wynosi 12V

BTW Tutaj akurat muszę się wtrącić, że nie prąd a napięcie 🙂, które istotnie może się wahać w zależności od stopnia naładowania akumulatora i wykorzystanie przetwornicy do 5V było bardzo dobrym pomysłem

Witaj @wn2001 EHR mam zamontowany od jakiegoś miesiąca i jak narazie nie ma problemów. Tak jak pisałem wszystkie kable są zabezpieczone przez odpięciem przez drgania, a całość jest szczelnie zabezpieczona przed kurzem i wodą. Wszystko to znajduję cię w kabinie, a nie na zwenątrz ciągnika. Co do skraplania się pary wodniej z rana, to ciągnik stoi w lekko docieplonym garażu, więc nie powinno być problemu ze skraplaniem się wody i to w środku kabiny.

Co do zakłuceń silnika w siłowniku to on jest sterowny za pomocą sterownika BTS7960, arduino wysyła jedynie sygnał do sterownika w którą stronę ma silnik działać.

• Lubię! 1

(edytowany)

@kubaskubas4, dziękuję za odpowiedź. Z zakłóceniami chodziło mi jedynie o to, że nie da się ukryć, że występują pewnie dość silne "szpilki" w zasilaniu, jak silnik rusza, to generuje impulsy elektromagnetyczne itd... i jedynie chodzi o to, że źle zabezpieczony mikrokontroler potrafi zwariować od czegoś takiego. Ale jeśli mówisz, że nie masz z tym problemów - to OK 🙂

Edytowano przez wn2001

(edytowany)

Cześć. Czy możesz popdpowiedzieć jaki potencjometr zastosowałeś?

Edytowano przez Gieneq

@m06b3 potencjometr typ a (liniowa zmiana wartości), mój akurat był 10kOhm-owy ale może być też np 1kOhm