Skocz do zawartości

Prośba o napisanie programu – elektryczna kolejka


krif38

Pomocna odpowiedź

5 minut temu, FlyingDutch napisał:

Cześć,


Void setup () { 

digitalWrite(8,OUTPUT);

digitalWrite(7,OUTPUT);

}
 

void loop() {
 

digitalWrite(8,LOW);

delay(50000);

digitalWrite(8,HIGH);

delay(300);

digitalWrite(7,LOW);

delay(50000);

digitalWrite(7,HIGH);

delay(300);

}

Jeśli prawdą jest, że te przekaźniki są załączane stanem niski (LOW) to przerobiony szkic (powyżej będzie działał nastepująco:

1) Przekaźnik podłączony do pinu 8 zostaje załączony na 50 s.

2) Po tym czasie ten przekaźnik jest wyłączony - przerwa trwa 300 ms (0,3 s)

3)  Zostaje załączony przekaźnik podłączony do pinu 7 na 50 s

4) Po czasie 50 przekaźnik podłączony do pinu 7 zostaje wyłączony - przerwa trwa 300 ms.

i taka sekwencja w kółko - jest to wykonywane w pętli nieskończonej.

Pozdrawiam

na początku dodałbym jeszcze ustawianie stanu wysokiego w Setup`ie i pinMode zmienia tryb pracy pinu a nie digitalWrite, a domyślnie piny są wejściami w AVRach także nic dziwnego że nie działa.

 

Void setup () { 
  
pinMode(7,OUTPUT);
pinMode(8,OUTPUT);
  
digitalWrite(8,HIGH);

digitalWrite(7,HIGH);

}

 

i cały program:

Void setup () { 
  
pinMode(7,OUTPUT);
pinMode(8,OUTPUT);
  
digitalWrite(8,HIGH);
digitalWrite(7,HIGH);
}

void loop() {
 

digitalWrite(8,LOW);

delay(50000);

digitalWrite(8,HIGH);

delay(300);

digitalWrite(7,LOW);

delay(50000);

digitalWrite(7,HIGH);

delay(300);

}

 

Edytowano przez ps19
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego działa na diodach?

Dlatego, że digitalWrite(pin, coś) jeśli pin jest w trybie INPUT a "coś" jest różne od zera podłącza po prostu rezystor pull-up, wystarczający do tego, aby zapalić (co prawda słabo, ale jednak) diodę.

A dlaczego nie działa na przekaźnikach?

Dlatego, że prąd z takiego wyjścia jest zbyt mały, aby zapalić diodę transoptora.

Ot, i cała filozofia...

Bardzo dobry przykład, jak to błędne polecenie może dać pozornie prawidłowy wynik.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Hej chłopaki, lubicie gościa, podaliście mu wszystko na tacy, a jemu nie chciało się nawet sprawdzić jak ustawia się tryb pinów 

1 godzinę temu, krif38 napisał:

te dwie linijki kodu to ze te piny są wyjściami

Jestem ciekaw teraz jego reakcji, merytorycznej i składniowej;) 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam serdecznie mam makietę kolejki piko . Chciałem spytać czy możliwe jest napisanie programu na cztery zwrotnice każda z nich działa na ipuls 1sekundowy .

Jeden ipuls na jedne styki to zwrotnica obraca się w lewo , drugi to w prawo Jaki czujnik do lokomotywy mam wykozystac kontaktron  , może czujnik ruchu .   ?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, krif38 napisał:

Witam serdecznie mam makietę kolejki piko . Chciałem spytać czy możliwe jest napisanie programu na cztery zwrotnice każda z nich działa na ipuls 1sekundowy .

Jeden ipuls na jedne styki to zwrotnica obraca się w lewo , drugi to w prawo Jaki czujnik do lokomotywy mam wykozystac kontaktron  , może czujnik ruchu .   ?

Cześć,

oczywiście jest to do zrobienia. Myślę, że mógłby się sprawdzić  czujnik przerwania wiązki IR np. taki:

https://botland.com.pl/pl/czujniki-ruchu/3078-czujnik-przerwania-wiazki-ir-led-5mm.html

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

A nie lepiej z "martwym torem"? Kawałek szyny wycięty, pojawienie się na nim napięcia to znak, że przejeżdża lokomotywa. Do tego dwukierunkowy transoptorek (PC814 na przykład albo podobny) i mamy czujnik, którego nie widać.

Kiedyś to się na przekaźnikach robiło 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo rozumie jak by to miało działać mam cztery zwrotnice teraz steruje je ręcznie czteroma ipulsowymi włącznikami Chciałbym żeby sterowane były z arduino .

Jeżeli ktoś z was zna temat prosiłbym o jakiś schemat

Link do komentarza
Share on other sites

To może napisz jak chciałbyś żeby to miało działać? Co to znaczy "sterowane z arduino"? Przecież arduino musi wykonać jakiś program, a dość trudno jest takowy program napisać nie wiedząc co on robi... tylko nie pisz tu o jakichś sekundowych impulsach, tylko np. "zwrotnica ma się automatycznie przestawiać na właściwy tor, z którego nadjeżdża pociąg" lub "pociąg ma być zatrzymany, jeśli zwrotnica nie jest ustawiona na jego tor".

Link do komentarza
Share on other sites

Pociąg jędze pierwszym torem np 5 okrążeń dojeżdża do zwrotnic pierwsza ustawia się w prawa stronę druga w lewa i zaraz po przejechaniu drugiej druga się przesuwa w prawo  kilka razy tak przejedzie i trzecia się ustawi w lewo 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.