Skocz do zawartości

Prośba o napisanie programu – elektryczna kolejka


krif38

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

@krif38 tak oczywiście, to możliwe, nawet łatwe, pomyśl tylko nad tym by arduino zastąpić czymś z ESP8266 lub ESP32. Np. NodeMCU, programujesz tak jak arduino, a moduł Wi-Fi masz już na pokładzie.

Jeśli zechcesz to rozbudować, to do tego stawiasz BLYNK, w banalny sposób i sterujesz kolejką z drugiego końca świata... 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Lepiej ESP32 - w przypadku ESP8266 masz programowy PWM który może robić różne dziwne rzeczy w czasie łączenia z WiFi (np. zatrzymać się i podać na sekundę czy dwie stan wysoki na wejście mostka, na którym powinno być np. 20% wypełnienia) co może poskutkować dziwnymi zachowaniami pociągu do wykolejenia włącznie.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Faktycznie możesz poszukać też gotowców. Na YT znani modelarze polecają sterowniki od WoodlandScenics, może trafisz coś dla siebie mają dość szeroką ofertę. Jest też niemiecka firma Noch sprzedająca podobne produkty. Innych nie znam, ale jedyne co jest pewne, że są to drogie rzeczy 😞 

Ten gość jest bardzo ogarnięty w modelarstwie i elektronice, ma przy tym dobry montaż filmów (także polecam kanał), podpatrz jaką elektronikę ma ta lokomotywa:

 

 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Witam mam płytkę Seeeduino Xiao i mam z nią problem wczytałem ja do listy w programie arduino ale mam w niej w programie port nie aktywny co mam zrobić 

aby uaktywnić ten port.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
Dnia 7.05.2020 o 21:02, krif38 napisał:

Moi drodzy dosieiadczeni koledzy ze zwrotnicami dałem sobie radę jest ok . Teraz wpadłem na pomysł zamontowania małej płytki arduino w lokomotywie która będzie poprzez mostek H sterowała silnikiem kolejki a płytka arduino będzie sterowana poprzez wifi  z telefonu  Czy jest to możliwe ?

Sterowanie realizowane jest przez torowisko a nie radiowo. Nie ma sensu tworzyć nowego standardu niezgodnego z czymkolwiek i zawodnego, bo nie ma szans na wykrycie kolizji składów.

W Internecie znajdziesz wiele rozwiązań dekoderów, lepszych i gorszych na PIC i AVR, podobnie centralki. Do tego darmowy RocRail i możesz sterować z dowolnego urządzenia z przeglądarką.

Dnia 8.05.2020 o 05:23, ethanak napisał:

Lepiej ESP32 - w przypadku ESP8266

A czy zmieści ten ESP w lokomotywie? Nie wiadomo jaka to lokomotywa, jaka skala, N, TT, H0, 0. Jak N czy TT to nie ma co marzyć o zmieszczeniu tam ESP, nawet jak HO to balast skutecznie osłabi działanie anteny, jak wytnie balast to może lokomotywa nie będzie w stanie uciągnąć składu a nawet samej siebie gdy trafi na małe wzniesienie. Dekodery do dosyć dużej ale najpopularniejszej skali H0 mają wymiary do 15x20mm ale nie w każdej lokomotywie się mieszczą i trzeba szukać w dekoderach dla TT (13x15mm). Teraz proszę pokazać jakąś gotową płytkę choćby o wymiarach 15x20mm gdzie będzie stabilizator, któremu nie straszne 16V (według normy 25) procek i mostek H potrafiący dać 1A oraz układ ładowania kondensatora backupu. Max wysokość płytki 5mm. Jasne jest, że trzeba robić dedykowaną PCB. A co z kondensatorem backupu? Parę tysięcy uF na 25V trochę miejsca zajmuje. Bedzie miejsce w lokomotywie, o której nic nie wiadomo?

Trzeba więc zobaczyć tą lokomotywę aby coś doradzić a nie pisać pobożne życzenia o zmieszczeniu ESP32 nie znając tematu. Pewnie okaże się, że to jakaś stara konstrukcja gdzie nie przewidziano miejsca na dekoder albo nowa ale zabawka w związku z tym też nie ma miejsca a tym bardziej na kondensatory backupu, który w przypadku starych konstrukcji najczęściej jest niezbędny bo dawniej czy teraz w zabawkach za 150zł prąd był odbierany z kilku a nie wszystkich osi. Dlaczego wnioskuję, że stara lokomotywa? Bo gdyby była nowa za 1000 czy 2000zł to raczej nie problem wydać na dekoder 50-60zł, za dobry 120-150zł, z dźwiękiem 400zł a nawet jak jakaś z tańszych za 500zł to 50% wartości lokomotywy za dekoder to nie majątek.

Na Arduino, to co najwyżej można zrobić dekoder akcesorii bo wymiary nie są istotne ale mało ważnych akcesorii np sterowanie oświetleniem budynku bo jak coś istotniejszego jak rozjazdy (nie zwrotnice, zwrotnica to element rozjazdu) to ryzyko za duże, że to zawiedzie. Tak samo ryzykowne jest robienie centralki na Arduino, bo soft pisany jest byle jak i nie można na nim polegać no chyba, ze to lokomotywki za 150zł wtedy nie szkoda jak się uszkodzą.

Edytowano przez RPi2020
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.