Skocz do zawartości

Czym jest opór wewnętrzny?


Nikto0

Pomocna odpowiedź

Witam. Czytałam kurs elektroniki poziom 1. Zatrzymałam się na podrozdziale czym jest opór wewnętrzny znajduje się on w rozdziale o prawie Ohma. Nie rozumiem dlaczego opór wewnętrzny można wytłumaczyć używając pojęcia dzielnika napięcia. Proszę o wyjaśnienie. 😀

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Nikto0 spróbuj może wykonać następujący eksperyment myślowy: weź baterię, np. 9V i zmierz napięcie gdy nic nie jest do niej podłączone (to możesz zrobić nawet nie tylko myślowo). Otrzymasz jakiś wynik, pewnie nie 9V, ale pewną konkretną wartość. Masz więc napięcie U = <wartość zmierzona>, a prąd w obwodzie nie płynie, więc I = 0 A. Teraz druga część, już raczej tylko teoretyczna. Wyobraź sobie, że robisz zwarcie idealnym przewodnikiem, czyli takim, który ma rezystancję zerową. I teraz pytanie - jaki popłynie prąd?

Gdyby R=0 podstawić do wzoru na rezystancję, czyli R = U/I to po przekształceniu mielibyśmy I = U/R, ale R=0, czyli I = 9 / 0 - a tego nie lubią matematycy. Nawet jeśli R nie będzie idealnie zerem, ale wartością bliską zeru, to i tak teoretycznie prąd będzie prawie nieskończony...

Jak pewnie się domyślasz w takim eksperymencie nie uzyskasz nieskończonego prądu, tylko znowu jakąś konkretną wartość. W przypadku baterii 9V będzie to w dodatku zaskakująco mała wartość. Tym co ogranicza płynący prąd i sprawia że nie następuje koniec świata jest właśnie opór wewnętrzny - możesz go nawet zmierzyć, ale robienie zwarcia raczej nie jest dobrym pomysłem, więc można zrobić takie "prawie" zwarcie i zamiast R=0 użyć rezystora o większej wartości. I wtedy dostaniesz układ o którym pisał kolega @Gieneq 

Ale najprościej wyobrazić sobie opór wewnętrzny jako taki niechciany rezystor, który mieszka w każdej baterii. Z drugiej strony to dzięki niemu nie uzyskamy nieskończonych prądów gdy niechcący zrobimy zwarcie.

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.07.2020 o 11:25, Nikto0 napisał:

A to na schemacie który jest zmianą kształtu obwodu to połączenie szeregowe? A gdzie tam jest Uwyj?🙂

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem to pytanie o schemat. Ale tam gdzie narysował Ci to Gieneq:

  • tak, opór wewnętrzny to ten rezystor po lewej
  • tak, oba rysunki są połączeniem szeregowym tych rezystorów
  • na rysunku z lewej U_wyj to po prostu napięcie na rezystorze tym po prawej, to nadal ten sam rezystor.

Oba rysunki to ten sam schemat tylko inaczej narysowany.. W obu przypadkach do baterii łączymy szeregowo dwa rezystory, z których jeden to powiedzmy obciążenie, a drugi symbolizuje rezystancję wewnętrzną źródła.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, Bhoy67 napisał:
  • na rysunku z lewej U_wyj to po prostu napięcie na rezystorze tym po prawej, to nadal ten sam rezystor.

 

Czy dobrze zaznaczyłam Uwyj? Czy ten schemat to ten od oporu wewnętrznego?https://zapodaj.net/ef62d09b88ae4.jpg.html

Czy to jest dobrze czy to https://zapodaj.net/1b3ed9502a361.jpg.html

Edytowano przez Nikto0
Link do komentarza
Share on other sites

Na obu jest niepoprawnie, napięcie U_ wyj jest na obciążeniu- rezystorze R2.

Tak jak już pisałem poprzednio: "na rysunku z lewej U_wyj to po prostu napięcie na rezystorze tym po prawej, to nadal ten sam rezystor" 🙂

eh.thumb.png.c80481cb99e5cf979ea4d0fe589cb524.png

Edytowano przez Bhoy67
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.