Skocz do zawartości
Nikto0

Czym jest opór wewnętrzny?

Pomocna odpowiedź

Witam. Czytałam kurs elektroniki poziom 1. Zatrzymałam się na podrozdziale czym jest opór wewnętrzny znajduje się on w rozdziale o prawie Ohma. Nie rozumiem dlaczego opór wewnętrzny można wytłumaczyć używając pojęcia dzielnika napięcia. Proszę o wyjaśnienie. 😀

@Nikto0 a masz jakieś konkretne pytanie - czego dokładnie nie rozumiesz w tym ćwiczeniu/opisie? Robiłeś eksperyment w praktyce?

Co w tym przykładzie oporu wewnetrznego jest Uwyj i Uzas?😀

@Nikto0 może ten schemat to rozjaśni - jest to nic więcej tylko zmiana kształtu obwodu 🙂 I wygląda bardziej znajomo:

image.thumb.png.b55ac9a62f2f59ab94150f70c295257f.png

• Pomogłeś! 1

A to na schemacie który jest zmianą kształtu obwodu to połączenie szeregowe? A gdzie tam jest Uwyj?🙂

Ten po lewej masz w kursie, ten po prawej to jest to samo tylko narysowane nieco inaczej. Po prawej masz napięcie Uwyj wyjścia dzielnika.

(edytowany)

ilustrujący opór wewnętrzny to ten  po lewej? A gdzie po lewej jest Uwyj?

Edytowano przez Nikto0

(edytowany)

@Nikto0 spróbuj może wykonać następujący eksperyment myślowy: weź baterię, np. 9V i zmierz napięcie gdy nic nie jest do niej podłączone (to możesz zrobić nawet nie tylko myślowo). Otrzymasz jakiś wynik, pewnie nie 9V, ale pewną konkretną wartość. Masz więc napięcie U = <wartość zmierzona>, a prąd w obwodzie nie płynie, więc I = 0 A. Teraz druga część, już raczej tylko teoretyczna. Wyobraź sobie, że robisz zwarcie idealnym przewodnikiem, czyli takim, który ma rezystancję zerową. I teraz pytanie - jaki popłynie prąd?

Gdyby R=0 podstawić do wzoru na rezystancję, czyli R = U/I to po przekształceniu mielibyśmy I = U/R, ale R=0, czyli I = 9 / 0 - a tego nie lubią matematycy. Nawet jeśli R nie będzie idealnie zerem, ale wartością bliską zeru, to i tak teoretycznie prąd będzie prawie nieskończony...

Jak pewnie się domyślasz w takim eksperymencie nie uzyskasz nieskończonego prądu, tylko znowu jakąś konkretną wartość. W przypadku baterii 9V będzie to w dodatku zaskakująco mała wartość. Tym co ogranicza płynący prąd i sprawia że nie następuje koniec świata jest właśnie opór wewnętrzny - możesz go nawet zmierzyć, ale robienie zwarcia raczej nie jest dobrym pomysłem, więc można zrobić takie "prawie" zwarcie i zamiast R=0 użyć rezystora o większej wartości. I wtedy dostaniesz układ o którym pisał kolega @Gieneq 

Ale najprościej wyobrazić sobie opór wewnętrzny jako taki niechciany rezystor, który mieszka w każdej baterii. Z drugiej strony to dzięki niemu nie uzyskamy nieskończonych prądów gdy niechcący zrobimy zwarcie.

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

to rozumiem, ale nie wiem o co chodzi w tych rysunkach, bo z tym było związane moje pytanie.🙂

Dnia 14.07.2020 o 11:25, Nikto0 napisał:

A to na schemacie który jest zmianą kształtu obwodu to połączenie szeregowe? A gdzie tam jest Uwyj?🙂

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem to pytanie o schemat. Ale tam gdzie narysował Ci to Gieneq:

• tak, opór wewnętrzny to ten rezystor po lewej
  • tak, oba rysunki są połączeniem szeregowym tych rezystorów
  • na rysunku z lewej U_wyj to po prostu napięcie na rezystorze tym po prawej, to nadal ten sam rezystor.

Oba rysunki to ten sam schemat tylko inaczej narysowany.. W obu przypadkach do baterii łączymy szeregowo dwa rezystory, z których jeden to powiedzmy obciążenie, a drugi symbolizuje rezystancję wewnętrzną źródła.

• Pomogłeś! 1

Proszę o wskazanie błędnego Uwyj w schemacie w poście powyżej schematy w linkach.😀

(edytowany)

Na obu jest niepoprawnie, napięcie U_ wyj jest na obciążeniu- rezystorze R2.

Tak jak już pisałem poprzednio: "na rysunku z lewej U_wyj to po prostu napięcie na rezystorze tym po prawej, to nadal ten sam rezystor" 🙂

eh.thumb.png.c80481cb99e5cf979ea4d0fe589cb524.png

Edytowano przez Bhoy67
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1