Skocz do zawartości

Sterownik silnika DC, zmiana kierunku.


krakus

Pomocna odpowiedź

Powyżej wspomniałem, że zrobiłem tak samo.

W potrzebnych do 50A MOS-ach trzeba się patrzeć przede wszystkim na Rds ( który i tak jest powiązany z Imax ). Rozważałem te same MOS-y. Ale tanie IRF4905 mają w porównaniu do IRLB blisko 15 krotnie większe Rds. A przy takich tak dużych prądach liczy się każdy mΩ.

Ten układ z dwoma przekaźnikami daje więcej możliwości niż z jednym.

Można z hamowaniem - w dowolnym momencie wyłączyć pracujący przekaźnik. A PWM może sobie chodzić dalej lub zostać wyłączone.

Można bez hamowania - wyłączyć PWM a przekaźnik dopiero po samoistnym zatrzymaniu się silnika.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No ale IRF4905 to MOSy z kanałem P i ciężko znaleźć coś z mniejszą rezystancją. W układzie z przekaźnikami w życiu bym takiego gówna nie użył. Była mowa u tranzystorach P w górnej części mostka.

Jak oceniasz żywotność przekaźników przy częstym przełączaniu na hamulec przy pełnych obrotach? Moim zdaniem będzie to dość mocno iskrzyć. Konieczne będzie zastosowanie bardzo dużych (zarówno gabarytowo jak i wagowo) przekaźników.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,dziękuję Wam bardzo za udział w dyskusji. Wasze wypowiedzi nie dały mi rozwiązania jak zmusić układ z mojego załącznika do pracy,
ale dowiodły że układ ten delikatnie mówiąc jest rozwiązaniem nietrafionym. Sugerując jednocześnie inne sprawniejsze rozwiązanie.

Nawet moja sceptyczność co do stosowania elementów stykowych poszła w odstawkę w świetle braku rozsądnego rozwiązania na pełnym mostku H.

Ponieważ ostateczne decyzja nie należy wyłącznie do mnie, sprawa nie jest definitywnie zakończona.

Gdybyśmy przyjęli wariant z dwoma przekaźnikami (kierunek) i MOS-em N (regulacja) powstały układ załatwia nasze założenia.

Jak oceniasz żywotność przekaźników przy częstym przełączaniu na hamulec przy pełnych obrotach? Moim zdaniem będzie to dość mocno iskrzyć.

Odpowiadając na ten cytat - zmiana kierunku będzie mogła się odbyć wyłącznie przy minimalnych obrotach,

tak więc nie to że bagatelizuję zjawisko ale nie powinno to być takie uciążliwe.

Tym bardziej że regulacja na układzie "moim" nigdy nie doprowadzała do 0V na zaciskach,
układ regulacji z rysunku nes86 pozwoli na zjechanie prawie do 0V - czy dobrze rozumuję??

Konieczne będzie zastosowanie bardzo dużych (zarówno gabarytowo jak i wagowo) przekaźników.

Gabaryty urządzenia pozwalają nam na zastosowanie nawet styczników energetycznych z cewkami 24V - tutaj nie ma barier.

Jeżeli zdecydujesz się na wersję z jednym tranzystorem polecam zastosowanie czegoś górnej półki. Np IRLB3034 (40V, 340A, 1.4mOhm).

Jeżeli będzie ostateczna decyzja o zmianie koncepcji, pewnie stanie na tym tranzystorze, miałbym w związku z tym poprosić o pomoc.

Czy moglibyście podrzucić link do sprawdzonego - praktycznie układu spięcia tego MOS-a z µC atmega 🙂 ?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Xweldog: a po co? Porty mają pewną rezystancję, z wykresów wynika, że około 30Ω, a nie przewodzą non-stop. Prąd przełądowania bramki będzie może i miał maksymalną wartość dużą - ale w bardzo krótkim czasie. Maksymalny prąd pojedynczej nóżki należałoby liczyć jako jego wartość skuteczną.

Dobrym rozwiązaniem jest mostek H na przekaźnikach + MOSFET do regulacji. Budowa mostka na czterech mosfetach nie wybacza błędów - i w praktyce trzeba by uwzględnić fakt iż wszelkie układy włączają się z różną szybkością, a nawet <1ms zwarcia może spowodować zniszczenie tranzystorów. Trzeba jednak pamiętać o diodach (najlepiej schottky'ego, bądź też zmieniać kierunek tylko, kiedy prędkość silnika jest już niewielka, w przeciwnym wypadku styki będą się o wiele szybciej zużywać.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Po co ?

Ano dlatego, że ten IRLB ma dość dużą Ciss aż 10nF. uC mają Iout max ok. 20mA co przy Uz 5V daje min. RL ok. 250Ω. Rozładowana Ciss będzie dla Out zwarciem - fakt, że trwającym b.krótko ale nigdy nikomu bym nie radził rezygnować z Rg. Info, że komuś to działa bez Rg za 10gr radzę potraktować jako ciekawostkę.

Wspomniałem, że do tak dużego prądu, z braku tanich MOS-P sam zastosowałem przekaźnik. Nie jest dobre rozwiązanie, w grę wchodzą samochodowe a ich cewki pobierają ok. 300mA co boli przy przy urządzeniach zasilanych z accu.

Jest wiele artykułów jak należy podchodzić do mostków-H, mają swe mankamenty. Ale ciekawi mnie skąd wziąłeś info o różnicach załączeń aż <1ms.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, Spróbuj przełączyć mostek H zbudowany na tranzystorach bez odczekania tej powiedzmy kilkudziesięciu mikrosekund. Tylko odsuń się wtedy od układu bo zaobserwujesz dosyć ciekawe zjawisko wybuchających (tak wybuchających 🙂 ) tranzystorów.

krakus, bez obaw o uszkodzenie uC możesz podłączyć MOSFETa według mojego schematu. Atmega wytrzymuje kilkanaście/kilkadziesiąt sekund z portem ustawionym jako wyjście zwartym do masy, a w twoim przypadku takie niby zwarcie będzie występować tylko przez niewielki ułamek czasu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Rezystory na bramkach mosfetów daje się nie tylko z powodu wydajności prądowej wyjść mikrokontrolera, daje się je również po to aby układ się nie wzbudzał, więc tak czy siak są one wymagane.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, wszystkich zarówno przedmówców jak i czytających.

Pomysł jaki przedstawiłem bardzo skutecznie obróciliście z zgliszcza,
jak wcześniej już wspomniałem - nietrafiony pomysł.

Zdecydowaliśmy się na wariant z dwoma przekaźnikami do zmiany

kierunku obrotów i MOS-em do regulacji wielkości obrotów.

Bardzo dziękuję wszystkim za rozjaśnienie problemu pracy MOSFET-ów mocy,
zapewniam że wiedzę od Was dodatkowo zgłębię - nie wiadomo czy znowu się

nie przyda pewnego razu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.