Skocz do zawartości

Projekt budowy zespołu zbiorników cyrkulacyjnych


adamZet

Pomocna odpowiedź

Zabieram się do budowy zespołu zbiorników cyrkulacyjnych zarządzanego przez Raspberry Pi 2 B. Realizację podzieliłem na 3 etapy.

ETAP I:

  • Budowa urządzenia przedstawionego na schemacie:
    projekt_v01.thumb.png.f07a606d6f91abffb0d85b2d17c0b965.png
    Do przekaźników SSR zostaną przyłączone radiatory, a całość projektu zamknięta w obudowie. Grzałki nigdy nie będą włączone równocześnie na pełnej mocy (o ile w ogóle będą włączone równocześnie).
  • Sterowanie mocą grzałek i obrotami silników pomp poprzez komendy CLI
  • Implementacja regulacji obrotów wentylatora (zależność od zadanej mocy grzałek)
     

ETAP II:

  • Uzupełnienie projektu o czujniki temperatury DS18B20
  • Implementacja regulatorów PID do sterowania mocami grzałek

ETAP III:

  • Uzupełnienie projektu o ekran dotykowy 7"
  • Implementacja interfejsu przy pomocy którego będzie można ustawiać zadaną temperaturę oraz obroty silników pomp

 

Do do etapu I posiadam następujące wątpliwości:

  1. Czy w momencie włączania Raspberry Pi na wyjściach GPIO nie pojawi się na chwilę stan wysoki (co skutkowałoby włączeniem się na chwilę grzałek i pomp z pełną mocą) ?
  2. Jakiego układu do regulacji obrotów silników pomp użyć (znak ? na schemacie) tab by było to optymalne rozwiązanie?
  3. Czy koniecznym jest zapewnienie dodatkowych zabezpieczeń z uwagi na występujące wysokie prądy? (Nie znalazłem żadnego sensownego przełącznika bezpieczeństwa na 60A/230V).

Byłbym wdzięczny za podzielenie się opiniami i sugestiami.

Edytowano przez adamZet
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, _LM_ napisał:

12kW na jednej fazie? Odważnie. Gdzie to będzie pracowało? 

Grzałki nie będą włączone równocześnie, więc pewnie maksymalny pobór skupi się tak do 6-8kW. Poza tym instalacje w fabrykach są w stanie wytrzymać sporo, nawet w domu nie powinno być to problemem... W mieszkaniu mam aluminium i kable zaczęły się palić dopiero przy poborze jakichś 5kW. Na miedzi powinno styknąć na jakieś 15kW, zwłaszcza, że mają większy przekrój.

Standardowa taryfa domowa to 100A.

15 godzin temu, adamZet napisał:
  1. Czy koniecznym jest zapewnienie dodatkowych zabezpieczeń z uwagi na występujące wysokie prądy? (Nie znalazłem żadnego sensownego przełącznika bezpieczeństwa na 60A/230V).

Co do przełącznika to poszukaj takich jak kiedyś były stosowane w fabrykach (takie wielkie stalowe dźwignie góra/dół), one miały dużą wytrzymałość prądową. (Ewentualnie sam jakiś zbuduj 😛)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
25 minut temu, _LM_ napisał:

12kW na jednej fazie? Odważnie. Gdzie to będzie pracowało? 

@_LM_  Jak wyżej napisałem grzałki nigdy nie będą działały równocześnie z pełną mocą (o ile w ogóle będą działać równocześnie). Mam możliwość zamontowania grzałek na prąd 3-fazowy - kwestia tego czy warto.

Planuję umieszczenie sprzętu w warsztacie - mam tam wyjście 3-fazowe 400V jak i typowe 1-fazowe 230V.

Edytowano przez adamZet
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, adamZet napisał:

Planuję umieszczenie sprzętu w warsztacie - mam tam wyjście 3-fazowe 400V jak i typowe 1-fazowe 230V.

No to mozesz tez te grzalki rozlozyc na te trzy fazy...zawsze to bardziej rownomierne obciazenie sieci, bo szczerze tez bym nie meczyl jednej fazy...a tez napewno zdarzy sie ze cos jeszcze bedzie pracowalo w tym warsztacie i dolozysz pradu na ta faze...

Link do komentarza
Share on other sites

Dlatego pytałem gdzie to będzie pracowało jeśli w jakimś zakładzie czy warsztacie oraz moc przyłączona jak i przekrój przewodów na to pozwala, to nie jest to jakaś duża moc jak na warunki przemysłowe. Jasne że zawsze lepiej - jeśli to możliwe - rozdzielić obciążenie na trzy fazy. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 6.10.2021 o 19:20, adamZet napisał:

Do przekaźników SSR zostaną przyłączone radiatory

Policzyłeś ile strat będzie na tych SSR?

Dnia 6.10.2021 o 19:20, adamZet napisał:

nie będą włączone równocześnie na pełnej mocy

Jak chcesz sterować ich mocą?

Dnia 6.10.2021 o 19:20, adamZet napisał:

Czy w momencie włączania Raspberry Pi na wyjściach GPIO nie pojawi się na chwilę stan wysoki

To chyba najmniejszy problem.

  • Przy tych 2x100A będziesz siał tak zakłóceniami że pewnie nie będą działać w okolicy telefony, o ile indukcyjności w kablach nie stworzą z tymi SSR przetwornicy StepUp która je upali.
  • RPi nie ma pamięci ECC, codziennie parę bitów się przestawi. RPi może się np: zawiesić albo włączyć grzałki bez sygnalizowania
  • Karta pamięci też może paść.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 8.10.2021 o 10:20, adamZet napisał:

@Harnas Jak to policzyłeś ? Niby jakim cudem przy max obciążeniu grzałek (w sumie 52A możliwe) cały projekt miałby brać 200A ??

Mój błąd. Możesz odnieść się do mojego postu jakbym tam napisał 50A.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.