Skocz do zawartości

GRBL na STM32F051 ?


BlackJack

Pomocna odpowiedź

Przymierzam się do budowy małej frezarki CNC (50x50). Na razie ogarniam temat wykorzystania leżaków szufladowych. Pomijając oczywiście arduino UNO posiadam jeszcze stary zestaw STM32F0 discavery na STM32F051 R8T6.
Orientuje się może ktoś, z kolegów czy da się na tym postawić GRBL 1V1? wiem, że są filmiki na STM32F103, ale to trochę mocniejszy procek.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie lepiej zrobić to na arduino nano i shield v4.0.Jest mój artykuł na ten temat i wiele postów "CNC Shield V4.0 czyli jak uruchomić trzyosiową maszynę".Przeczytaj bo  jest tam dużo wskazówek a patrząc z perspektywy czasu parę rzeczy zrobiłbym inaczej,prościej.Silniki  krokowe Nema 17 używane co znacznie zmniejszy koszt.Zapytasz dlaczego ? A odpowiedź jest prościutka.Wystarczy zobaczyć jak jest zbudowany silnik krokowy a szczególnie przyjrzeć się zastosowanym łożyskom bo to one są kluczowe.Rozebrałem kiedyś silnik krokowy i  zobaczyłem ,że łożyska są duże . Ogarnął mnie śmiech.  Zrozumiałem,że zużycie ich jest zerowe.Wracając do elektroniki,ponieważ masz adruino uno  to kup   CNC Shield - sterownik drukarki 3D dedykowany do uno. Jeśli idzie o prowadnice to u dystrybutora wyrobów stalowych kupisz pręt przeciągany na zimno o odpowiedniej średnicy,który ma klasę  dokładności h7.Pręty są długości 6m tak,że będziesz mógł zrobić jeszcze np.drukarkę 3D albo i  dwie.Zasilacz musi być solidny np.12V 30A za ok. 60 zł.Osobnym zagadnieniem są złącza elektryczne.Natomiast jeśli idzie o wykonanie to dokładność,dokładność i jeszcze raz dokładność.Elementy konstrukcyjne  do których będziesz mocował prowadnice(wbijał pręty) robi się parami - jednocześnie co gwarantuje równoległość prowadnic  a materiał musi być o małym termicznym współczynniku rozszerzalności i odporny na chłonność wody.Unikaj spawania bo takie łączenie może powodować  duże naprężenia w konstrukcji.Śrubki są najlepsze!

Link do komentarza
Share on other sites

He..he.. chyba czytasz w myślach, akurat ten shild mam zamówiony na Ali. Jedyna różnica jest taka, że ja tam chcę wsadzić Chiński klon ARDUINO nano pro na LGT8F328P. Po prostu nieco mocniejsza ATMega tam wyląduje. 

Muszę też rozważyć konstrukcję mechaniczną. Ogólnie coś mi tam leży, ale Nema 23 to za wielka kobyła do tego projektu, zreszta to silnik z "durzej" maszyny, a i 1szt mnie i tak nie ratuje. Ogólnie rozważam podstawę w kształcie litery T, mniej profili i duża sztywność prowadzenia stołu. Ale to na razie tylko taki koncept. Ogólnie dobrze zrobione łoże jest już potem podstawa do wszystkiego, frezarki, drukarki 3D, czy grawerki, kwestia przezbrojenia narzędzia.

Link do komentarza
Share on other sites

56 minut temu, BlackJack napisał:

Jedyna różnica jest taka, że ja tam chcę wsadzić Chiński klon ARDUINO nano pro na LGT8F328P.

Z tego co się orientuję ten procek ma tylko 512B EEPROM'u z wrapem, co może stworzyć problemy z GRBL'em, bo ustawienia są właśnie tam zapisywane...

57 minut temu, BlackJack napisał:

Muszę też rozważyć konstrukcję mechaniczną. Ogólnie coś mi tam leży, ale Nema 23 to za wielka kobyła do tego projektu

Nema 23 to nie jest wcale "durzy" silnik 😄 

59 minut temu, BlackJack napisał:

Ogólnie rozważam podstawę w kształcie litery T, mniej profili i duża sztywność prowadzenia stołu.

To zależy jaki materiał chcesz obrabiać. Do drewna czy pianki powinno się nadać, ale przy stali to już byłby kłopot... I to taki dość duży... Delta już prędzej by przeszła... Nie zapominaj o wujku Archimedesie, przy odpowiednio twardym materiale ta podstawa będzie się wyginać we wszystkie możliwe strony...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, BlackJack napisał:

jest już potem podstawa do wszystkiego, frezarki, drukarki 3D,

Ja bym nie był taki pewien - drukarka wymaga większych prędkości przy stosunkowo małej sile (jak najlżejszy stół), frezarka to stosunkowo ciężki stół, niewielka prędkość i duża siła. Ogólnie całkowicie różna konstrukcja.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.