Skocz do zawartości

Manipulator sterowany potencjometrami


Dotli

Pomocna odpowiedź

ok , potrzebuje sterować dokładnie 5 silnikami jak je podłączyć ?po przez L293 to to nie ma chyba sensu, jeden mostek L293 ma 2 wyj. na silniki wtedy musiał bym ich użyć aż 3.

Link do komentarza
Share on other sites

Skopiuję moją odpowiedź na PW:

W kwestii podłączenia potencjometru do adc - ujdzie, aczkolwiek najlepiej rozwiązać to tak jak tutaj:

- masz zabezpieczenie przed zerową rezystancją (zwarciem, inaczej mówiąc) w przypadku przekręcenia potencjometru maksymalnie w lewo (albo prawo, trudno zgadywać) i ustawienia portu w stan wysoki.

Co do silników... to się zdecyduj - chcesz użyć silników, czy serw modelarskich? Jak chcesz sterować silnikami w pełnym zakresie (prędkość, kierunek), to bez mostka H się nie obejdzie - czy kupisz scalony, czy złożysz sam - Twój wybór. Scalone wychodzą zwykle taniej. Jeśli jeden silnik pobiera poniżej 600mA to możesz użyć L293D na parę, jak więcej (ale mniej niż bodajże 1,2A - odsyłam do noty) to L298 + diody Schottky'ego; jak jeszcze więcej to składasz własny mostek np. z MOSów.

W przypadku serw masz sprawę prostszą - nie trzeba mostka, sterujesz jednym portem; po szczegóły odsyłam do mojego artykułu "Serwa modelarskie - kompendium". I na przyszłość - mogę pomóc w przypadku wątpliwości, ale kursu robotyki to ja przez PW nie zamierzam prowadzić 😉 Jeśli ten projekt przerasta Twoją wiedzę i umiejętności, to lepiej wyznacz sobie łatwiejszy cel. Szkoda nerwów (Twoich, moich i innych ludzi na forum) no i kasy.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Skopiuję moją odpowiedź na PW:

W kwestii podłączenia potencjometru do adc - ujdzie, aczkolwiek najlepiej rozwiązać to tak jak tutaj:

- masz zabezpieczenie przed zerową rezystancją (zwarciem, inaczej mówiąc) w przypadku przekręcenia potencjometru maksymalnie w lewo (albo prawo, trudno zgadywać) i ustawienia portu w stan wysoki

Nie podchodziłem do tego w ten sposób, czyli że może trafić się zwarcie bo mi jeszcze się to nie przytrafiło, aczkolwiek coś w tym jest. Sprawdzę kolego Twój schemat.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

grabo, dzięki . Nawyk jak by mi się tak udało to bym tutaj nie pisał :/

[ Dodano: 03-11-2010, 20:33 ]

Wykonałem taki schemat potencjometr posiada zabezpieczenie tak jak podpowiedział mi Nawyk , czy dobrze jest podłączony L293

[ Dodano: 03-11-2010, 20:36 ]

Link do komentarza
Share on other sites

Nie udało Ci się, bo wpisałeś L293 zamiast *L293*.

A co z pinem 2? Musisz go podpiąć do jakiegoś portu, żeby sterować kierunkiem obrotów silnika. Albo możesz też podłączyć na stałe do VCC albo GND, jeśli przewidujesz tylko jeden kierunek.

Jeśli chcesz mieć możliwość płynnej regulacji prędkości, to podłącz pin 1 (ENABLE1) do portu PB1 albo PB2 w atmedze - wykorzystasz wtedy sprzętowe "wspomaganie" (generowanie przebiegu PWM kilkoma linijkami w BASCOM).

Wydawało mi się, że chciałeś użyć serwa modelarskiego, chyba, że zgubiłem gdzieś jakąś wypowiedź o zmianie zdania. Jeśli chcesz użyć nieprzerobionego serwa, to mostek jest zupełnie niepotrzebny. Ale już chyba gdzieś o tym Ci pisałem. Powtarzam na wszelki wypadek.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz mieć możliwość płynnej regulacji prędkości, to podłącz pin 1 (ENABLE1) do portu PB1 albo PB2 w atmedze - wykorzystasz wtedy sprzętowe "wspomaganie" (generowanie przebiegu PWM kilkoma linijkami w BASCOM).

Można też napisać PWM programowe. Korzystałem kilka razy i działa naprawdę świetnie. Działa do tego stopnia dobrze że zaprzestałem korzystać z PWM'a sprzętowego i ma zakres od 0 do 100.

Link do komentarza
Share on other sites

Można też napisać PWM programowe. Korzystałem kilka razy i działa naprawdę świetnie. Działa do tego stopnia dobrze że zaprzestałem korzystać z PWM'a sprzętowego i ma zakres od 0 do 100.

Przepraszam że się wtrącę, matrix a obsługiwałeś kiedyś większą liczbę serv w bascomie? Działało to dobrze?

Dzieki

Link do komentarza
Share on other sites

matrix a obsługiwałeś kiedyś większą liczbę serv w bascomie? Działało to dobrze?

Max ile obsługiwałem na raz serw to 3 bo tyle miałem na stanie. Nie napotkałem na jakiekolwiek kłopoty.

Link do komentarza
Share on other sites

Max ile obsługiwałem na raz serw to 3 bo tyle miałem na stanie. Nie napotkałem na jakiekolwiek kłopoty.

A mógłbyś opisać w jaki sposób, czy poleceniem bascomowym, na jakim kwarcu itp. Osobiście miałem problemy już przy 2 serwach z poleceniem bascomowym, więc przerzuciłem się na sprzętowy PWM z dobranym kwarcem (dosyć trudny do kupienia 6,53 MHz).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.