Skocz do zawartości

Manipulator sterowany potencjometrami


Dotli

Pomocna odpowiedź

Witam

Chciał bym zbudować demonstracyjna wersje podobnegodo tego :

manipulatora , generalnie jeden człon żeby pokazać sterowanie serwomechanizmu , przeszukałem wujka googla i znalazłem zródło tego manipulatora pochodzi on ze strony http://www.endurance-rc.com

wyczytałem ze sterowanie odbywa sie na za zasadzie podłączenia potencjometrów i przetwornika do PC i za pomocą AnalogReader steruje sie serwomechanizmami . Generalnie buduje sie coś na wzór joysticka gdzie potencjometry działają jak przyciski i tutaj mam kilka pytań:

-jak zbudowac podobne urządzenie jak na obrazku które będe mógł podłączyć do PC i sterować potencjometrami . Na obrazku widac całą płytkę z 3 potencjometrami do sterowania ale nie wiem co to za ukł. scalony który przetwarza dane z potencjometrów :

oto zdjęcie przedstawiające układ

- gdzie znajdowało by sie wyj. gdzie podłączył bym serwo

Link do komentarza
Share on other sites

Dotli, zerknij do arta Nawyka, kompendium przerabiania serw, jest tam to, czego potrzebujesz. Wystarczy poszukać 🙂 No a na zdjęciu tego układu z 3ema potkami kostka na pcb to jakiś microchip, zapewne PIC, ale jaki to nie wiadomo, i nie wystarczy po prostu wsadzić go tam, potrzebujesz jeszcze soft.

Link do komentarza
Share on other sites

Soft jest dostępny na stronie producenta , chciałem wykonać taka makietę bo bardzo mi sie spodobało sterowanie .

[ Dodano: 08 Paź 10 12:51 ]

No generalnie układ Nawyka jest bardzo fajny , ale on nagrywa ruch serwa i po momencie wymuszenia startu (przycisk) odwzorowuje wcześniej wykonany ruch , a mi chodzi o to że gdy będę przekręcał potencjometr to serwo będzie proporcjonalnie obracało się w stosunku do potencjometra . Mam pytanie do ciebie Nawyk w swoim artykule ktoś zapytał ciebie o to samo co ja to znaczy jak sterować potencjometrem proporcjonalnie do serwo , i pokazałeś mu ten schemat na LM555 to co lepiej zastosować to czy zbudować to na Atmega 8

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

wyczytałem ze sterowanie odbywa sie na za zasadzie podłączenia potencjometrów i przetwornika do PC i za pomocą AnalogReader steruje sie serwomechanizmami

Chcesz coś takiego samego zbudować? Tylko jakoś nie wiem po co ten komputer w tym wszystkim, skoro chcesz użyć 3 potencjometry a co za tym idzie chcesz sterować 3 serwami, to się da wykonać na jednej Atmedze 8? Po co ten komputer? Po co komplikować sobie życie? Chyba, że o czymś nie wiem 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Luko, w sumie wystarczyłyby 3xNE555 z drobnicą, robiące za testery serw 😋 Każdy osobno.Dotli, to chyba byłoby najprostsze rozwiązanie dla ciebie, skoro nie jesteś w stanie przerobić gotowego programu Nawyka, żeby działał w czasie rzeczywistym zamiast odtwarzał ruchy.

pseudokod:

pętla nieskończona

{

getadc(1) = ADC1

getadc(2) = ADC2

getadc(3) = ADC3

SERWO1(ADC1)

SERWO2(ADC2)

SERWO3(ADC3)

}

Oczywiście musisz sobie wyciągnąć z programu Nawyka funkcję sterującą serwem i możliwe, że będziesz musiał odpowiednio proporcjonalnie zmienić wartość odczytaną z adc z wartością wpisaną do funkcji od serw.

Link do komentarza
Share on other sites

BoBBy, tak tak, parę postów wyżej było o tym i już dajmy spokój temu całemu NE555. Po prostu wychodzę z założenia, że warto się czegoś więcej nauczyć jak tylko montować układy z schematu - a chodzi tu o programowanie. Dla mnie ciekawsze rozwiązanie i bardziej przyszłościowe to Atmega i program w bascomie, bo jest przyszłościowe pod względem rozwoju, a nie wspomnę ile daje możliwości ...

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Po przerwie stworzyłem jakiś schemat jest to mój pierwszy schemat więc jeżeli są na nim jakieś błędy to proszę o wybaczenie . Czy to miało by tak mniej więcej wyglądać:

Link do komentarza
Share on other sites

@Dotli: jeszcze może ustaw PA7 jako wyjscie w stanie wysokim i przekręć potancjometr prawie na maxa - zoabczymy co pierwsze pójdzie, port w procku czy potencjometr. Zobacz _dowolny_ schemat w któym wykorzystano np. Sharpy analogowe. A następnie użyj tego co masz na szyji (bynajmniej nie chodzi o jakiś wisiorek).

@nes86: nie wiem, czy to jest dobrze, może on chce wstawić tam kondensatory 100n albo pojemniejsze 😉

Link do komentarza
Share on other sites

wzorowałem się na schemacie nawyka znaczy się to wszystko po lewej stronie , to jak mam podłączyć potencjometr do wej. ADC żebym mógł sczytaną wartością wysterować silnik . Proszę o pomoc

[ Dodano: 01-11-2010, 17:52 ]

OldSkull, A następnie użyj tego co masz na szyji (bynajmniej nie chodzi o jakiś wisiorek) ?

Link do komentarza
Share on other sites

no wiem o co chodzi tylko chodzi mi o to ze nie wiem jak dokładnie miało by to wyglądać i dlatego proszę was o pomoc . Jak mam podpiąć potencjometr do ADC żebym mógł za pomocą niego sterować silnikiem

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.