Skocz do zawartości

[Konkurs] Robomaticon 2011 (Minisumo, MicroMouse, Linefollower, Freestyle)


Robomaticon

Pomocna odpowiedź

Witam,

Może nie jestem autorytetem w tym temacie, ale chciałbym pochwalić kolegów z Warszawy za organizację zawodów. Jak na pierwszy raz - super 🙂

Jest kilka rzeczy które bym zmienił, poprawił, ale wolę napisać o tym co mi się podobało.

Bardzo dobrym pomysłem było udostępnienie trasy dla linefollowerów w praktycznie nielimitywanej ilości razy. Zawodnik mógł sam zdecydować kiedy chce wykonać mierzony przejazd. Może mniej widowiskowe dla publiczności ale wygodniejsze dla nas;) Ponadto nie było żadnych problemów na łączeniach płyt, bo ich po prostu nie było:)

Poza tym, bardzo dobra komunikatywność z sędziami i osobami odpowiedzialnymi za organizację konkursu.

Chciałbym ze swojej strony życzyć powodzenia w kolejnych edycjach i zapraszam w maju na zawody do Krakowa 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Niestety szybko mija, co jest miłe i przyjemne. Gratuluję Organizatorom rozmachu. Bardzo trudno jest przygotować imprezę Tej rangi. I to z tak dobrym skutkiem.

Nareszcie zawody zostały zorganizowane na Politechnice Warszawskiej! A ponieważ pierwszy raz – w związku z tym od Nas Wszystkich konieczne jest wsparcie – jeżeli jest potrzebne 🙂

Jeżeli zdarzały się jakieś drobne potknięcia – to jest to normalne. Emocje towarzyszyły nie tylko Nam – zawodnikom, ale również Organizatorom.

My w większości przypadków stratowaliśmy wcześniej i znamy już TEN rodzaj emocji, napięcia. Natomiast dla Organizatorów - był to swoisty egzamin na wielu płaszczyznach, który w moim mniemaniu zdali celująco 🙂

Gratuluję!

Niezwykle ważną rzeczą, na którą zapewne zwróciliśmy uwagę, był fakt bardzo otwartej postawy Organizatorów wobec Uczestników. Pod uwagę brane były, jeżeli nie wszystkie, to przynajmniej znakomita większość naszych sugestii 🙂

Przy tak dużej presji i świadomości ciągłej oceny i doszukiwania się podobieństw do innych tego rodzaju zawodów (nie da się tego uniknąć) ROBOMATICON naprawdę dobrze się obronił! Brawo! 🙂

Szczerze mówiąc sugestie, wątpliwości i „radości”, które miałem – omówiłem z Organizatorami po Finale.

Reasumując – impreza bardzo udana i sprawnie przeprowadzona.

Gratuluję!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję (także w imieniu innych organizatorów) wam wszystkim za te ciepłe słowa oraz i te trochę mniej ciepłe (gdyż właściwie szczera krytyka jest dla nas w tej chwili ważnA) 😉 Dopiero się uczymy i jesteśmy pewni, że w drugiej edycji (a taka, myślę że się odbędzie) wyeliminujemy wszystkie albo chociażby zdecydowaną większość usterek, jakie występowały w pierwszej edycji turnieju. Uwierzcie nam, że dla nas (a szczególnie dla sędziów konkurencji) był to bardziej stresujący dzień niż dla nie jednego zawodnika walczącego o wysoką stawkę 🙂

Myślę, że jednak nie było źle i z godziny na godzinę coraz lepiej sobie radziliśmy z organizacją.

Oto wyniki poszczególnych konkurencji (z pamięci, ale chyba dobrze zapamiętałem):

MINISUMO:

 

1. Jeżyk I

2. Boczek

3. Nugget

 

 

LINE FOLLOWER

 

1. Inferno

2. Mefisto

3. HURRICANE

 

 

MICRO MOUSE

 

1. The RAT

2. DELTA

 

 

FREESTYLE

 

1. Mały (nanosumo)

2. łaziki z serii Magma

3. Hexapod

(na stronie internetowej powinien niedługo pojawić się oficjalny raport z wynikami)

Chciałem serdecznie pogratulować wszystkim laureatom naszego konkursu (szczególnie, że w większości są to stali forumowicze Diody) oraz od razu zaprosić (jak i innych zawodników) na Robomaticon 2012!

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam prawie 5GB filmów z przejazdów wielu robotów (mam również kilka nagranych w 240fps, co prawda migotanie świetlówek trochę męczy, ale widać jak jeżdżą najlepsze boty w Polsce 🙂 ), ale narazie nie miałem czasu wybrać czegoś z tego i wrzucić na youtuba. Postaram się jutro to trochę uporządkować i zacznę wrzucać na yt.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Też mam kilkanaście minut filmu i trochę zdjęć jutro postaram się wrzucić 🙂

Co do samego turnieju, był on pierwszym na jakim byłem. Wrażenia bardzo dobre, organizacyjnie trudno mi ocenić, ponieważ nie mam odniesienia. Brawa dla organizatorów za wysiłek włożony w organizacje takiego przedsięwzięcia. Mam zastrzeżenia jedynie co do trasy LF, ale szczegółowej oceny lepiej niech dokonają bardziej doświadczeni zawodnicy. Mój robot(Niutek) miał duże problemy z "widzeniem linii" ale w końcu się z tym uporałem(poniesienie czujników o jakieś 2mm). Mimo tego żaden z 3 przejazdów się nie udał, co najzabawniejsze zaraz po ostatnim przejeździe pomiarowym poza konkurencją robot przejechał bezbłędnie 5 kółek z czasem 35s.

Ogólnie pozytywne wrażenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Serdecznie dziękuję za przygotowanie galerii.

Dużo pracy włożonej, ale efekt widać 🙂

Mam kilka krótkich filmów, co prawda nakręconych za pomocą telefonu, ale zawsze to coś.

Przygotuję i wrzucę na YT (najpierw ocenię jakość…)

Jutro (poniedziałek 7. marca) po 9.00 krótka forma w TVN Warszawa… może ktoś ma możliwość i nagra?

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Może i ja dodam kilka słów od siebie.

Moje uwagi:

- brak gniazdek w strefie serwisowej. Większość zawodników przywozi ze sobą laptopy, ładowarki do akumulatorów oraz inne sprzęty 🙂 Stać pod ścianą żeby przeprogramować robota to nic przyjemnego,
- spontaniczne zmienianie regulaminu, systemu rozgrywek etc. Takie rzeczy powinny być jasne i klarowne,
- trasa do LF moim zdaniem była pomysłem nietrafionym. Przyczepność co najwyżej przeciętna, ciągły kurz na trasie, brud pod nią etc. Ponadto większość zawodników miała problem z wykrywaniem linii. Niestety dotknął on i mnie... do samego końca robot jakoś dziwnie się zachowywał. Wszak to my powinniśmy się dostosowywać do trasy, a nie trasa do nas.

- finały konkurencji nie powinny się odbywać w tym samym czasie,
- podczas finałów powinniście lepiej oddzielić strefę, gdzie odbywają się walki od strefy dla publiczności. Gdyby każdy grzecznie siedział w auli to na pewno więcej osób mogłoby swobodnie obserwować zmagania robotów.

Nie odbierzcie moich uwag źle. Większości zależy na tym, żeby spotkać się w przyszłym roku i zobaczyć jeszcze lepszą organizację, co w przyszłości przełoży się na większą ilość robotów, większą publikę etc etc etc...

Fajnie, że byliście bardzo mile do nas nastawieni. Przyjazna atmosfera nadrabiała wszystkie niedociągnięcia 🙂 Tak trzymać!

Niestety na koniec muszę wspomnieć o bardzo przykrym incydencie. Przedstawiciel jednego ze sponsorów (Renishaw) nie przejmując tym, że w okół niego stoi niemała grupka ludzi, potraktował z kopa kamerzystę bodajże tvn, bo ten śmiał mu zasłonić arenę zmagań. Jak widać we współczesnym świecie nie istnieją już magiczne słowa "proszę", "dziękuje", "przepraszam". O wiele prościej jest rzucić chamskim tekstem i pokazać nogą swoją wyższość.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest to pierwsza tego typu impreza, którą organizowaliśmy, więc uczymy się na własnych błędach. Dużo z tego co piszecie wywnioskowaliśmy już sami po konkursie, w przyszłym roku napewno się poprawimy 😉

- brak gniazdek w strefie serwisowej. Większość zawodników przywozi ze sobą laptopy, ładowarki do akumulatorów oraz inne sprzęty Stać pod ścianą żeby przeprogramować robota to nic przyjemnego,

O tym pomyśleliśmy dopiero rano, niestety było za późno, żeby coś załatwić.

- spontaniczne zmienianie regulaminu, systemu rozgrywek etc. Takie rzeczy powinny być jasne i klarowne,

- trasa do LF moim zdaniem była pomysłem nietrafionym. Przyczepność co najwyżej przeciętna, ciągły kurz na trasie, brud pod nią etc. Ponadto większość zawodników miała problem z wykrywaniem linii. Niestety dotknął on i mnie... do samego końca robot jakoś dziwnie się zachowywał. Wszak to my powinniśmy się dostosowywać do trasy, a nie trasa do nas.

Te dwa punkty dotyczą chyba jednej konkurencji. Wykonanie trasy było dość pionierskie, ale chyba sprawdziło się i tak lepiej, niż większość pisała przed konkursem. Z czego będzie wykonana trasa za rok? Jeszcze zobaczymy 😉

- finały konkurencji nie powinny się odbywać w tym samym czasie,

- podczas finałów powinniście lepiej oddzielić strefę, gdzie odbywają się walki od strefy dla publiczności. Gdyby każdy grzecznie siedział w auli to na pewno więcej osób mogłoby swobodnie obserwować zmagania robotów.

Czas nie pozwalał na rozegranie finałów nierównocześnie. Jeżeli zauważyliście przewody szpecące ściany podczas konkursu - to były przewody do przekazu wideo, wszystkie konkurencje miały być widoczne we wszystkich salach. Niestety, coś się popsuło 🙁

Niestety na koniec muszę wspomnieć o bardzo przykrym incydencie.

Zadziwiłeś mnie, nie spodziewałbym się takiego zachowania, zwłaszcza po przedstawicielu firmy sponsorskiej.

Link do komentarza
Share on other sites

To i ja dodam swoje trzy grosze. Ogólnie jak na pierwszą tego typu imprezę to całkiem się wam udała. Oczywiście nie obyło się bez kilku potknięć, wybór auli na strefę serwisową to chyba największe niedociągnięcie. Wszystkim brakowało prądu 🙂, mi również, na szczęście udało mi się podpiąć do wolnego gniazdka w przedłużaczu innych zawodników (serdecznie im za to dziękuję). Kolejnym problemem była trasa, o ile przyczepność mi w zupełności wystarczała o tyle problem był z jakością wydruku na tym "banerze". Gdzieniegdzie widziałem rozmazaną linię (szczególnie przed metą) i była ona trochę szersza przez to rozmazanie. Pod trasą był niesamowity brud, przez co bardzo szybko porobiły się w trasie dziury i malutkie górki od kamyczków pod spodem. Nie widziałem również aby ktokolwiek poza zawodnikami (głównie TIMONkiem i nesem) czyścił trasę. Jej jakość pod koniec eliminacji była już tragiczna, wszędzie ślady od butów i ogólnie brud. Również wybór sali dla zmagań linefollowerów był kiepski, salka ta była zdecydowanie za mała na zawodników i publiczność. Do tego wszechobecni paparazzi z flashami 🙂. W zasadzie nie widziałem nic innego poza zmaganiami linefollowerów, jedną walką minisumo, kawałkiem przejazdu jednego micromouse i porozrzucanymi botami z freestyle'u (i to też nie wszystkie widziałem). Szkoda, że wszystko działo się dokładnie w tym samym czasie, skoro później były bardzo długie przerwy pomiędzy eliminacjami a finałami.

Jeśli chodzi o konkurencję linefollowerów to bardzo nie podobała mi się się opcja przejazdów testowych w trakcie finałów. Każdy mógł jeździć do woli (ja oczywiście również) po trasie finałowej i dopiero pod koniec finałów odbyć przejazdy z pomiarem czasu. Taki system rozgrywek trochę fałszuje wyniki według mnie.

Jeśli weźmiecie sobie do serca nasze uwagi to myślę, że za rok zawody będą na znacznie wyższym poziomie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.