Skocz do zawartości

[Konkurs] Robomaticon 2011 (Minisumo, MicroMouse, Linefollower, Freestyle)


Robomaticon

Pomocna odpowiedź

GruX napisał/a:

Lego

Nie przeklinaj 😋

Masz cos do lego mindstorms?😋 Gdyby nie ten zestawik pokazany mi jakieś 5-6 lat temu nie było bym mnie dziś na tym forum:P

Link do komentarza
Share on other sites

Czyżby wasze koło naukowe organizowała Warszawska edycję First Lego League? Podejrzewam, że tak, bo pamiętam z 3 osoby z naszego FLL z 2009 roku;) I zapewne z tego konkursu wynikają zapędy do zrobienia toru na banerze:P Warto pomysłodawcy podpowiedzieć, że roboty zbudowane z lego są bardziej terenowe od followerow;) To, że taka trasa zdaje egzamin dla lego nie oznacza, że już będzie taka wspaniała dla FL.

Nikt nie odpowiedział, to ja odpowiem 😉 Tak to nasze koło 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Sorry, że nie odpisywałem przez pewien czas, ale widzę, że kolega mnie już wyręczył😋

Chciałem jeszcze napisać, że poprawiony został także ten lewy-dolny zakręt, który był pod mniejszym kątem niż 90st. (można go zobaczyć na naszej stronie) - teraz jest ok 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Nie miałem możliwości napisania wcześniej. Ja jestem bardzo sceptycznie nastawiony do materiału którego chcecie użyć. Przyczepność będzie prawie na pewno gorsza niżeli na jakichkolwiek drewnianych płytach. I obawiam się fałd, ciężko taki materiał idealnie naciągnąć. Biorąc pod uwagę rozmiar trasy wydaje się to prawie niemożliwe. Zastanawiam się czy przejazd jednego z robotów, który poprawia sobie przyczepność dociskając się turbinką do trasy nie będzie powodował dodatkowych fałd etc. A zmienna odległość trasy od czujników może okazać się o wiele większych problemem niżeli np. 2mm przerwy pomiędzy płytami. Głupio byłoby się zawiesić gdzieś na środku trasy i w ten sposób stracić jeden przejazd.

Oczywiście moje obawy mogą okazać się przesadzone 🙂 Biorąc pod uwagę Wasze ogromne zaangażowanie, a takie wrażenie odebrałem na pewno sprawdzicie to wcześniej niżeli w dniu zawodów 🙂 tak aby nie było wpadki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wg mnie przejazdy, na których robot się zawiesza powinny być powtórzone bez konsekwencji, bo taka sytuacja nie ma prawa mieć miejsca. Niestety np. na RA taki przejazd jest już spalony. Jednak najlepiej sprawdzonym rozwiązaniem są płyty, są równe a linii łączeń jest tylko kilka (no chyba że to RA), więc te 4 miejsca o ile są dobrze przygotowane nie powinny stanowić dużego utrudnienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zastanawiam się czy przejazd jednego z robotów, który poprawia sobie przyczepność dociskając się turbinką do trasy nie będzie powodował dodatkowych fałd etc.

cicho sza! TIMONek - to miała być niespodzianka 😥 Nie mogę się już doczekać kiedy "jeden z robotów" zazsie połowę trasy i pociągnie za sobą ...śniło mi się że strzępy trasy fruwały po całej hali 😅

Tak na serio, jak Panowie z Warszawy DOBRZE naciągną trasę i zabezpieszą, żeby była cały czas naciągnięta, przejazd nie powinien sprawiać problemu "innym" linefollowerom.

Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ na maila konkursowego, którym się obecnie zajmuję, wpłynęło kilka pytań o kierunek przejazdu FTL to odpowiadam również tutaj (chociaż kwestia ta była już chyba poruszana). Organizatorzy nie określają kierunku przejazdu, najprawdopodobniej będzie sie liczyć suma/średnia przejazdu CW i CCW.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o stół do uM to na razie nie jestem w stanie dowiedzieć się czegoś więcej, jednak na 90% jest to podstawa z MDF i ścianki z jakiegoś metalu/stopu. Stół ma możliwość łatwej zmiany położenia ścianek.

Miałbym jeszcze taki mały apel: rejestracja na naszej stronie praktycznie dobiegła końca (chociaż można się jeszcze rejestrować do 26.), jednak jednak wciąż mamy "wolne miejsca" w kategorii freestyle. Przypominam, że pula nagród za pierwsze trzy miejsca wynosi aż 5000zł (z czego pierwszy robot zgarnia nagrodę za ponad 2000zł!). Po co to piszę? Otóż nagrody mamy takie wysokie dlatego, że patronem naszej konkurencji jest nasz sponsor główny ELFA i ja osobiście uważam, że przy takiej puli nagród konkurencja powinna być jak największa. A skoro wam to może potencjalnie pomóc to piszę... 😉

W tej chwili mamy 7 robotów, więc każdy robot ma średnio ok. 40% szansy (3/7) na zgarnięcie nagrody wartej powyżej tysiąc zł, przy "wejściówce" równej 5zł za osobę w teamie. Moim zdaniem to się opłaca. Tak więc jeżeli ktoś z was (lub może nasz znajomy/znajomi?) ma jakiś ciekawy projekt to zapraszam 😉

Chciałbym tutaj jeszcze napisać jedną rzecz: wiele osób się pytało - "czy jeżeli robot nie jest autonomiczny to zostanie zdyskwalifikowany?". Ustaliliśmy, że nie zostanie zdyskwalifikowany, jednak nie ponosimy konsekwencji za to, jak brak autonomiczności będzie wpływał na decyzje jury. Z drugiej strony autonomiczność to jest rzecz względna - robot nie musi być w 100% niezależny (co jest zresztą i to niemożliwe), aby mógł być nazywany przez kogoś autonomicznym (np. robot-humanoid sterowany pilotem, który jednak z sposób autonomiczny potrafi utrzymywać równowagę itp.).

Link do komentarza
Share on other sites

ścianki z jakiegoś metalu/stopu.

Będziecie robili metalowe ścianki o grubości 1cm!? (bo chyba takie są w MM). Pamiętajcie tylko, że grubość ścianek ma spore znaczenie w MM - pokonywanie zakrętów, trzymanie odległości od ścian etc.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że w kategorii LF można sobie pozwolić na pewną swobodę co do trasy, ale Micromouse jest od dawna zunifikowane i fajnie by było gdybyście się tego trzymali...

Link do komentarza
Share on other sites

Czy labirynt będzie zunifikowany czy nie (nikt chyba o milimetry kłócił się nie będzie o ile tylko główna siatka 180-cio milimetrowa będzie zachowana) ważne by była możliwość przetestowania i ewentualnej korekty ustawień robota przed rozpoczęciem konkurencji - fajny byłby do tego mniejszy fragment labiryntu (najważniejsze by był on wykonany z tych samych materiałów co labirynt konkursowy).

Link do komentarza
Share on other sites

Najprawdopodobniej ten sam labirynt, na którym będą rozgrywane zawody, będzie wcześniej udostępniony zawodnikom do testów. Myślę, że nie będzie z tym problemów, tym bardziej, że robotów mamy tyle, ile mamy (4 lub 5 sztuk), a to na pewno sprzyja uczestnikom konkurencji (np. będą oni mieli na pewno więcej wolnego czasu niż inni).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.